Νέα γκέλα της Γιουβέντους

Η Γιουβέντους «έπαιξε με τη φωτιά», αλλά δεν... κάηκε και το εκτός έδρας 3-3 με την Σασουόλο θεωρείται επιτυχία. Η «γηραιά κυρία» αν και προηγήθηκε μόλις στο 12' με 2-0 (5' Ντανίλο, 12' Ιγκουαίν) δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη. Αρχικά ο Τζούρισιτς (29') μείωσε σε 1-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Το εντυπωσιακό ξεκίνημα της Σασουόλο στο δεύτερο μέρος, την έβαλε σε θέση... οδηγού. Στο  51' ο Μπεράρντι ισοφάρισε και στο 54' ο Καπούτο έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους. Η Γιουβέντους «έσωσε» την παρτίδα χάρη στο γκολ του Άλεξ Σάντρο στο 64ο λεπτό.

Ο 24χρονος αριστερός οπισθοφύλκας, Γιώργος Κυριακόπουλος, αγωνίσθηκε για άλλη μία φορά σε ολόκληρο 90λεπτο με τους γηπεδούχους και παρατηρήθηκε με κίτρινη κάρτα.

Αυτή ήταν το τρίτο συνεχόμενο «στραβοπάτημα» για την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι (ισοπαλία 2-2 με Αταλάντα, ήττα από την Μίλαν 3-2), η οποία με τα αρνητικά αποτελέσματα, δίνει ελπίδες για την κατάκτηση του τίτλου σε Αταλάντα, Ιντερ και Λάτσιο. Μάλιστα οι «νερατζούρι» εάν νικήσουν σήμερα την ουραγό ΣΠΑΛ, θα μειώσουν την διαφορά από την κορυφή στους 6 βαθμούς, πέντε «στροφές»πριν τη λήξη του πρωταθλήματος.