Με 5 μετάλλια επιστρέφει η ελληνική αποστολή από το Κάιρο

Με συγκομιδή πέντε μεταλλίων, επιστρέφουν οι αθλητές και οι αθλήτριες της εθνικής μοντέρνου πεντάθλου από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Laser Run (σκοποβολή - τρέξιμο) του Καΐρου. Μία πολύ σημαντική επιτυχία, αν αναλογιστεί κανείς πως η Ελλάδα εκπροσωπήθηκε με πέντε αθλητές. Πρόκειται για την καλύτερη εμφάνιση στην Ιστορία του ελληνικού Μοντέρνου Πεντάθλου. Η ελληνική αποστολή, που αποτελείται από τους Δημήτρη Δραζίνο, Πηνελόπη Νίκα, Αριάδνη Νάσκαρη, Αθηνά Σάρρα, Θεοχάρη Μάινα και τον Ομοσπονδιακό προπονητή Αλέξανδρο Πανταζίδη επιστρέφει στην Αθήνα από το Κάιρο αύριο (15/6) το μεσημέρι.

Το περασμένο Σάββατο (12/6), η εθνική ομάδα γυναικών κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ομαδικό, καθώς η Πηνελόπη Νίκα (14.40.48), που ήταν και στην προηγούμενη διοργάνωση τρίτη, κατέκτησε και φέτος το χάλκινο μετάλλιο, ενώ ακολούθησαν τέταρτη η 16χρονη Αριάδνη Νάσκαρη (14.52.72) και πέμπτη η 17χρονη Αθηνά Σάρρα (15.27.95). Η Νάσκαρη και η Σάρρα δεν αγωνίστηκαν στις κατηγορίες τους, καθώς ο προπονητής τους Αλέξανδρος Πανταζίδης εκτίμησε ότι θα μπορούσαν να κατακτήσουν μετάλλιο στο ομαδικό των γυναικών (βαθμολογούνται τρεις), κάτι που επιβεβαιώθηκε με πανηγυρικό τρόπο.

Μεγάλη εμφάνιση σε ατομικό επίπεδο έκανε ο Δημήτρης Δραζίνος την Κυριακή (13/6), που κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στην Κ19, χάνοντας μόνο από τον παγκόσμιο πρωταθλητή το 2019 στην Κ17 του Μοντέρνου Πεντάθλου, Αιγύπτιο Μουτάζ Μοχαμέντ, στην πιο ανταγωνιστική κούρσα της διοργάνωσης. Ο Δραζίνος,  που σε δύο μήνες γίνεται 17 χρόνων, πέτυχε επίδοση 12.09.91, τη  δεύτερη καλύτερη σε όλη τη διοργάνωση, κάτι που σημαίνει ότι θα νικούσε, αν αγωνιζόταν, στις κατηγορίες Νέων και Ανδρών, όπου είχε δικαίωμα να δηλωθεί! Στην ίδια κατηγορία αξιόλογη εμφάνιση έκανε ο Θεοχάρης Μάινα (13.39.10) και τερμάτισε ένατος.

Σήμερα το πρωϊ (14/6), διεξήχθησαν και οι μικτές σκυταλοδρομίες, όπου οι Αθηνά Σάρρα - Θεοχάρης Μάινα κατέλαβαν τη 2η θέση στην κατηγορία Κ19 και οι Δημήτρης Δραζίνος - Αριάδνη Νάσκαρη την 3η θέση στην κατηγορία Νέων.

Να σημειωθεί ότι η Αριάδνη Νάσκαρη είχε αναδειχθεί «χρυσή» Πανελληνιονίκης Νεανίδων στο ξίφος ασκήσεως μόλις την προηγούμενη εβδομάδα, ενώ κι οι πέντε αθλητές, που αγωνίστηκαν στο Κάιρο, έχουν προκριθεί στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα στίβου, οι τέσσερις στα 3000μ. στην Κ18. Η Πηνελόπη Νίκα, αν και απέκτησε δικαίωμα συμμετοχής στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα γυναικών στα 1500μ., δεν αγωνίστηκε την προηγούμενη εβδομάδα στην Πάτρα, καθώς προετοιμαζόταν για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Laser Run.