Με δεύτερη νίκη, η ΑΪΚ «συναντά» τον ΠΑΟ στο Europa

Με γκολ του Έρον Μάρκανεν στο 55’ η ΑΪΚ Στοκχόλμης νίκησε 1-0 στο Γιβραλτάρ τη Γιουρόπα και προκρίθηκε στον 3o προκριματικό γύρο του Europa League, όπου και θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό με το πρώτο ματς στην Αθήνα την Πέμπτη 28 Ιουλίου και τη ρεβάνς στις 4 Αυγούστου στην έδρα της Χάμαρμπι (πλαστικός χλοοτάπητας), λόγω συναυλίας στο γήπεδο της ΑΪΚ!

Θυμίζουμε πως οι Σουηδοί είχαν επικρατήσει με το ίδιο σκορ και στην έδρα τους και έτσι διπλασίασαν τις νίκες τους, αποτρέποντας την… ευχάριστη έκπληξη για το «τριφύλλι».

Η ενδεκάδα της ΑΪΚ: Κάρλγκρεν, Χάουκσον, Γιόχανσον, Μπλούμπεργκ, Μάρκανεν (78' Γιασίν), Βαϊσάνεν (88' Κπόζο), Οφόρι, Σάντγκρεν, Αφάνε (46' Ισιζάκι ), Χούιφελντ, Σαλέτρος.

Αποκλείστηκε η Ομόνοια, πέρασε η ΑΕΚ Λάρνακας

Η Ομόνοια προσπάθησε να ανατρέψει το 1-0 της Ιερουσαλήμ στη ρεβάνς του ΓΣΠ, αλλά το 3-2 επί της Μπεϊτάρ δεν στάθηκε αρκετό.

Η κυπριακή ομάδα είχε δοκάρι στο 2', βρέθηκε να χάνει 1-0 και 2-1, αλλά στο 79' με τον Ρουσιά έκανε την ανατροπή και είχε τουλάχιστον δέκα λεπτά για το τέταρτο γκολ.

Αυτό δεν ήρθε και το τελικό αποτέλεσμα άφησε εκτός συνέχειας το «τριφύλλι».

Αντίθετα η ΑΕΚ Λάρνακας έκανε το «καθήκον» της κόντρα στην Κλίφτονβιλ. Έχοντας προίκα το υπέρ της 3-2 από το παιχνίδι στο Μπέλφαστ, η κυπριακή ομάδα (με παίκτη παραπάνω από το 11') δεν κόπιασε να φτάσει στο τελικό 2-0 με γκολ των Μπόλιεβιτς και Τομάς στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και στο ξεκίνημα του δεύτερου.