Ήττα και αποκλεισμός από το Ευρωπαϊκό για την εθνική

Η εθνική βόλεϊ γυναικών ηττήθηκε με 3-0 από την Τσεχία και με την τέταρτη ήττα της σε ισάριθμα ματς αποκλείστηκε οριστικά από τη συνέχεια του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Παρά το τελικό σκορ το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα -όπως και χθες κόντρα στην Ισπανία- είχε τις ευκαιρίες του για να πάρει τη νίκη που θα του έδινε τεράστιο προβάδισμα στη «μάχη» της πρόκρισης, αλλά τις σπατάλησε (ειδικά στο δεύτερο σετ).

Η ελληνική ομάδα ολοκληρώνει την παρουσία της στον 2ο όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κόντρα στην Γερμανία (17:30) χωρίς να υπάρχει βαθμολογικό ενδιαφέρον (από την πλευρά της δικής μας ομάδας).

Το ματς

Στο πρώτο σετ η εθνική βρέθηκε να κυνηγά από νωρίς το σκορ (2-5) με την Τσεχία να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 11-14 που έγινε 15-14 με το πρώτο καλό σερί μας κι εκεί άρχισε το θρίλερ με την εθνική να χάνει σημαντικές ευκαιρίες, αλλά να έχει και δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία. Στο 18-17 η Γιώτα από κακή υποδοχή σηκώθηκε μόνη της αλλά έκανε φιλέ, ενώ στο 22-21 η κόντρα της Βασιλαντωνάκη δόθηκε άουτ ο Ναράνχο ζήτησε τσάλεντζ με το βίντεο να δείχνει ξεκάθαρη επαφή στα δάχτυλα οι διαιτητές δέχθηκαν την άποψη του παρατηρητή διαιτησίας (ο οποίος θεώρησε ότι δεν υπήρχε επαφή, αλλά η σκιά της μπάλας!!!!) . Μάλιστα η Τσεχία έκανε σερί για να φτάσει στο 22-24 με τον Ναράνχο να κάνει διπλή αλλαγή βάζοντας Στράντζαλη, Βεργίδου με την πρώτη να έχει 2/2 επιθέσεις για το 24-24! Δυστυχώς όμως η Τρινκόβα και η κόντρα της Μλεϊνκοβα τελείωσαν το σετ.

Πλέον η ελληνική ομάδα έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο, βγάζοντας όμως αντίδραση καθώς βρέθηκε να χάνει με 3-5 και έφτασε να προηγείται 11-7 με τρία συνεχόμενα μπλοκ της Λαμπρούση για να φτάσουμε στο 13-8. Ο Αθανασόπουλος άλλαξε διαγώνια, όμως κολλήσαμε πάλι σε μια περιστροφή για να γίνει το σκορ 13-12. Αμέσως μετά το τάιμ άουτ του Ναράνχο ξεφύγαμε με 16-12 με συνεχόμενες κόντρες της Βασιλαντωνάκη, για να πλησιάσει πάλι η Τσεχία σε 17-16. Γρήγορα όμως ξεφύγαμε ξανά με 19-16 και φτάσαμε στο 23-18 με την Τσεχία να έχει αλλάξει τα 4/6 της αρχικής της σύνθεσης και την εθνική να κολλάει στα σερβίς της Μπαγιούς με το σκορ να φτάνει στο 23-22. Η Πολυνοπούλου που είχε πάρει τη θέση της Λαμπρούση έφερε το διπλό σετ μπολ, όμως  επίθεση της Χοντάνοβα και άσος της ίδιας έκαναν το 24-24. Η Βασιλαντωνάκη πήρε την αλλαγή και η Εθνική είχε κόντρα μπάλα μετά από κακή υποδοχή όμως η Τρινκόβα έπιασε στο μπλοκ την Γιώτα κι αμέσως μετά η ίδια μετά την κακή υποδοχή διαμόρφωσε το 25-26. Η Βασιλαντωνάκη ισοφάρισε, στην επόμενη φάση είχαμε τρεις κόντρα μπάλες για να προηγηθούμε ξανά, αλλά δεν μπορέσαμε να πάρουμε τον πόντο και με νέα κόντρα η Τσεχίας τελείωσε το σετ.

Αυτή η εξέλιξη όπως ήταν αναμενόμενο επηρέασε ψυχολογικά όλη την ομάδα που άντεξε μέχρι το 8-10 του τρίτου σετ, αλλά εκεί η Τσεχία ξέφυγε με 8-15 και ουσιαστικά τελείωσαν όλα.

Διαιτητές: Γέτκαντ, Μπουλανζέ.