NBA: Στους 70 σταμάτησε ο Μπούκερ, «πετάει» ο Αντετοκούνμπο

Οι «τρελές» εμφανίσεις του Γιάννη Αντετοκούνμπο με το Μιλγουόκι συνεχίζονται. Ο Έλληνας φόργουορντ οδηγεί εκ του ασφαλούς τα «ελάφια» στα play off του ΝΒΑ, καθώς και στην αναμέτρηση με την Ατλάντα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της 11ης νίκης της ομάδας του στα 13 τελευταία παιχνίδια με 100-97.

Ο «Greek Freak» τελείωσε το ματς με 34 πόντους (12/19δ., 1/3τρ., 7/9β.), 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 κοψίματα και μόλις 1 λάθος σε 36 λεπτά παιχνιδιού. Το Μιλγουόκι «έπιασε» τα «γεράκια» στο 37-35 και για την ώρα βρίσκονται στην 6η θέση της Ανατολής, δείχνοντας πως εάν συνεχίσουν έτσι δεν χάνουν με τίποτα τα play off.

Την παράσταση, όμως, στα ματς που ολοκληρώθηκαν τα ξημερώματα στην άλλη άκρη του Ατλαντικού «έκλεψε» ο Ντέβιν Μπούκερ του Φίνιξ. Ο άσος των «Ήλιων» έγινε ο έκτος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ που πετυχαίνει 70 (ή περισσότερους) πόντους, παρόλα αυτά η ομάδα του ηττήθηκε με 120-130 στη Βοστόνη από τους «Σέλτικς».

Με τη συγκλονιστική του εμφάνιση και τους 70 πόντους που πέτυχε ο Μπούκερ μπήκε σε ένα πολύ κλειστό κλαμπ παικτών που ανήκουν οι Γουίλτ Τσάμπερλεϊν, Ντέιβιντ Ρόμπινσον, Κόμπι Μπράιαντ, Έλτζιν Μπέιλορ και Ντέιβιντ Τόμπσον.

Οι πρωταθλητές, τέλος, «κλείδωσαν» την πρωτιά στην Central Division με τη νίκη τους επί της Σάρλοτ με 112-105. Κορυφαίος του Κλίβελαντ ήταν ο ΛεΜπρόν Τζέιμς με 32 πόντους, ενώ στους 26 σταμάτησε ο Κάιρι Ίρβινγκ.

Θετική παρουσία είχε ο Γιώργος Παπαγιάννης στην ήττα του Σακραμέντο από το Γκόλντεν Στέιτ με 100-114. Ο Έλληνας σέντερ τελείωσε το ματς με 7 πόντους (1/1 βολή, 3/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο), 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 τάπα και 3 λάθη σε 26 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Κώστας Κουφός πέτυχε 2 πόντους (1/7 δίποντα), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 τάπα και 1 λάθος σε 14 λεπτά.