Κύπελλο Ελλάδας: Ξέσπασμα με «πεντάρα» για τον Απόλλωνα - «Λύτρωση» στις καθυστερήσεις για την Ξάνθη

Μετά από εννέα ήττες σε ισάριθμους επίσημους αγώνες τη φετινή σεζόν, ο Απόλλων Σμύρνης πανηγύρισε επιτέλους την πρώτη του νίκη, έστω και απέναντι σε αντίπαλο ερασιτεχνικής κατηγορίας.

Η «ελαφρά ταξιαρχία» επιβλήθηκε στο γήπεδο της Ριζούπολης 5-0 του Απόλλωνα Παραλιμνίου, σε αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική του 6ου ομίλου του κυπέλλου Ελλάδας, και πλέον χρειάζεται ένα βαθμό στα Τρίκαλα, στο τελευταίο παιχνίδι της 4ης φάσης, προκειμένου να προκριθεί στους «16». Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Μπεντινέλι, ο οποίος σκόραρε στο 19΄, στο 49΄ με πέναλτι και στο 67΄, ενώ τα άλλα γκολ σημείωσαν ο Ζοάο Πέδρο (57΄) και ο 19χρονος Κοντογιαννόπουλος (73΄).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Βάσιτς, Βάρκας, Τζανετόπουλος, Βαφέας, Ρώσση, Γκονσάλες, Πέδρο, Μπεντινέλι (68΄ Κοντογιαννόπουλος), Ντεφεντερίκο (74΄ Ελ Χέλβε), Ναδάλες, Γκαρός (61΄ Μάντζιος)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΡΑΛΙΜΝΙΟΥ: Σαββίδης, Κ. Τριανταφύλλου (14΄ Δέντσας), Κουτζαβασίλης, Μαυρομάτης, Τσαούσης, Δ. Τριανταφύλλου, Λιάρας, Κεχαγιάς, Παναγιωτίδης (58΄ Καρυοφύλλης), Οκάν (80΄ Γκόλιας), Ζυγκερίδης

«Λύτρωση» στις καθυστερήσεις για την Ξάνθη

Χάρη σε κεφαλιά του Κασάδο από γέμισμα του τερματοφύλακα Ζίβκοβιτς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Ξάνθη επικράτησε εκτός έδρας 1-0 της Κέρκυρας, για τη 2η αγωνιστική του 7ου ομίλου του κυπέλλου Ελλάδας, και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στους «16». Η ακριτική ομάδα, μετά τη «λευκή» ισοπαλία της πρεμιέρας με τον ΟΦΗ στα Πηγάδια, ήθελε μόνο νίκη σήμερα, αλλά χρειάστηκε να περιμένει μέχρι τις τελευταίες στιγμές της αναμέτρησης για να βρει το γκολ.

Στο α΄ ημίχρονο και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να σκοράρουν, ενώ στο β΄ μέρος η Ξάνθη κυριάρχησε και είχε δοκάρι στο 78΄, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κασάδο, που τελικά αποδείχθηκε... λυτρωτής για το συγκρότημα του Μίλαν Ράσταβατς.

ΚΕΡΚΥΡΑ: Αθανασόπουλος, Σανδραβέλης, Σπίνουλας, Θεοδωράκης, Κούρος, Ζορμπάς, Ν. Κρητικός, Βίλα, Λινάρδος (75΄ Τουράμ), Αποστολίδης (62΄ Σιατραβάνης), Στ. Κρητικός (82΄ Γεωργακόπουλος)

ΞΑΝΘΗ: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Φλίσκας, Αλμέιδα, Σιλά (52΄ Κασάδο), Κίκε, Καμαρά, Μελιόπουλος, Σουλεϊμάν (46΄ Κοβάσεβιτς), Γέντρισεκ (65΄ Μελισσόπουλος), Κάστρο