To Nations League των... τρικολόρ

Ομάδα των... θαυμάτων και των ανατροπών η Γαλλία, κατέκτησε το 2ο Nations League, καθώς νίκησε στο μεγάλο τελικό την Ισπανία με 2-1, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ απ’ το γκολ του Ογιαρθάμπαλ.

Όπως συνέβη όμως και στον ημιτελικό με το Βέλγιο, οι «τρικολόρ» είχαν αντίδραση, λύσεις και την κλάση των επιθετικών τους για να ανατρέψουν τα σε βάρος τους δεδομένα, φτάνοντας στην ανατροπή με τα γκολ των Μπενζεμά και Μπαπέ.

Μόλις στο 6ο λεπτό η Γαλλία έφτασε πρώτη κοντά στο γκολ, όταν μετά την κάθετη πάσα του Πογκμπά, ο (καλυπτόμενος) Μπενζεμά βρέθηκε σε θέση βολής, πέρασε τον Ουνάι Σιμόν κι από πλάγια θέση γύρισε προς τον Μπαπέ, όμως ο Λαπόρτ έδιωξε μακριά τον κίνδυνο.

Στο 12’ ο Σαράμπια βρέθηκε μέσα στην περιοχή της Γαλλίας και προσπάθησε να απειλήσει, όμως το πλασέ του -με το «κακό», δεξί πόδι του- δεν ήταν αυτό που θα ήθελε, δίνοντας την ευκαιρία στους αμυντικούς να του βάλουν την κόντρα και στον Λιορίς να μπλοκάρει.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε το ίδιο... νωχελικά, όμως από το 64’ και μετά το ματς πήρε ξαφνικά... φωτιά. Από αντεπίθεση των Γάλλων και γύρισμα του Μπαπέ προς τον Τεό Ερναντέζ, το σουτ του τελευταίου τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Σιμόν.

Στην εξέλιξη της φάσης, ο Μπουσκέτς έβγαλε καταπληκτική κάθετη πάσα προς τον Ογιαρθάμπαλ, ο οποίος απέφυγε τον Κούντε και πλάσαρε υποδειγματικά με το αριστερό στο πλαϊνό δίχτυ της εστίας του Λιορίς κάνοντας το 1-0 για την Ισπανία.

Η Γαλλία, ωστόσο, απάντησε αμέσως. Στο 66’ έπειτα από ωραία συνεργασία του Πογκμπά με τον Μπαπέ, ο Μπενζεμά υποδέχθηκε πολύ ωραία την μπάλα κι εξαπέλυσε ένα καταπληκτικό φαλτσαριστό σουτ που κατέληξε στο «παραθυράκι» της εστίας του Σιμόν, ο οποίος δεν μπόρεσε να αποσοβήσει την ισοφάριση, με τους Γάλλους να πανηγυρίζουν το 1-1.

Στο 68’ ο Μπαπέ έχασε άλλη μία ευκαιρία, πλασάροντας πάνω απ’ τα δοκάρια του Ουνάι, όμως στο 80’ έδωσε το προβάδισμα στους Γάλλους. Από κάθετη πάσα του Τεό Ερναντέζ, ο επιθετικός της Παρί Σεν Ζερμέν έφυγε στο χώρο και πλάσαρε σωστά κάνοντας το 2-1 για τη Γαλλία, η οποία έφερε τα... πάνω-κάτω μέσα σε 15 λεπτά, τη στιγμή που οι Ισπανοί διαμαρτύρονταν πολύ έντονα για οφσάιντ. Έπειτα από τον έλεγχο του VAR το γκολ μέτρησε κανονικά, καθώς θεωρήθηκε ότι υπήρξε επαφή και σε πόδι Ισπανού αμυντικού.

Η Ισπανία έψαξε και τη δική της «αντίδραση» και στο 88’ ο Ογιαρθάμπαλ βρέθηκε ξανά σε θέση βολής, όμως αυτή τη φορά ο Λιορίς του είπε ένα μεγαλοπρεπέστατο «όχι». Το ίδιο συνέβη και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Πινο βρέθηκε μέσα στην περιοχή έπειτα από κόρνερ, αλλά ο αρχηγός της Γαλλίας έκανε την απόκρουση του τελικού, που χάρισε το τρόπαιο στη Γαλλία.

Διαιτητής: Άντονι Τέιλορ (Αγγλία)

Κίτρινες: Λαπόρτ - Πογκμπά, Κούντε, Μπαπέ

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Λαπόρτ, Γκαρσία, Αλόνσο, Γκάβι (75’ Κόκε), Μπουσκέτς, Ρόδρι (85’ Φορνάλς), Φεράν Τόρες (84’ Μερίνο), Σαράμπια (61’ Πίνο), Ογιαρθάμπαλ.

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάν): Λιορίς, Κουντέ, Βαράν (43’ λ.τρ. Ουπαμεκανό), Κιμπεμπέ, Παβάρ (79’ Ντουμπουά), Πογκμπά, Τσουαμενί, Τεό Ερναντέζ, Μπενζεμά (90’+2’ Βερετούτ), Γκριεζμάν, Μπαπέ.