Νίκησε 2-0 τον Λεβαδειακό και... ελπίζει η Βέροια

Τη δεύτερη νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Βέροια, που ήταν ταυτόχρονα πρώτη εντός έδρας, καθώς με τέρματα των Μίλιεβιτς (35΄) και Καπετάνου (46΄) επιβλήθηκε 2-0 του Λεβαδειακού, στο πλαίσιο της (εξ αναβολής) 11ης αγωνιστικής.

Η ομάδα της Ημαθίας, που είχε πανηγυρίσει τρίποντο για τελευταία φορά πριν από περίπου 4 μήνες, όταν στις 24 Σεπτεμβρίου 2016 είχε περάσει με 2-1 από τη Νέα Σμύρνη, έφτασε στους 11 βαθμούς έναντι 12 του αποψινού αντιπάλου της, ενώ έχει και παιχνίδι (με τον Ηρακλή) λιγότερο.

Η πρώτη μισή ώρα ανήκε στους φιλοξενούμενους, που ήταν καλύτεροι και είχαν μεγάλες ευκαιρίες στο δίλεπτο 25΄-26΄. Στην πρώτη απ΄ αυτές ο Μάντζιος βγήκε απέναντι στον Καντιμοίρη, που βγήκε νικητής στο τετ α τετ με τον Έλληνα επιθετικό, ενώ το επόμενο λεπτό ο Γιακουμάκης έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Βέροιας και σούταρε, με τον τερματοφύλακα της Βέροιας να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Το γκολ δεν ήρθε λοιπόν για τους Βοιωτούς κι αυτό το πλήρωσαν. Όχι άμεσα, καθώς στο 32΄ και σε άσχημο διώξιμο του Τριποτσέρη η μπάλα κατέληξε στον Λινάρδο, που σούταρε μέσα από την περιοχή στέλνοντας τη δίπλα να αγγίξει το αριστερό δοκάρι, αλλά στο 35΄. Στο σημείο εκείνο ο Άρτσε σέντραρε από αριστερά, ο Τριποτσέρης έκανε πάλι λάθος στην απόκρουση και με Μίλιεβιτς με ωραίο πλασέ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ.

Η «βασίλισσα του βορρά» ευτύχησε να διπλασιάσει με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου, όταν στο 46΄ ο Βασιλαντωνόπουλος βρήκε τον Σαρπόνγκ στην περιοχή, εκείνος έκανε κάτι μεταξύ σέντρας και σουτ και ο Καπετάνος εκμεταλλεύτηκε την άσχημη απόκρουση του Ναμάσκο και έσπρωξε την μπάλα στην άδεια εστία, δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στη Βέροια, το οποίο οι γηπεδούχοι διατήρησαν ως το τέλος.

Σε αυτό βοήθησε πολύ ο τερματοφύλακάς τους, που βρέθηκε σε μεγάλο βράδυ και πραγματοποίησε άλλες δύο σωτήριες επεμβάσεις, αρχικά με την επέμβαση σε κόρνερ σε σουτ του Γιακουμάκη στο 66΄ και ύστερα στην προβολή του Βασιλείου στο 81ο λεπτό, όταν απέκρουσε με τα πόδια.