Νίκες για Μαρόκο και Σενεγάλη

αρόκο και Σενεγάλη έκαναν νικηφόρα πρεμιέρα στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής, που φιλοξενείται στην Αίγυπτο. Με γκολ ή ακριβέστερα με αυτογκόλ του Κεϊμουίνε στο 89ο λεπτό, οι «αετοί του Άτλαντα» νίκησαν στο «Al Salam Stadium» του Καΐρου με 1-0 τη Ναμίμπια, που είχε «ήρωα» τον τερματοφύλακά της, Λόιντ Καζάπουα, στο πλαίσιο του Δ΄ ομίλου.

Για τον Γ΄ όμιλο, η Σενεγάλη επιβλήθηκε (επίσης στο Κάιρο) με 2-0 της Τανζανίας. Οι νικητές σημείωσαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, αρχικά με τον Κεϊτά Μπαλντέ στο 28΄ κι εν συνεχεία με τον Κρεπίν Ντιατά στο 65΄. Ο Παπέ Αμπού Σισέ του Ολυμπιακού ήταν στον πάγκο για τη Σενεγάλη.