Νίκες για Ιράν, Νότια Κορέα και Ιαπωνία στην Ασία

Το Ιράν έφτασε σε μια δραματική -εκτός έδρας-νίκη με 2-1 επί του Λιβάνου στο στάδιο «Saida», με δύο γκολ στις καθυστερήσεις, από τους Σαρντάρ Αζμούν (90+1) και Αχμάντ Νουρολαχί (90+5), διατηρώντας το αήττητο σερί της και μένοντας στην κορυφή των προκριματικών ομίλων της Ασίας για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2022. Το σκορ για το Λίβανο είχε ανοίξει (37’) ο Σόνι Σαάντ.

Το Ιράν προηγείται στον 1ο όμιλο με 13 βαθμούς σε πέντε αγώνες, δύο μπροστά από τη Νότια Κορέα, αφού η ομάδα του Πάουλο Μπέντο κέρδισε τα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα με 1-0 στο Γκογιάνγκ.

Οι δύο πρώτες ομάδες από κάθε έναν από τους προκριματικούς ομίλους της Ασίας προκρίνονται στους τελικούς την επόμενη χρονιά στο Κατάρ, με τις τρίτες να οδηγούνται σε μια σειρά play-offs, για μια πιθανή πέμπτη θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο για την ήπειρο.

Η Ιαπωνία έφτασε σε απόσταση τεσσάρων βαθμών από τη Σαουδική Αραβία που ηγείται του 2ου ομίλου, καθώς η ομάδα του Χατζίμε Μοριγιάσου νίκησε με 1-0 το Βιετνάμ στο Ανόι, με γκολ του Γιουνία στο 17ο λεπτό.

Η ομάδα της Σαουδικής Αραβίας του Ερβέ Ρενάρ απέσπασε νωρίτερα ισοπαλία (0-0) από τη δεύτερη Αυστραλία στο Σίδνεϊ.