Ήττα για τον ΠΑΣ Λαμία στην Κρήτη με 2-0 από τον ΟΦΗ

Την ήττα με 2-0 από τον ΟΦΗ γνώρισε ο ΠΑΣ Λαμία στο παιχνίδι που διεξήχθη το απόγευμα της Πέμπτης (7/1) στο Ηράκλειο στο πλαίσιο της εμβόλιμης 15ης αγωνιστικής της Super League Interwetten.

Οι "κυανόλευκοι", μετά τη μεγάλη νίκη της περασμένης Δευτέρας με το ίδιο σκορ επί του Άρη, ήθελαν ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα σε μια δύσκολη έδρα που θα τους βοηθούσε σημαντικά στην προσπάθειά τους για να κερδίσουν πιο νωρίς το στοίχημα της παραμονής, ωστόσο δεν τα κατάφεραν με τους Κρητικούς να είναι αυτοί που πανηγύρισαν το σημαντικό γι' αυτούς "τρίποντο".

Στάικος με πέναλτι, σε χέρι του Αντέτζο, στο 34' και Βαφέας στο 85', οι σκόρερ για την ομάδα του ΟΦΗ.

ΟΦΗ (Περικλής Παπαπαναγής): Βάτερμαν, Κοροβέσης, Σελίμοβιτς, Διαμαντής, Βούρος, Ουές, Μεγιάδο, Μπαλογιάννης, Στάικος, Στάρτζεον, Σαρδινέρο.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Σκόνδρας, Προβυδάκης, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Τάιρον, Ρόμανιτς, Ντέλετιτς, Αραμπούλι.

1' Έναρξη του παιχνιδιού

10' Χωρίς φάση συμπληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της συνάντησης.

15' Πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι για τη Λαμία όταν ο Προβυδάκης δοκίμασε ένα αδύναμο σουτ έξω από την περιοχή, με τον Βάτερμαν να μπολοκάρει χωρίς πρόβλημα τη μπάλα.

29' Ο Μπαλογιάννης δοκίμασε μια σέντρα-σουτ από τα αριστερά με τη μπάλα να περνάει άουτ, χωρίς να ανησυχήσει τον Επασί.

32' Πέναλτι για τον ΟΦΗ σε χέρι του Αντέτζο μετά από σουτ του Μπαλογιάννη.

34' Γκολ για τον ΟΦΗ. Ο Στάικος εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών για τον ΟΦΗ, με τον Επασί, να πέφτει σωστά στη δεξιά πλευρά της εστίας του, ακούμπησε τη μπάλα, αλλά δεν μπόρεσε να αποκρούσει και είδε τη μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας του, για να γίνει έτσι το 1-0 για τον ΟΦΗ.

36' Διαμαρτυρίες από πλευράς Λαμία για πέναλτι, όταν μετά από σουτ του Μπεχαράνο, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Βούρου με τους φιλοξενούμενους να φωνάζουν στον κ. Ζαχαριάδη. Η φαση ελέγχθηκε στο VAR, με το διαιτητή να μην υποδεικνύει κάποια παράβαση, δίνοντας συνέχεια στο ματς.

39' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ να διπλασιάσει τα τέρματά του, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Βούρος έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να βρίσκει στη συμβολή των δοκών της εστίας του Επασί και στη συνέχεια να καταλήγει άουτ.

44' Διπλή ευκαιρία για τον ΟΦΗ να πετύχει και δεύτερο τέρμα, όταν αρχικά ο Σαρδινέρο έδωσε στον Μπαλογιάννη, αυτός πλάσαρε από εξαιρετική θέση αλλά αστόχησε ενώ στην επόμενη φάση, οι γηπεδούχοι, έχασαν μία ακόμη σημαντική ευκαιρία για να πετύχουν και δεύτερο γκολ όταν μετά από πλασέ του Στούρτζεον μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Επασί.

45+1' Λήξη του α' ημιχρόνου.

46' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Καραμάνος πέρασε στη θέση του Τάιρον.

48' Μία ακόμη ευκαιρία για τον ΟΦΗ στο ματς, όταν από γύρισμα του Κοροβέση από τα αριστερά, ο Στάικος έπιασε το σουτ στην κίνηση, με τη μπάλα να βρίσκει στο κεφάλι του Σκόνδρα και απομακρύνεται.

60' Προσωπική ενέργεια και σουτ στη συνέχεια του Ντέλετιτς έξω από την περιοχή του ΟΦΗ, με τον Βάτερμαν να μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο.

62' Νέο σουτ του Ντέλετιτς από το ημικύκλιο της περιοχής του ΟΦΗ, με τον Βάτερμαν να μπλοκάρει.

62' Κίνδυνος για τη Λαμία από μία ακόμη απειλητική επίσκεψη του ΟΦΗ στην περιοχή του Επασί, όταν από λάθος εκτίμηση της φάσης από τον Αντέτζο ο Στάρτζεον προσπάθησε να σουτάρει, ο Επασί, απέκρουσε αρχικά και στη συνέχεια μπλόκαρε.

65' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Προβυδάκη για τη Λαμία, με τον Βάτερμαν να μπλοκάρει χωρίς πρόβλημα.

67' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Λυμπεράκης πέρασε στη θέση του Μπαλογιάννη.

72' Νέα ευκαιρία για τη Λαμία να ισοφαρίσει, όταν ο Ρόμανιτς έκανε ωραία προσωπική ενέργεια από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή του ΟΦΗ, γύρισε την κατάλληλη στιγμή και ο Ντέλετιτς έκανε το πλασέ στην κίνηση με τη μπάλα να περνάει άουτ.

72' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπιάρνασον πέρασε στη θέση του Τζανδάρη και ο Βλάχος στη θέση του Σκόνδρα.

74' Διπλή αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Βαφέας πέρασε στη θέση του Στάικου και ο Γρίβας σε αυτή του Σαρδινέρο.

77' Νέα καλή στιγμή για τον ΟΦΗ, όταν ο Κοροβέσης εκτέλεσε το φάουλ, ο Βαφέας έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

84' Γυριστό σουτ του Βαφέα από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε άουτ.

85' Γκολ για τον ΟΦΗ. Ο Σελίμοβιτς βρήκε τον Βαφέα και αυτός πιάνοντας πολύ καλό σουτ, έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Επασί που παρά την προσπάθειά του δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το 2-0.

86' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βασιλακάκης πέρασε στη θέση του Αραμπούλι.

87' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Τσιλιανίδης πέρασε στη θέση του Στάρτζεον.

90+2' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ να πετύχει και τρίτο τέρμα, όταν ο Γρίβας βγήκε στην αντεπίθεση, πάσαρε στον Τσιλιανίδη που δοκίμασε το σουτ, με τον Επασί να αποκρούει σωτήρια.

90+4' Λήξη της αναμέτρησης.