Με ανατροπή στους «4» και ξανά στον... δρόμο του Τσιτσιπά ο Μεντβέντεφ

Την ευκαιρία να πάρει ρεβάνς από τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ για την ήττα του στον αντίστοιχο αγώνα του περσινού τουρνουά, θα έχει την Παρασκευή (28/1) ο Στέφανος Τσιτσιπάς, στον ημιτελικό του Australian Open. Ο Ρώσος τενίστας βρέθηκε με την... πλάτη στον τοίχο στον προημιτελικό απέναντι στον Καναδό Φελίξ Οζέ-Αλιασίμ, αλλά με μία εντυπωσιακή ανατροπή επικράτησε με 6-7 (4), 3-6, 7-6 (2), 7-5, 6-4 και πέρασε στους «4».

Ο Μεντβέντεφ, Νο 2 στον κόσμο και ουσιαστικά Νο 1 στο ταμπλό (μετά την απέλαση του Τζόκοβιτς) χρειάστηκε όχι μόνο να επιστρέψει από το εις βάρος του 2-0 σετ, αλλά και να «σπάσει» ματς-μπολ του Οζέ-Αλιασίμ στο 5-4 του τέταρτου σετ. Στο πρώτο σετ, ο Οζέ-Αλιασίμ προηγήθηκε 6-5 με break, ο Ρώσος «απάντησε» και ισοφάρισε, αλλά έχασε το τάι-μπρέικ με 7-4. Με κεκτημένη ταχύτητα, ο 21χρονος Καναδός προηγήθηκε 3-0 στο δεύτερο σετ και κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος, αλλά ο περσινός φιναλίστ ισορρόπησε το παιχνίδι και πήρε το τρίτο σετ στο τάι-μπρέικ (7-2), μένοντας «ζωντανός». Με τους δύο τενίστες να είναι σχεδόν αλάνθαστοι στο σερβίς κύλησε το μεγαλύτερο μέρος και του τέταρτου σετ. Ο Οζέ-Αλιασίμ έσωσε break point στο 4-4, πήρε το γκέιμ και στη συνέχεια έφτασε σε ματς-μπολ, όμως ο Μεντβέντεφ με καλά σερβίς ισοφάρισε και αμέσως μετά έκανε το break, για να φτάσει στο 7-5. Με την ψυχολογία υπέρ του, πλέον, ο νικητής του US Open έκανε νωρίς break στο τελευταίο σετ, άντεξε στην πίεση του αντιπάλου του (ο οποίος είχε έξι ευκαιρίες για break στο 5ο σετ, εκ των οποίων οι δύο στο τελευταίο γκέιμ, αλλά δεν αξιοποίησε καμία!) και πανηγύρισε τη νίκη μετά από 4 ώρες και 42 λεπτά.

Υπενθυμίζεται ότι Μεντβέντεφ και Τσιτσιπάς είχαν τεθεί αντιμέτωποι και στον περσινό ημιτελικό της Μελβούρνης, με τον Ρώσο να επικρατεί σχετικά εύκολα σε τρία σετ (6-4, 6-2, 7-5). Συνολικά, το σκορ στις μεταξύ τους αναμετρήσεις είναι 6-2 υπέρ του Μεντβέντεφ, με τον Έλληνα πρωταθλητή πάντως να αναδεικνύεται νικητής στην τελευταία ως τώρα συνάντησή τους, στα προημιτελικά του περσινού Ρολάν Γκαρός, όπου επιβλήθηκε με 6-3, 7-6, 7-5.