Καθημερινή Αδέσμευτη Εφημερίδα

«Μάχες» για μία θέση στους «32»

Πολλές ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις από το αποτέλεσμα των οποίων θα κριθούν αρκετά «εισιτήρια» για τους «32» του Europa League, περιλαμβάνει η 5η αγωνιστική του Europa League.

 

Το ελληνικό ενδιαφέρον, είναι και πάλι έντονο, δεδομένου ότι ο ΠΑΟΚ θέλει την νίκη στην Κύπρο απέναντι στην Ομόνοια, προκειμένου να διατηρήσει τις ελπίδες του για συνέχεια στην διοργάνωση. Την ίδια ώρα, η επικεφαλής του ομίλου, Γρανάδα, φιλοξενεί την Αϊντχόφεν και σε περίπτωση νίκης της ισπανικής ομάδας, ο ΠΑΟΚ εφ΄ όσον επικρατήσει στην Κύπρο θα βρεθεί στην δεύτερη προνομιούχο θέση, μία αγωνιστική πριν το τέλος της προκριματικής διαδικασίας.

 

Παράλληλα, η ΑΕΚ υποδέχεται την Μπράγκα και θέλει μόνο νίκη για να ελπίζει... μαθηματικά στην πρόκριση, καθώς η Ζόρια φιλοξενεί την επικεφαλής Λέστερ. Η Ενωση θέλει νίκη των Αγγλων επί των Ουκρανών, νίκη επί των Πορτογάλων, για να πάει την τελευταία αγωνιστική στην Αγγλία, να επικρατήσει των «αλεπούδων» και ταυτόχρονα, η Ζόρια να «κόψει» βαθμούς από την Μπράγκα. Σενάριο εξαιρετικά δύσκολο, όμως στο ποδόσφαιρο... όλα γίνονται.

 

Από το υπόλοιπο πρόγραμμα ξεχωρίζουν οι αγώνες Ρόμα-Γιουνγκ Μπόϊς, Αρσεναλ-Ραπίντ Βιέννης, Αλκμααρ-Νάπολι, Σοσιεδάδ-Ριέκα, Λιλ-Σπάρτα Πράγας, Μίλαν-Σέλτικ, Καραμπάχ-Μακάμπι Τελ Αβίβ, Σίβασπορ-Βιγιαρεάλ, ΛΑΣΚ Λιντς-Τότεναμ, ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Βόλφσμπεργκερ, Φέγενορντ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ και Ερυθρός Αστέρας-Χοφενχάιμ.

 

Το πρόγραμμα και οι βαθμολογίες, έχουν ως εξής:

 

 

 

 

1ος όμιλος

Κλουζ-ΤΣΣΚΑ Σόφιας
Ρόμα-Γιουνγκ Μπόις

 

   ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

                      Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.
   Ρόμα               4   3-1-0  9-1  10
   Γιουνγκ Μπόις      4   2-1-1  6-3   7
   Κλουζ              4   1-1-2  3-8   4
   ΤΣΣΚΑ Σόφιας       4   0-1-3  0-6   1

2ος Όμιλος

Μόλντε-Ντάνταλκ
Άρσεναλ-Ραπίντ Βιέννης 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

                      Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.

   Άρσεναλ            4   4-0-0 12-2  12
   Μόλντε             4   2-0-2  4-8   6
   Ραπίντ Βιέννης     4   2-0-2  8-9   6
   Ντάνταλκ           4   0-0-4  5-12  0

3ο Ομιλος

Νις-Λεβερκούζεν
Σλάβια Πράγας-Χάποελ Μπερ Σέβα

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

                      Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.

   Λεβερκούζεν        4   3-0-1  14-6  9
   Σλάβια Πράγας      6   3-0-1  8-6   9
   Χάποελ Μπερ Σέβα   4   1-0-3  6-10  3
   Νις                4   1-0-3  6-12  3

 

4ος Όμιλος

Ρέιντζερς-Σταντάρ Λιέγης
Μπενφίκα-Λεχ Πόζναν
 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

                      Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.

   Μπενφίκα           4   2-2-0 12-7   8
   Ρέιντζερς          4   2-2-0  8-5   8
   Λεχ Πόζναν         4   1-0-3  6-8   3
   Σταντάρ Λιέγης     4   1-0-3  3-9   3

 

 

5ος Όμιλος

Γρανάδα-Αϊντχόφεν
Ομόνοια-ΠΑΟΚ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
                      Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.

   Γρανάδα            4   3-1-0  6-2  10
   Αϊντχόφεν          4   2-0-2  7-9   6
   ΠΑΟΚ               4   1-2-1  7-5   5
   Ομόνοια            4   0-1-3  3-7   1

  
6ος Όμιλος

Άλκμααρ-Νάπολι
Σοσιεδάδ-Ριέκα

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

                      Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.

   Νάπολι             4   3-0-1  5-2   9
   Αλκμααρ            4   2-1-1  5-2   7
   Σοσιεδάδ           4   2-1-1  2-1   7
   Ριέκα              4   0-0-4  2-9   0
  

7ος όμιλος

ΑΕΚ-Μπράγκα
Ζόρια-Λέστερ
 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
                      Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.

   Λέστερ             4   3-1-0 12-4  10
   Μπράγκα            4   2-1-1  8-8   7
   ΑΕΚ                4   1-0-3  5-9   3
   Ζόρια              4   1-0-3  5-9   3
 

8ος Όμιλος

Λιλ-Σπάρτα Πράγας
Μίλαν-Σέλτικ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

                      Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.

   Λιλ                4   2-2-0 10-4   8
   Μίλαν              4   2-1-1  7-5   7
   Σπάρτα Πράγας      4   2-0-2  9-9   6
   Σέλτικ             4   0-1-3  5-13  1

 
9ος Όμιλος

Καραμπάχ-Μακάμπι Τελ Αβίβ
Σίβασπορ-Βιγιαρεάλ

 
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

                      Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.

   Βιγιαρεάλ          4   3-1-0  13-5 10
   Μακάμπι Τελ Αβίβ   4   2-1-1  4-6   7
   Σίβασπορ           4   2-0-2  9-9   6
   Καραμπάχ           4   0-0-4  3-9   0


10ος όμιλος

ΛΑΣΚ Λιντς-Τότεναμ
Αντβέρπ-Λουντογκόρετς

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

                      Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.

   Αντβέρπ            4   3-0-1  5-2   9
   Τότεναμ            4   3-0-1 10-2   9
   ΛΑΣΚ Λιντς         4   2-0-2  5-7   6
   Λουντογκόρετς      4   0-0-4  5-13  0
 

11ος Όμιλος

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Βόλφσμπεργκερ
Φέγενορντ-Ντιναμό Ζάγκρεμπ

 

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

                      Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.

   Ντιναμό Ζάγκρεμπ   4   2-2-0  4-0   8
   Φέγενορντ          4   1-2-1  4-5   5
   Βόλφσμπεργκερ      4   1-1-2  5-6   4
   ΤΣΣΚΑ Μόσχας       4   0-3-1  2-4   3


12ος Όμιλος

Γάνδη-Σλόβαν Λίμπερετς
Ερυθρός Αστέρας-Χοφενχάιμ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

                      Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.

   Χοφενχάιμ          4   4-0-0 13-1  12
   Ερυθρός Αστέρας    4   3-0-1  9-4   9
   Σλόβαν Λίμπερετς   4   1-0-3  2-12  3
   Γάνδη              4   0-0-4  2-9   0

ΠΗΓΗ ΑΠΕ

    

Απόψεις

randomness