Όλα... μηδέν στο «Άμεξ»

Μπράιτον και Έβερτον ήθελαν το «τρίποντο» για διαφορετικούς λόγους η καθεμία στο τελευταίο ματς της 31ης αγωνιστικής της Premier League, ωστόσο, καμία δεν τα κατάφερε με το τελικό 0-0 να τις αφήνει απογοητευμένες.

Τη μεν γηπεδούχο Μπράιτον, διότι με τη νίκη θα έκανε το πιο αποφασιστικό βήμα παραμονής και πλέον είναι υποχρεωμένη να παλεύει, τη δε φιλοξενούμενη Έβερτον γιατί εάν έφευγε με το «διπλό» θα διατηρούσε ακέραιες τις ελπίδες της για την 4η θέση και το Champions League, έχοντας κι ένα ματς λιγότερο από τους υπόλοιπους διεκδικητές.

Τις λιγοστές ελπίδες που έχει για την αποφυγή του υποβιβασμού στην Championship διατήρησε «ζωντανές» η Γουέστ Μπρομ, με τη σημερινή της άνετη νίκη επί της «αδιάφορης» (ουσιαστικά) Σαουθάμπτον (3-0), στο προτελευταίο χρονικά ματς της 31ης αγωνιστικής της Premier League.

Η αναμέτρηση στο «Χόθορνς» κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό στο πρώτο μέρος, με τα δύο γκολ μέσα σε τέσσερα λεπτά που σημείωσε η ομάδα του Σαμ Αλαρντάις με τους Περέιρα και Φίλιπς. Πριν τη συμπλήρωση 70 λεπτών στον αγώνα ο Ρόμπινσον έδωσε οριστικά «τέλος» στην αναμέτρηση.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γουόρντ-Πράους αστόχησε σε πέναλτι που εκτέλεσε κι έτσι οι «Άγιοι» δεν κατάφεραν να πετύχουν το «γκολ της τιμής».