Μεγάλες διεθνείς διακρίσεις των ατόμων με αναπηρίες

Μεγάλες ήταν οι διεθνείς διακρίσεις το Σαββατοκύριακο  για τον ελληνικό αθλητισμό των ατόμων με αναπηρίες. Μετά το ασημένιο μετάλλιο του Πάνου Τριανταφύλλου το Σάββατο στην σπάθη, χθες η Ελλάδα βρέθηκε ακόμα τρεις φορές στο βάθρο των νικητών, σε δύο διαφορετικά αθλήματα και σε δύο διαφορετικές χώρες.
 Στο Παγκόσμιο Κύπελλο ξιφασκίας με αμαξίδιο που έγινε στην Βαρσοβία, η ελληνική ομάδα σπάθης των ανδρών κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, ενώ στο Παγκόσμιο Κύπελλο ποδηλασίας δρόμου που διεξήχθη στην Ολλανδία, τόσο το γυναικείο tandem των Ελένη Καλατζή/Ηρώ Μηλάκη όσο και ο Νίκος Παπαγγελής κατέκτησαν την τρίτη θέση.
 Στο ομαδικό της σπάθης, οι Τριανταφύλλου, Βασίλης Ντούνης και Γεράσιμος Πυλαρινός, κατέκτησαν την δεύτερη θέση, κατακτώντας το τρίτο μετάλλιο για λογαριασμό της ελληνικής ξιφασκίας με αμαξίδιο μέσα στο 2017. Στα προημιτελικά, η ομάδα του Δημήτρη Κάζαγλη, επικράτησε 45-30 της Ουγγαρίας, ενώ στα ημιτελικά νίκησε 45-44 τη διοργανώτρια Πολωνία. Στον τελικό, παρά την υπερπροσπάθεια, η ελληνική ομάδα ηττήθηκε 40-30 από την Κίνα κι έτσι πανηγύρισε την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου.
 Η ομάδα σπάθης των γυναικών, κατέλαβε την 7η θέση.
 Το μετάλλιο, που έλειπε από τη συλλογή του Νίκου Παπαγγελή, ήρθε χθες στην Ολλανδία. Στο Έμεν, ο πρωταθλητής των Καστελλάνων κατέλαβε την 3η θέση στον αγώνα αντοχής συνολικής απόστασης 71 χιλιομέτρων στην κατηγορία C2. Ο 18χρονος Παπαγγελής, κάλυψε την απόσταση σε 1 ώρα 45:30, ίδια επίδοση και με τον δεύτερο της κατάταξης, τον Ελβετό Ροζέ Μπολιγκέρ. Στην πρώτη θέση των νικητών βρέθηκε ο Βρετανός Σίμον Πράις με 1 ώρα 45.29. Εκτός από από χάλκινο μετάλλιο, ο Έλληνας πρωταθλητής πρόσθεσε και 44 βαθμούς στην παγκόσμια κατάταξη.
 Παρά την ατυχία στον αγώνα ατομικής χρονομέτρησης, αλλά και το... σκασμένο λάστιχο στα τελευταία 40 χιλιόμετρα του αγώνα αντοχής, οι Ελένη Καλατζή/Ηρώ Μηλάκη (πιλότος) βρέθηκαν στο τρίτο σκαλοπάτι του βάθρου των νικητριών στη διοργάνωση της Ολλανδίας.
 Το κορυφαίο γυναικείο tandem κάλυψε την απόσταση σε 1:52:31, όπως και το πλήρωμα από την Πολωνία (Ποντκοσιέλνα) που όμως το φώτο φίνις το έφερε στην δεύτερη θέση. Το χρυσό μετάλλιο πήρε η Ιρλανδία με την Κέιτι Τζορτζ Ντανλίβι και επίδοση 1:52:29.

Tους κάλυψε όλους ο Σταϊκούρας !@ Tην συμβολή τριών κυβερνήσεων στην υλοποίηση του οδικού άξονα Ε-65 εξήρε με την ομιλία του στη χθεσινή τελετή παράδοσης του...