"Χ"ορταστικό ματς στο Αγρίνιο, ισόπαλος ο ΠΑΣ Λαμία, 0-0 με τον Παναιτωλικό

Ισόπαλο, χωρίς τέρματα, αλλά με πολλές συγκινήσεις και πολλές χαμένες ευκαιρίες, ολοκληρώθηκε το ντέρμπι του ΠΑΣ Λαμία με τον Παναιτωλικό που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής (24/1) στο γήπεδο του Αγρινίου στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League Interwetten.

Έτσι ο ΠΑΣ Λαμία πήρε έναν ακόμη βαθμό, στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Περέιρα, Κωνσταντόπουλος, Τσιγγάρας, Τσότσαλιτς, Λιάβας, Ντίας, Ταχάρ, Μπαρμπόσα, Μάζουρεκ, Βέργος.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Μαρτίνεθ, Σκόνδρας, Μπεχαράνο, Τζανδάρης, Ταϊρόν, Ρόμανιτς, Μπα, Αραμπούλι.

1' Έναρξη του ματς

2' Πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι για τον Παναιτωλικό, με τον Μπαρμπόσα να εκτελεί το φάουλ από τα δεξιά και ο Βέργος έκανε το σουτ στην κίνηση, με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και να περνάει άουτ.

3' Νέα ευκαιρία για τον Παναιτωλικό, με τον Μάζουρεκ να εκτελεί το φάουλ και τον Βέργο να κάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να περνάει άουτ.

9' Πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία και για τη Λαμία στο ματς, να ανοίξει το σκορ, όταν ο Μπα εκτέλεσε φάουλ από την αριστερή πλευρά, με τη μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι του Κνετ και στη συνέχεια στον τερματοφύλακα του Παναιτωλικού, με τη Λαμία να κερδίζει κόρνερ.

14' Διαμαρτυρίες από πλευράς Λαμίας για χέρι αμυντικού του Περέιρα μετά από κεφαλιά του Αντέτζο αλλά ο διαιτητής, Σιδηρόπουλος, διέταξε να συνεχιστεί το ματς, χωρίς να δουν τη φάση αυτή στο VAR.

33' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό να σκοράρει, με τον Βέργο να "στρώνει" στον Ντίας που δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή με τον Επασί να πέφτει και να αποκρούει.

33' Αναγκαστική αλλαγή για τη Λαμία. Ο Καραμάνος πέρασε στη θέση του Μπα που δεν μπορεί να συνεχίσει στο ματς.

38' Τεράστια ευκαιρία χαμένη για τη Λαμία, να ανοίξει το σκορ, όταν ο Σκόνδρας έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, με τον Καραμάνο να κάνει το πλασέ στην κίνηση και τον Τσότσαλιτς να διώχνει πάνω στη γραμμή και στη συνέχεια η μπάλα πέρασε κόρνερ, από το οποίο δεν πήρε κάτι η Λαμία.

43' Νέα ευκαιρία για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Επασί "γέμισε", ο Καραμάνος με κεφαλιά βρήκε τον Ρόμανιτς και αυτός δοκίμασε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ.

45' Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

45+1' Λήξη του α' ημιχρόνου.

53' Νέα τεράστια ευκαιρία για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Τάιρον εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα αφού κόντραρε σε παίκτη του Παναιτωλικού έφτασε στον Τζανετόπουλο που έκανε το σουτ με τη μπάλα να σταματά στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Κνετ και στη συνέχεια κόλλησε στις λάσπες και οι αμυντικοί του Παναιτωλικού έδιωξαν πριν ο Τζανετόπουλος κάνει την προβολή.

54' Νέα μεγάλη ευκαιρία και για τον Παναιτωλικό με το μακρινό σουτ του Μάζουρεκ να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Επασί και στη συνέχεια η μπάλα πέρασε άουτ.

68' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπιάρνασον πέρασε στη θέση του Τζανδάρη.

69' Διπλή αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Αζούρα πέρασε στη θέση του Τσιγγάρα και ο Αζάντι στη θέση του Βέργου.

74' Νέο δοκάρι στο ματς, τρίτο για τον Παναιτωλικό, με τον Μπαρμπόσα να εκτελεί κόρνερ από τα δεξιά και τον Αζάντι να κάνει την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Επασί.

77' Αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Αριγίμπι πέρασε στη θέση του Μάζουρεκ.

78'-79' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Ο Προβυδάκης πέρασε στη θέση του Αραμπούλι και ο Πίτι στη θέση του Τάιρον.

84-85'' Διπλή αλλαγή για τον Παναιτωλικό. Ο Ντάλσιο πέρασε στη θέση του Περέιρα και ο Γιάκολης στη θέση του Ταχάρ.

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+1' Ευκαιρία για τη Λαμία, με τον Ρόμανιτς να κάνει καταπληκτική προσωπική ενέργεια, να μπαίνει στην περιοχή του Παναιτωλικού από τα αριστερά και στη συνέχεια έκανε το σουτ, κερδίζοντας το κόρνερ.

90+3' Ευκαιρία για τον Παναιτωλικό όταν από εκτέλεση φάουλ του Μπαρμπόσα, ο Αζάντι έστειλε τη μπάλα άουτ με κεφαλιά.

90+4' Λήξη της αναμέτρησης.