Ιταλία: «Καθάρισε» με Τζέκο η Ρόμα

Σε εξαιρετική κατάσταση βρίσκεται ο Εντίν Τζέκο. Με τον Βόσνιο στράικερ να είναι και πάλι «καυτός», η Ρόμα επιβλήθηκε με 2-0 της Έμπολι στο «Ολίμπικο» και μείωσε στο -5 από την πρωτοπόρο Γιουβέντους (παίζει σήμερα εκτός έδρας με τη Νάπολι). Ο Κώστας Μανωλάς ήταν σε ένα ακόμη ματς στο αρχικό σχήμα των «Ρωμαίων».

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, η Λάτσιο κατάφερε να περάσει νικηφόρα από την έδρα της Σασουόλο με 2-1, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 30ης αγωνιστικής στη Serie A. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με πέναλτι του Μπεράρντι στο 26', αλλά οι «πρωτευουσιάνοι» ισοφάρισαν με τον Ιμόμπιλε στο 42' και πέτυχαν την ανατροπή με αυτογκόλ του Ακέρμπι στο 84'.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 30ής αγωνιστικής:

Σασουόλο-Λάτσιο       1-2
(26΄ πεν. Μπεράντι - 42΄ Ιμόμπιλε, 84΄ αυτ. Ακέρμπι)

Ιστορία έγραψε ο Τζέκο στη Ρόμα με 33 γκολ σε μία σεζόν

Ιστορία στην Ρόμα έγραψε ο Εντίν Τζέκο, με τα δύο γκολ που σημείωσε χθες στη νίκη (2-0) απέναντι στην Εμπολι. Ο διεθνής Βόσνιος επιθετικός έφτασε τα 33 γκολ σε μία σεζόν, κάτι που ποτέ πριν κανένας άλλος δεν είχε καταφέρει στα 90 χρόνια ιστορίας της Ρόμα. Ξεπεράστε ταυτόχρονα, Φονκ (σεζόν 1930-31), Μανφρεντίνι (περίοδος 1960-1961) και Τότι που πριν από ακριβώς 10 χρόνια πήρε σπίτι του το «Χρυσό Παπούτσι» σαν ο πιο παραγωγικός επιθετικός στην Ευρώπη. Θεωρητικά ο Μανφρεντίνι το 1961 σημείωσε 34, αλλά ο επαναληπτικός του Κυπέλλου Εκθέσεων έγινε το Σεπτέμβριο, οπότε τεχνικά ανήκει στην επόμενη σεζόν.

Ο Τζέκο έχει -τουλάχιστον- άλλα 9 παιχνίδια (8 στο πρωτάθληκα  και ένα στο  Κύπελλο, καθώς ενδεχόμενη συμμετοχή στον τελικό) για να αυξήσει ακόμα περισσότερα τα 23 γκολ στην Serie A, οκτώ στο Champions League και δύο στο Κύπελλο Ιταλίας. Ήδη από την Τρίτη κατά της Λάτσιο, θα προσπαθήσει και πάλι να φτάσει ένα ακόμα ρεκόρ: το προσωπικό του, που είναι με 36 γκολ σε μια  σεζόν, κατά την περίοδο 2008-2009 με την Βόλφσμπουργκ.