Μπενζεμά: «Ανυπομονούμε για την ρεβάνς»

Ο Καρίμ Μπενζεμά σκόραρε δις στον χθεσινό (26/04) πρώτο ημιτελικό του Champions League και παρά την εκτός έδρας ήττα με 4-3 από την Μάντσεστερ Σίτι, διατήρησε στο ακέραιο τις πιθανότητες πρόκρισης της Ρεάλ Μαδρίτης στον τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, ενόψει του επαναληπτικού στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου.

Ο Γάλλος επιθετικός των Μαδριλένων, έφθασε τα 11 γκολ στην εφετινή διοργάνωση και λίγο μετά το τέλος της συναρπαστικής αναμέτρησης, δήλωσε: «Ηταν ένας αγώνας Champions League, ένας σπουδαίος ημιτελικός απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα, όπως η Σίτι. Δεν τα παρατήσαμε. Ο αντίπαλος είχε καλύτερο ξεκίνημα. Για είκοσι λεπτά μας πίεσαν. Αλλά δεν τα παρατήσαμε και τα επόμενα 25 λεπτά πήραμε την μπάλα και σκοράραμε. Μια ήττα, δεν είναι ποτέ καλό αποτέλεσμα, θέλουμε να πάμε μέχρι το τέλος σε αυτό το Champions League και είναι σημαντικό ότι δεν τα παρατήσαμε ποτέ. Τώρα πρέπει να νικήσουμε στην έδρα μας, χρειαζόμαστε τους φιλάθλους μας, όπως ποτέ άλλοτε. Πιστεύω ότι τα δύο πέναλτι στην La Liga τα εκτέλεσα καλά, αλλά υπήρχε ένας καλός τερματοφύλακας. Σήμερα (σ.σ. εχθές) νομίζω ότι είχα ψυχική... σκληρότητα. Ανυπομονούμε για τον επαναληπτικό».

ΘΑΝΑΣΗΣ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΣΔρ. Οικον/γος-π. Πανεπ/κός-Συγγραφέαςa.frontistis@gmail.com19/4/24      Πήρα αφορμή γι’ αυτό το άρθρο από ένα αντίστοιχο του...