Ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το τουρνουά "Λεωνίδεια 2020" - Νίκησε στο Μεγάλο Τελικό τη Θέτιδα Βούλας με 3-2 σετ

Ο ΠΑΟΚ, κατέκτησε την πρώτη θέση του 1ου τουρνουά βόλεϊ Γυναικών "Λεωνίδεια 2020", που πραγματοποιήθηκε το διήμερο (2-3/10) στη Λαμία, καθώς επιβλήθηκε με 3-2 σετ (14-25, 13-25, 26-24, 25-19, 9-15) τη Θέτιδας Βούλας στο Μεγάλο Τελικό του θεσμού που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου (3/10) στο "Χαλκιοπούλειο".

Ο "δικέφαλος του βορρά" πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση στα δύο πρώτα σετ, που δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της ανωτερότητάς του κόντρα στην ομάδα της Βούλας και έθεσε από νωρίς τις βάσεις για την επικράτησή του.

Τα κορίτσια του Μίκαελ Μάσεκ, ξεκίνησαν πολύ δυνατά στο α' σετ και παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ μετά τους πρώτους πόντους, δεν το έχασαν στο υπόλοιπο του σετ και έφτασαν εύκολα στην κατάκτησή του με 14-25.

Ίδια εικόνα με αυτή του πρώτου, είχε και το δεύτερο σετ, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να κάνει ό,τι θέλει μέσα στον αγωνιστικό χώρο και τις τυπικά γηπεδούχες να μην μπορούν να ανατισταθούν στο ρυθμό που είχε επιβάλλει ο ΠΑΟΚ στο σετ. Χαρακτηριστικό είναι, ότι από το 3-5 και μετά, ο ΠΑΟΚ... έτρεξε ένα απίστευτο 11-0 σερί, στέλνοντας το σκορ στο 3-16 για τον ΠΑΟΚ ο οποίος απλά περίμενε να πιστοποιήσει την κατάκτηση του σετ, πράγμα που έγινε με 13-25.

Στο τρίτο σετ, λόγω και της κρισιμότητας του σετ, αφού ίσως και να κρινόταν ο νικητής του Μεγάλου Τελικού του τουρνουά, έγινε πραγματικό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 4-3, με τη Θέτιδα Βούλας να αποκτά προβάδισμα στη συνέχεια με 7-4, 8-4, 10-6, 11-8, 12-9 και 14-11. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισορροπήσει το ματς (15-14, 15-15, 16-15, 17-15, 17-17, 18-18). Σε εκείνο το σημείο η ομάδα της Θεσσαλονίκης, προσπάθησε να ξεφύγει στο σκορ (18-20, 18-21) ωστόσο όχι για πολύ αφού η Θέτις βρήκε γρήγορα τις απαντήσεις στην αντεπίθεση του ΠΑΟΚ και ενώ έχανε με 18-21, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 22-22, μπαίνοντας και πάλι με αξιώσεις στην κατάκτηση του σετ το οποίο και κατέκτησε στο τέλος, υπερβαίνοντας μάλιστα τους 25 πόντους, με 26-24, μειώνοντας σε 1-2 στα σετ, δίνοντας παράλληλα νέο ενδιαφέρον στην εξέλιξη του Μεγάλου Τελικού.

Μοιραία, το τέταρτο σετ απέκτησε και αυτό χαρακτήρα ντέρμπι αφού ή ο ΠΑΟΚ θα έπαιρνε το ματς και το Κύπελλο ή η Θέτις, θα έπαιζε... το τελευταίο της χαρτί για να παραμείνει στη διεκδίκηση της νίκης και της κατάκτησης της πρώτης θέσης του τουρνουά. Έτσι, το τέταρτο σετ, ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στους πρώτους πόντους (1-1, 3-3, 3-4, 7-5, 8-5, 8-7, 8-8, 8-9) και στη συνέχεια τον ΠΑΟΚ να αποκτά μικρό προβάδισμα, (8-10, 9-12, 10-12, 11-13, 12-14, 15-17, 16-17). Η ομάδα της Βούλας, ισοφάρισε σε 17-17 και 18-18. Από εκείνο το σημείο και μετά μάλιστα, οι τυπικά γηπεδούχες "τρέχοντας" ένα 4-0 σερί, έφτασαν στο υπέρ τους 22-18, κάνοντας το σημαντικότερο βήμα για την κατάκτηση του σετ, κάτι που πραγματοποίησαν με 25-19.

Έτσι, τα πάντα, θα κρίνονταν στο τάι-μπρέικ εκεί όπου οι "ασπρόμαυρες" ξεκίνησαν καλύτερα προηγούμενες με 3-0, με τη Θέτιδα να μειώνει προσωρινά σε 2-3 αλλά από εκείνο το σημείο και μετά είδε τον ΠΑΟΚ να... τρέχει ένα 0-5 σερί και να παίρνει σημαντικό προβάδισμα με 8-2, με τις δύο ομάδες, να αλλάζουν τερέν για στη συνέχεια του σετ. Νέα προσπάθεια από πλευράς Θέτιδας να επιστρέψει στο ματς όσο ήταν καιρός (4-8, 5-9), ωστόσο κάτι τέτοιο δεν ήταν πλέον εύκολο με τον ΠΑΟΚ, να στέλνει και πάλι τη διαφορά στο +5 (5-10, 6-11, 8-13), διαφορά που ήταν αρκούντως ικανοποιητική για τον ΠΑΟΚ, να του χαρίσει τη μεγάλη νίκη με 15-9 και 3-2 σετ και να γίνει έτσι η πρώτη ομάδα που κατέκτησε τα "Λεωνίδεια".