Ματσάρα ο τελικός της Super League Κ17 - Πρωταθλητής ο ΠΑΟΚ στα πέναλτι

Εκπληκτικό παιχνίδι στη Λαμία ανάμεσα στην Κ17 του Ολυμπιακού και τον ΠΑΟΚ, με τον Δικέφαλο του Βορρά να κατακτά τον τίτλο στα πέναλτι με 6-5.

Οι δύο ομάδες πρόσφεραν πλούσιο θέαμα, σε έναν αγώνα με πολλά και ωραία γκολ, ανατροπές και μεγάλες συγκινήσεις, που οδηγήθηκε τελικά στα πέναλτι, αφού στην κανονική διάρκεια οι δύο αντίπαλοι ήρθαν ισόπαλοι 3-3.

Εκεί οι Ασπρόμαυροι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και ευστοχώντας σε 6 πέναλτι, έναντι 5 των Ερυθρόλευκων, κατέκτησαν το πρωτάθλημα.

Οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό. Ο Λιάτσος εκτέλεσε το φάουλ και ο Σταμούλης μέσα από τη μικρή περιοχή έκανε το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

Ο χρόνος κυλούσε και όλα έδειχναν ότι το πρώτο μέρος θα ολοκληρωθεί με τους Πειραιώτες στο 1-0. Στο 45+2’ όμως οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν με τον Κούτσια. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν και πάλι δυνατά και στο 47’ έκαναν το 2-1 και πάλι με τον Σταμούλη.

Η απάντηση του Δικεφάλου ήταν άμεση, με τον Κεδίκογλου στο 50’ να κάνει το 2-2 και να φέρνει το ματς στα ίσια. Στο 72’ ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι και ένα λεπτό αργότερα ο Κούτσιας το εκτέλεσε εύστοχα, κάνοντας το 3-2 για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Η χαρά των Ασπρόμαυρων όμως κράτησε μόλις για δύο λεπτά, αφού στο 75’ ο Κασέμι με μία εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 3-3, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Στην ημίωρη παράταση δεν άλλαξε τίποτα και μοιραία οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι.

Εκεί οι παίκτες του ΠΑΟΚ αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και με 6-5 κατέκτησαν το πρωτάθλημα.

Πηγή: in.gr

# Δήμος, φορείς και κάτοικοι της περιοχής των Οινοφύτων διατράνωσαν με τον πλέον καθαρό τρόπο χθες στη συνεδρίαση του περιφερειακού συμβουλίου την αντίθεσή τους στην...