Ιστορική νίκη στο Βέλγιο για τον ΠΑΟΚ

Στον πρώτο αγώνα της Ιστορίας της, η γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ σημείωσε εκτός έδρας νίκη στο Βέλγιο επί της Αστερίξ με 3-0 (25-22, 25-15, 25-19) σε 77΄ αγώνα κι απέχει μόλις δύο σετ από την πρόκριση στις «16» καλύτερες της διοργάνωσης.

Αυτή ήταν η δεύτερη εφετινή εντός έδρας ήττα της Αστερίξ από ελληνική ομάδα και συνολικά τρίτη, καθώς είχε προηγηθεί ο αποκλεισμός της από τον Ολυμπιακό, στον πρώτο προκριματικό γύρο του Champions League.

Στο πρώτο σετ ο «Δικέφαλος» ακολουθούσε διαρκώς στο σκορ, αλλά με τις Μερτέκη και Φιντόν το 19-21 μετατράπηκε σε 25-22, ενώ στο 2ο σετ η Γαλλίδα πήγε στο σερβίς με το σκορ 5-8 κι έφυγε στο 16-9!

*Οι πόντοι της Αστερίξ προήλθαν από 4 άσσους, 36 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 8 άσσους, 36 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

ΑΣΤΕΡΙΞ (Κρις Γιάνσνικ): Οβεργουάτερ 3 (3/11 επ.), Μάρινγκ 9 (8/31 επ., 1 άσσος), Βαν Ντε Βίερ 1 (1/3 επ.), Στράγκιερ 6 (4/16 επ., 32% υπ. - 21% άριστες), Ντέκερς 14 (13/32 επ., 1 άσσο, 20% υπ.-20% άριστες), Χόφστεντε 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ) / Ράμπελμπεργκ (λ, 53% υπ. - 53% άριστες), Βαν Άκερ, Κούλμπεργκ 2 (2/6 επ.),Γκίλσον, Βαν Έλσεν 1 (1/2 επ.).

ΠΑΟΚ (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 13 (11/22 επ., 2 μπλοκ, 73% υπ.- 60% άριστες), Κογιάρ 7 (6/23 επ., 1 άσσο), Φιντόν 19 (12/28 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ.- 43% άριστες), Τσιόγκα 4 (3/6 επ., 1 άσσο), Ντα-Γιονγκ Λι 3 (2/5 επ., 1 άσσο) / Ξανθοπούλου (λ, 55% υπ.- 27% άριστες), Κλέπκου.

Tους κάλυψε όλους ο Σταϊκούρας !@ Tην συμβολή τριών κυβερνήσεων στην υλοποίηση του οδικού άξονα Ε-65 εξήρε με την ομιλία του στη χθεσινή τελετή παράδοσης του...