Ηττα και από την Ουγγαρία για την εθνική

Την ήττα γνώρισε η εθνική υδατοσφαίρισης ανδρών, και στο δεύτερο παιχνίδι της στην Ποντγκόριτσα, όπου διεξάγεται ο τελικός γύρος των ευρωπαϊκών προκριματικών του World League. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε 14-13 από την Ουγγαρία, σε ένα ματς όπου και οι δύο ομάδες έκαναν δοκιμές, δεδομένου ότι έχουν ήδη αποκλειστεί από την τελική φάση, μετά τις ήττες τους στους προημιτελικούς.

Βελτιωμένη αμυντικά σε σχέση με το χθεσινό (28/4) παιχνίδι απέναντι στη Σερβία, η εθνική προηγήθηκε αρχικά 2-0 με δύο γκολ του Κάκαρη, για να μειώσει ο Φέκετε σε παίκτη παραπάνω. Στη δεύτερη περίοδο, όμως, οι Ούγγροι βρήκαν τον τρόπο να βγάλουν κόντρα επιθέσεις και πέτυχαν τέσσερα αναπάντητα γκολ σε διάστημα 3,5 λεπτών, για να πάρουν προβάδισμα με 5-2. Ο εντυπωσιακός Κώστας Κάκαρης και ο Ντίνος Γενηδουνιάς κράτησαν «όρθια» την ελληνική ομάδα, η οποία μείωσε σε 7-6 στο τέλος του ημιχρόνου, με τους δύο προαναφερθέντες παίκτες να είναι οι μοναδικοί σκόρερ της «γαλανόλευκης» (τέσσερα τέρματα ο φουνταριστός της Γιουγκ και δύο ο περιφερειακός του Ολυμπιακού).

Στο ξεκίνημα του τρίτου οκταλέπτου ο Νικολαϊδης ισοφάρισε σε 7-7 και τη «σκυτάλη» ξαναπήρε άμεσα ο Ντίνος Γενηδουνιάς, ο οποίος με τρία γκολ (τα δύο απ΄αυτά στα ίσια) έδωσε τη δυνατότητα στην εθνική να μπει με προβάδισμα 10-9 στην τελευταία περίοδο. Ο ίδιος παίκτης έδωσε για τελευταία φορά την πρωτοπορία στην ελληνική ομάδα (12-11), 2΄46΄΄ πριν τη λήξη, αλλά στο φινάλε η «γαλανόλευκη» άμυνα... κατέρρευσε και η Ουγγαρία με διαδοχικά γκολ των Μπούριαν (π.π.), Φέκετε (στα ίσια) και Ζαλάνκι (κόντρα) κατόρθωσε να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη, καθώς το γκολ του Αργυρόπουλου στα 25΄΄ απλά διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η εθνικη θα ολοκληρώσει τις υποχρεώσεις τις αύριο Σάββατο (30/4, 16:00), στον αγώνα για τις θέσεις 7-8 της κατάταξης.

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 6-4, 2-4, 5-3

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Ζολτ Νέμετ): Λεβάι, Ανγκιαλ 1, Μάνχερτς 2, Κόναρικ 2, Φέκετε 2, Μέζεϊ, Ζαλάνκι 3, Μπούριαν 3, Ερντελι 1, Νάγκι, Γιάνσικ, Νέμετ, Βόγκελ

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Τζωρτζάτος, Γενηδουνιάς 6, Σκουμπάκης, Δήμου, Γκίλλας, Παπαναστασίου 1, Αλαφραγκής, Αργυρόπουλος 1, Νικολαϊδης 1, Κάκαρης 4, Γκιουβέτσης, Γούβης, Λιμαράκης

** Στη 13άδα της εθνικής, ο Δημήτρης Νικολαϊδης πήρε τη θέση του Μανώλη Σολανάκη, σε σχέση με τον προημιτελικό.

** Να σημειωθεί ότι ο προπονητής της εθνικής Ουγγαρίας, Τάμας Μαρτζ, δεν κάθησε στον πάγκο επειδή έχει διαγνωστεί θετικός στον κορονοϊό και τη θέση του πήρε ο Ζολτ Νέμετ.

ΘΑΝΑΣΗΣ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΣΔρ. Οικον/γος-π. Πανεπ/κός-Συγγραφέαςa.frontistis@gmail.com19/4/24      Πήρα αφορμή γι’ αυτό το άρθρο από ένα αντίστοιχο του...