Μονόλογος της Μπαρτσελόνα ο ισπανικός «εμφύλιος»

Εμφατική επιστροφή στις νίκες για την Μπαρτσελόνα, η οποία συνέτριψε τη Μπασκόνια στον ισπανικό «εμφύλιο» της 9ης αγωνιστικής στη Euroleague. Οι Καταλανοί διέλυσαν με 93-67 τους Βάσκους, υποχρεώνοντας τους στην τέταρτη διαδοχική ήττα τους και έκτη στο σύνολο.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μπήκε δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο, είχε διάρκεια στο κομμάτι της επίθεσης, ενώ με αμυντικό ρεσιτάλ στην τρίτη περίοδο, περιορίζοντας τους φιλοξενούμενους στους 10 πόντους, εκτόξευσε τη διαφορά στο +40 (81-41), μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο του αγώνα και πανηγυρίζοντας την έβδομη νίκη της.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Νίκολα Μίροτιτς (25 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), με τον Νικ Καλάθη να μένει για 20 λεπτά στο παρκέ με απολογισμό 9 πόντους, 7 ασίστ και 2 κλεψίματα. Από τους Βάσκους ξεχώρισε ο Στίβεν Ίνοκ με 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 32-15, 55-31, 81-41, 93-67

Στο Βερολίνο, η Αναντολού Εφές δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Άλμπα, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 3-6. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης επικράτησε άνετα με 90-63 των Γερμανών, «δολοφονώντας» τους Γερμανούς από τα 6.75 (12/29 τρίποντα), τη στιγμή που είχαν τον απόλυτο έλεγχο της... εναέριας κυκλοφορίας (38 έναντι 29 ριμπάουντ). Με την επιστροφή της στις νίκες η τουρκική ομάδα έπιασε την Άλμπα στην κατάταξη.

Κορυφαίος των νικητών ο Βασίλιε Μίτσιτς με 19 πόντους, ενώ από τους Γερμανούς διασώθηκε ο Όσκαρ ντα Σίλβα με 13.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 35-51, 47-70, 63-90

Στο Βελιγράδι, ο Ερυθρός Αστέρας υπερασπίστηκε την έδρα του, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη διαδοχική νίκη του και τέταρτη σε εννέα αγώνες. Οι Σέρβοι επικράτησαν με 73-67 της Βιλερμπάν, δίνοντας τέλος στο σερί 3-0 των Γάλλων, οι οποίοι είδαν το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 6-3.

Ο Ερυθρός Αστέρας εξαργύρωσε την άμυνα της πρώτης περιόδου, όταν περιόρισε τους Γάλλους στους 9 πόντους, ενώ κλείνοντας τους διαδρόμους προς το καλάθι του και στην τρίτη περίοδο βρήκε την ψυχολογία για να μπει πρόωρα σε τροχιά νίκης...

Πρώτος σκόρερ των νικητών Νίκολα Κάλινιτς με 22 πόντους, ενώ από τη Βιλερμπάν ξεχώρισε ο Έλι Οκόμπο με 16. Ο Κώστας Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε για 12 λεπτά, χωρίς να προσφέρει επιθετικά (0π.) και καταγράφοντας μόλις 2 ριμπάουντ.