Με σκόρερ τους Λιβάγια και Αραούχο πέρασε νικηφόρα 2-0 από τη Λιβαδειά - Ο καλπασμός της ΑΕΚ

Στην πρώτη θέση της κατάταξης στην Super League παρέμεινε η ΑΕΚ, η οποία σε αγώνα για την 13η ημέρα, επικράτησε 2-0 εκτός έδρας του Λεβαδειακού με τέρματα του Λιβάγια στο 52΄ και του Αραούχο στο 66΄. Η ΑΕΚ έφθασε τους 27 βαθμούς, έναντι 26 του Ολυμπιακού και 25 του ΠΑΟΚ που την καταδιώκουν.

Η ΑΕΚ με στόχο να παραμείνει στην κορυφή μπήκε από την αρχή πιο δυνατά στον αγώνα και πίεσε τον Λεβαδειακό για να σκοράρει. Παρά το γεγονός όμως ότι είχε την κατοχή της μπάλας δεν κατάφερε να δημιουργήσει τη μεγάλη φάση στην εστία του Επασί, ενώ και ο Λεβαδειακός στα πρώτα 45 λεπτά ήταν ακίνδυνος για την εστία της ΑΕΚ, αν και σταδιακά ανέβασε την αποδοσή του.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με τον ίδιο τρόπο και το Β΄ ημίχρονο και αφού στο 50΄ δημιούργησαν μια καλή φάση, όταν κεφαλιά του Γαλανόπουλου από καλή θέση έφυγε άουτ, άνοιξαν το σκορ στο 52΄ με τον «συνήθη ύποπτο» στους τελευταίους αγώνες τους, Μάρκο Λιβάγια. Ο Κροάτης άλλαξε την μπάλα με τον Αραούχο και κατάφερε να βγει μόνος προ του Επασί, τον οποίο πλάσαρε ιδανικά, για να κάνει το 1-0.

Η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων στο 66΄, όταν μετά από δυνατό βολέ του Τσιντώτα η μπάλα έφθασε στον Λιβάγια, ο οποίος έκανε το σουτ, ο Επασί απομάκρυνε αλλά ο Αραρούχο από κοντά έκανε το 2-0. Ένα γκολ που οφείλεται κατά μεγάλο ποσοστό στον τερματοφύλακα της Ένωσης που έβγαλε την γρήγορη αντεπίθεση της ομάδας του.

Η ομάδα του Χιμένεθ κράτησε εύκολα το υπέρ της σκορ, αφού ο Λεβαδειακός είχε το πρώτο του σουτ στο 87΄ με τον Μητρόπουλου (άουτ) ενώ στο 90΄ ο Μπακασέτας είχε δυνατό σουτ στο οριζόντιο δοκάρι. Την μεγαλύτερη ευκαιρία του πάντως έχασε ο Λεβαδειακός στις καθυστερήσεις του αγώνα, με πλασέ του Ιωαννίδη μέσα από την περιοχή και παράλληλα το αήττητο που είχε στην έδρα του έπαψε να υφίσταται.

Διαιτητής: Γεώργιος Κομίνης (Θεσπρωτίας)
Κίτρινες κάρτες: Μεντί,  Ζαραδούκας, Μητρόπουλος, Τριποτσέρης / Γαλανόπουλος, Μπακασέτας

Οι συνθέσεις των ομάδων

Λεβαδειακός (Ζοσέ Ανιγκό): Επασί, Τσαμπούρης, Μεντί, Ζαραδούκας (59΄ Σουμπίνιο), Λεονάρντο, Τριποτσέρης, Μπελκαζουανί (87΄ Ιωαννίδης), Γιουσούφ, Μητρόπουλος, Ομπιόρα, Νιάσε (55΄ Γιακουμάκης)
AEK (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Γκάλο, Λόπες, Γαλανόπουλος, Σιμόες (77΄ Κονέ), Λιβάγια (87΄ Αϊντάρεβιτς), Χριστοδουλόπουλος (73΄ Μπακασέτας), Αραούχο.