«Λυτρώθηκε» στην παράταση τη Μίλαν

Ένα καταπληκτικό γκολ του Ράφαελ Λεάο στο 12ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης («κρέμασε» τον Σέμπερ από πολύ πλάγια αριστερά) και το κοντινό πλασέ του Σαλεμάκερς δέκα λεπτά αργότερα, οδήγησαν τη Μίλαν στην ολική ανατροπή κόντρα στην Τζένοα (3-1), χαρίζοντας στους «ροσονέρι» την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Ιταλίας.

Η ομάδα του Αντρέι Σεφτσένκο έβαλε πολύ δύσκολα στους Μιλανέζους από πολύ νωρίς, όταν ο Όστιγκαρντ έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Γένοβας, η οποία έχασε ακολούθως κι άλλες ευκαιρίες για να σημειώσει και δεύτερο τέρμα και να πάρει προβάδισμα πρόκρισης.

Στο 72' ο Ζιρού με καταπληκτική κεφαλιά στο «παραθυράκι» έφερε στο ματς στα ίσα «λυτρώνοντας» την αγχωμένη Μίλαν και στην παράταση ο Λεάο, αφού έχασε πρώτα δύο μεγάλες ευκαιρίες για να κάνει το 2-1, βρήκε το δρόμο προς τα δίκτυα με ένα γκολ για χάι-λάιτ. Το... κερασάκι στην πρόκριση της Μίλαν έβαλε ο Σαλεμάκερς στο 112', «σφραγίζοντας» το τελικό 3-1.

Τα αποτελέσματα της φάσης των «16» του ιταλικού Κυπέλλου και τα ζευγάρια της προημιτελικής φάσης έχουν ως εξής:

Αταλάντα-Βενέτσια         2-0
Νάπολι-Φιορεντίνα         2-5 παρ. (2-2 κ.α.)
Μίλαν-Τζένοα              3-1 παρ. (1-1 κ.α.)