Νίκη σωτηρίας του Παναιτωλικού με 3-1 επί της Λάρισας

Ο Παναιτωλικός επικράτησε εντός έδρας 3-1 της ΑΕΛ, σε αναμέτρηση για την 12η αγωνιστική της Super League.

Τα τέρματα των γηπεδούχων σημείωσαν οι Μόραρ (12΄) Μάζουρεκ (34΄) και Ρόσα (90+3΄), ενώ για την Λάρισα σκόραρε ο Λεοζίνιο (49΄). Με την νίκη της αυτή η ομάδα του Αγρινίου βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε πιο δύνατα τον αγώνα και κατάφερε στο 12΄ να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από διαδοχικά λάθη των αμυντικών της Λάρισας η μπάλα στρώθηκε στον Μόραρ, που την έστειλε στα δίχτυα. Η ΑΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 17΄, όμως το σουτ του Λεοζίνιο ήταν άστοχο, ενώ στο επόμενο λεπτό απείλησε πάλι, αλλά ο Τσενάμο απέκρουσε εύκολα το σουτ του Ντέλετιτς. Στο 34΄ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Μάζουρεκ να σκοράρει με εντυπωσιακό σουτ λίγο έξω από την μεγαλή περιοχή της ΑΕΛ.

Η Λάρισα ξαναμπήκε στο παιχνίδι στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου με τον Λεοζίνιο να σκοράρει με ωραίο πλασέ (49΄). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν για την ισοφάριση, αλλά ο Ρόσα, που είχε περάσει σαν αλλαγή στο 68΄, βρήκε δίχτυα στις καθυστερήσεις (90+2΄) και «σφράγισε» τη νίκη του Παναιτωλικού.

Διαιτητής: Σέζος (Κιλκίς)

Κίτρινες: Πάουλο, Μαρκόβσκι, Ρόσα - Φάρκας, Αγκάνοβιτς, Κριζμάν

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Τσενάμο, Χαντάκιας, Μιχάι, Μαρινάκης, Μπεχαράνο, Πάουλο, Μοράρ (64΄ Κλέσιο), Ντίας, Μάζουρεκ (75΄ Λόπες), Ρότσα, Μαρκόβσκι (68΄ Ρόσα)

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Ζίζιτς, Φάρκας (81΄ Λαγός), Μασούρας, Φατιόν, Αγκάνοβιτς, Ντέλετιτς, Ναζλίδης, Λεοζίνιο (89΄ Γιαννιτσάνης), Κρίζμαν.

Πηγή: in.gr

Γράφει η Γιώτα Τριανταφύλλου  Ποτάμι ο χρόνος,αναζητώ τη χαρά.Αγκαλιά, με πόδια μπλεγμένα, ξεβρασμένα θέλω κι ανάγκες,πιάστηκα στο πρώτο κλαδίπου περνούσε.Κοίταξα...