Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΗΡΕ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΜΕ 1-0 ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ ΣΤΟ “ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗ”

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι των «αιωνίων» της 8ης αγωνιστικής της Super League επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 1-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης» με γκολ του Αυλωνίτη στο 59’, ο οποίος είχε περάσει δύο λεπτά νωρίτερα στο ματς σαν αλλαγή στη θέση του Μποτία!

Οι Πειραιώτες θα μπορούσαν να είχαν πετύχει κι’ άλλο γκολ, αλλά ο Στιλ απέκρουσε πέναλτι του Μήτρογλου στο 82’, το οποίο κέρδισε ο ίδιος, σε ανατροπή του από τον Άγγλο τερματοφύλακα.

Ο αγώνας ποιοτικά ήταν πολύ κακός με τον Παναθηναϊκό να παρατάσσεται στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να μη δεχθεί γκολ ενώ και ο Ολυμπιακός αν και σαφώς πιο επιθετικός, δεν δημιούργησε πολλές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Στιλ και δυσκολεύθηκε πολύ για να φτάσει στο «τρίποντο».

Η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του Μίτσελ σημειώθηκε στο 14’ όταν ο Αφελάι έβγαλε τη σέντρα από αριστερά με τον Στιλ να διώχνει, τη μπάλα να φτάνει στον Μανιάτη, αυτός να επιχειρεί το σουτ με τον Άγγλο γκολκίπερ να αποκρούει και πάλι σωτήρια.

Δεν είναι υπερβολή, αν πούμε ότι αυτή η φάση ήταν η μοναδική αξιόλογη που σημειώθηκε στο πρώτο 45λεπτο αφού δεν υπήρχε ρυθμός, ούτε άλλες φάσεις με τον Παναθηναϊκό να έχει υπομονή στο παιχνίδι του και να πετυχαίνει στο πρώτο μέρος αυτό που ζητούσε από την έναρξη του αγώνα, το μηδέν στην άμυνα.

Παρόμοιο το σκηνικό του αγώνα και στο δεύτερο μέρος. Ο Παναθηναϊκός δε ρίσκαρε, περίμενε τους γηπεδούχους κάτω από τη μεσαία γραμμή και κρατούσε εύκολα τους παίκτες του Ολυμπιακού μακριά από την εστία του Στιλ.
Όλα αυτά μέχρι το 59΄. Σε ένα από τα πολλά φάουλ που κέρδισαν οι Πειραιώτες έξω από την περιοχή, ο Ντομίνγκες εκτέλεσε και ο Αυλωνίτης που είχε μπει στο ματς δύο λεπτά νωρίτερα στη θέση του Μποτία που αναγκάστηκε να αποχωρήσει λόγω τραυματισμού, με γυριστή κεφαλιά πέτυχε το 1-0.
Τη μεγάλη ευκαιρία να «καθαρίσει» το παιχνίδι έχασε ο Κώστας Μήτρογλου στο 81΄. Ο στράικερ του Ολυμπιακού κέρδισε πέναλτι όταν ανατράπηκε καθαρά από τον Στιλ, αλλά ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού έπεσε σωστά στη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ.
Οι «πράσινοι» προσπάθησαν μετά το γκολ να αντιδράσουν, εκμεταλλευόμενοι την κούραση των γηπεδούχων, αλλά συνολικά ήταν πάρα πολύ κακοί στην ανάπτυξη του παιχνιδιού τους με συνέπεια ο Ρομπέρτο να περάσει ένα από τα πιο ήσυχα βράδια της καριέρας του.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Ρομπέρτο, Μαζουάκου, Μποτία (57΄ Αυλωνίτης), Αμπιντάλ, Ελαμπντελαουΐ, Μιλιβόγεβιτς, Μανιάτης, Κασάμι (75΄ Κασάμι), Αφελάι, Ντομίνγκες (87΄ Φουστέρ), Μήτρογλου.
Παναθηναϊκός (Γιάννης Αναστασίου): Στιλ, Κουτρουμπής, Τριανταφυλλόπουλος, Σίλντενφελντ (69΄ Μέντες), Λαγός, Νάνο, Ατζαγκούν, Καρέλης, Μπούι (65΄ Πέτριτς), Ζέκα, Πράνιτς (75΄ Δώνης).