Μεγάλο διπλό στις καθυστερήσεις η Ολλανδία, «αντέδρασε» με «εξάρα» το Βέλγιο

Μετά το εντυπωσιακό «διπλό» της στο Βέλγιο (4-1) στην πρεμιέρα των ομίλων, η Ολλανδία πέρασε με νίκη κι απ' το Κάρντιφ, επικρατώντας της Ουαλίας με 2-1 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της League A του Nations League κι έγινε εξαρχής το «αφεντικό» στον 4ο όμιλο. Την ίδια ώρα οι Βέλγοι «συνήλθαν» μετά την συντριβή τους την 1η αγωνιστική, συντρίβοντας τους Πολωνούς με 6-1, αν και βρέθηκαν από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ.

Οι «οράνιε» δεν ήταν το ίδιο εντυπωσιακοί όσο στην πρεμιέρα τους, αλλά σίγουρα ήταν ξανά πολύ αποτελεσματικοί στο Κάρντιφ σε ένα ματς με τεράστιες συγκινήσεις στο φινάλε. Το γκολ του Κουπμάινερς στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έδωσε προβάδισμα στην Ολλανδία. Ο Νόρινγκτον-Ντέιβις στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έφερε το ματς στα ίσα, όμως στο 90+4' ο Βέρχορστ χάρισε μία απίθανη νίκη στους Ολλανδούς που έκαναν το «2 στα 2» κι οδηγούν τη βαθμολογία.

Στις Βρυξέλλες, «μίλησε» ο εγωισμός των Βέλγων και παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το γκολ του Λεβαντόφσκι, στη συνέχεια ήταν καταιγιστικοί. Ο Βίτσελ ισοφάρισε με εξαιρετικό, μακρινό σουτ λίγο πριν το ημίχρονο, ο Ντε Μπρόινε από ασίστ του Αζάρ έκανε το 2-1 και στη συνέχεια το Βέλγιο έκανε... πάρτι με άλλα τέσσερα γκολ απ' τους Τροσάρντ (2), Ντεντόνκερ και Οπέντα.

Στον 1ο όμιλο της League B, η Ουκρανία σημείωσε σπουδαία εκτός έδρας νίκη στην Ιρλανδία με 1-0 (με το εξαιρετικό γκολ του Τσιγκάνκοφ) δείχνοντας ξανά μεγάλα ψυχικά αποθέματα, ενώ η Σκωτία νίκησε εύκολα την Αρμενία με 2-0 στη Γλασκώβη.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 2ης αγωνιστικής του 3ου Nations League 2022/23 έχουν ως εξής: