Ήττα για τον ΠΑΣ Λαμία με 2-0 από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ

Στο ΟΑΚΑ σταμάτησε το αήττητο σερί των πέντε αγωνιστικών που έτρεχε ο ΠΑΣ Λαμία ο οποίος στο παιχνίδι που έγινε το βράδυ του Σαββάτου (14/12) στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής και πρώτης του β' γύρου της Super League 1, γνώρισε την ήττα με 2-0 από τον Παναθηναϊκό. Αν και η ομάδα του Άκη Μάντζιου ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να πετύχει ένα τέρμα, εντούτοις οι "πράσινοι" ήταν αυτοί που στάθηκαν τυχεροί και στη μοναδική τους επίσκεψή στα "κυανόλευκα" καρέ στο πρώτο μέρος, κέρδισαν πέναλτι στο 43', με τον Χατζηγιοβάννη να το εκτελεί στο 44' και να ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους.

Τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα για τη φθιωτική ομάδα με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, όταν ο διαιτητής Τάσσης στο 60' απέβαλε τον Μπεχαράνο με δεύτερη κίτρινη κάρτα για χτύπημα με το χέρι στον Μπουζούκη σε διεκδίκηση της μπάλας και άφησε τους φιλοξενούμενους με 10 παίκτες στο ματς. Το τελικό 2-0 για το "Τριφύλλι" που εκμεταλλεύθηκε την αριθμητική του υπεροχή στον αγωνιστικό χώρο, διαμόρφωσε ο Περέα με γκολ στο 82'.

ΠΑΟ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Ινσούα, Αποστολάκης, Κολοβέτσιος, Πούγγουρας, Κουρμπέλης, Νούνες, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Ζαχίντ, Μακέντα.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Σκαρντοβέλι, Αντέτζο, Βασιλόγιαννης, Πλιάτσικας, Σκόνδρας, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Ρόμανιτς, Καραμάνος, Τουράμ.

1' Έναρξη του αγώνα

4' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς και αυτή για τον ΠΑΣ Λαμία, όταν ο Βασιλόγιαννης, δοκίμασε να σουτάρει από πλάγια θέση με τον Διούδη να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

14' Μία ακόμη καλή στιγμή για τη Λαμία στο ματς, όταν ο Δημούτσος σούταρε έξω από την περιοχή, με τον Διούδη να αποκρούει.

33' Ανάποδο "ψαλίδι" του Τουράμ για τη Λαμία από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

38' Πολύ καλή στιγμή για τη Λαμία με το μακρινό σουτ του Σκόνδρα, που απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Διούδης.

39' Μια ακόμη πολύ καλή ευκαιρία για τον Βάντερσον που έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά, με τον Τουράμ να κάνει την κεφαλιά και τον Διούδη να μπλοκάρει.

43' Ο Παναθηναϊκός στη μοναδική του επίσκεψη στα καρέ της Λαμίας, κατάφερε να κερδίσει πέναλτι σε ανατροπή του Χατζηγιοβάννη από τον τερματοφύλακα της Λαμίας, Θεοδωρόπουλο.

44' Γκολ για τον Παναθηναϊκό. Ο Χατζηγιοβάννης εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για τους γηπεδούχους κάνοντας το 1-0.

45' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου

46' Έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

50' Σουτ του Ρόμανιτς για τη Λαμία, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

51' Σουτ του Μπουζούκη για τον Παναθηναϊκό, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

53' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Περέα πέρασε στη θέση του Ζαχίντ.

59' Ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε κόρνερ για το "Τριφύλλι" με τον Κολοβέτσιο να πιάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να φεύγει άουτ.

60' Αποβολή για τον Μπεχαράνο, με 10 παίκτες συνεχίζει η Λαμία στο ματς! Ο διαιτητής Τάσσης έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μπεχαράνο για χτύπημα στο Μπουζούκη.

64' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπουλούλης πέρασε στη θέση του Βασιλόγιαννη.

66' Διαγώνιο σουτ του Τουράμ για τη Λαμία μέσα από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε άουτ, αφού πέρασε παράλληλα από την εστία του Διούδη.

73' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Από λάθος του Θεοδωρόπουλου, ο Μακέντα πήρε τη μπάλα, έκανε το σουτ, με τον τερματοφύλακα της Λαμίας να διώχνει σε κόρνερ.

78' Σουτ του Μακέντα από το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ, σε μία ακόμη επίσκεψη του Παναθηναϊκού στα καρέ της Λαμίας.

80' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Σάλιακας πέρασε στη θέση του Ρόμανιτς.

80' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μπεκ πέρασε στη θέση του Μπουζούκη.

82' Γκολ για τον Παναθηναϊκό. Από λάθος γύρισμα της μπάλας από τον Σάλιακα, ο Περέα που μπήκε στην περιοχή της Λαμίας και αφού απέφυγε το μαρκάρισμα του Πλιάτσικα, έκανε το σουτ με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του Θεοδωρόπουλου, για να γίνει το 2-0 για τους "πράσινους".

87' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Καμπετζής πέρασε στη θέση του Μακέντα.

87' Μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Γιώργου Δώνη να πετύχει και τρίτο τέρμα όταν μετά από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Περέα γύρισε στον Κουρμπέλη και αυτός έκανε την κεφαλιά από κοντά με τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Θεοδωρόπουλου.

90' Ο Παναθηναϊκός λίγο έλειψε να πανηγυρίσει τρίτο τέρμα και μάλιστα... χωρίς να το πετύχει αυτός, όταν από εκτέλεση κόρνερ, ο Τουράμ έκανε την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Θεοδωρόπουλου με τους φιλοξενούμενους να γλιτώνουν το αυτογκόλ.

90+1' Η Λαμία βγήκε ωραία στην αντεπίθεση με τον Μπουλούλη, αλλά το σουτ που δοκίμασε ο ίδιος πέρασε άουτ

90+4' Νέα πολύ καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό να πετύχει και τρίτο τέρμα, όταν ο Περέα σούταρε από καλή θέση με τη μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Θεοδωρόπουλου.

90+5' Σουτ του Σάλιακα για τη Λαμία, η μπάλα κόντραρε και έφυγε σε κόρνερ.

90+5' Τέλος της αναμέτρησης.