"Χ"ρυσός βαθμός για τον ΠΑΣ Λαμία στη Λεωφόρο, 0-0, με τον Παναθηναϊκό

Με τον ΠΑΣ Λαμία, να παίρνει ένα βαθμό ο οποίος μπορεί να αποδειχθεί υπερπολύτιμος, στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία, ολοκληρώθηκε ο αγώνας των "κυανόλευκων" απέναντι στον Παναθηναϊκό, στο γήπεδο "Απόστολος Νικολαΐδης" της Λεωφόρου Αλεξάνδρας, στο ματς που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της πρώτης ημέρας της 20ης αγωνιστικής της Super League Interwetten.

Οι "κυανόλευκοι" μετά την πολύ μεγάλη μεσοβδόμαδη νίκη επί του Απόλλωνα Σμύρνης, πήραν ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στο "Τριφύλλι", φτάνοντας πλέον τους 11 βαθμούς, διατηρώντας παράλληλα το αήττητο σερί τους για 4 αγωνιστικές πλέον.

Οι φιλοξενούμενοι, διαμαρτύρονται για τη φάση του 1ου λεπτού των καθυστερήσεων, όταν ζήτησαν πέναλτι σε χέρι του Σένκεφελντ, με το διαιτητή Τζήλο να αφήνει το παιχνίδι να συνεχιστεί.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Σένκεφελντ, Χατζηθεοδωρίδης, Βιγιαφάνες, Αϊτόρ, Ιωαννίδης, Πούγγουρας, Αλεξανδρόπουλος, Μολό, Μαουρίτσιο, Καμπετσής

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Βλάχος, Σαραμαντάς, Μπιάρνασον, Τζανδάρης, Βασιλακάκης, Ντέλετιτς, Ρόμανιτς, Καραμάνος

Η εξέλιξη του α' ημιχρόνου:

1' Έναρξη του αγώνα

7'Αναγκαστική αλλαγή για τη Λαμία. Ο Καραμάνος πέρασε στη θέση του Αραμπούλι που χτύπησε και δεν μπόρεσε να συνεχίσει στον αγώνα.

15' Τίποτα το ιδιαίτερο στο ματς με τη συμπλήρωση των 15 πρώτων λεπτών

22' Πρώτη επίσκεψη της Λαμίας στα καρέ το Παναθηναϊκού όταν ο Καραμάνος έδωσε στον Ρόμανιτς που έκανε το γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή και η μπάλα σταμάτησε σε σώμα αμυντικού του "Τριφυλλιού" και στη συνέχεια έφτασε στον Τζανδράρη που έκανε το μακρινό σουτ με τη μπάλα να βρίσκει σε σώμα "κυανόλευκου" ποδοσφαιριστή και κατέληξε άουτ.

25' Σουτ του Αϊτόρ από πλάγια θέση για τον Παναθηναϊκό μέσα στην περιοχή, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Επασί.

31' Ο Ντέλετιτς δοκίμασε μια σέντρα-σουτ από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε άουτ.

41' Ο Βιγιαφάνες έκανε ωραία ενέργεια, μπαίνοντας στην περιοχή της Λαμίας, αλλά "άνοιξε" λίγο παραπάνω το κοντρόλ και ο Επασί έπεσε σωστά και μπλόκαρε.

45' Δύο λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45+2' Λήξη του α' ημιχρόνου

46' Έναρξη του β' ημιχρόνου

46' Πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη για τον Παναθηναϊκό, όταν από γύρισμα του Βιγιαφάνες στον Ιωαννίδη, αυτός έκανε το σουτ στην κίνηση, με τη μπάλα να κοντράρει στο Βλάχο και να απομακρύνεται.

51' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Ρόμανιτς έκανε την προσωπική ενέργεια από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή του Παναθηναϊκού και έδωσε στον Ντέλετιτς που έκανε το πλασέ στην κίνηση από κοντά, με τη μπάλα να βρίσκει στον Χατζηθεοδωρίδη και να περνάει σε κόρνερ, από το οποίο δεν κέρδισε κάτι στη συνέχεια.

57' Νέα καλή στιγμή για τη Λαμία, με τον Βασιλακάκη να κλέβει από τον Βιγιαφάνες και να βγαίνει στην αντεπίθεση, έδωσε στον Καραμάνο ο οποίος βρήκε τον Ρόμανιτς που έβγαινε από τα αριστερά και ο Σέρβος μπήκε στην περιοχή, αλλά έχασε το βηματισμό του πριν καταφέρει να σουτάρει.

58-59' Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Καρλίτος πέρασε στη θέση του Βιγιαφάνες και ο Χατζηγιοβάνης σε αυτή του Ιωαννίδη.

60-61' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Ο Ταϊρόν πέρασε στη θέση του Βασιλακάκη και ο Προβυδάκης πέρασε στη θέση του Ντέλετιτς.

65' Πολύ καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό να ανοίξει το σκορ, όταν ο Καρλίτος έκανε πολύ όμορφη ενέργεια περνώντας αρκετούς παίκτες της Λαμίας, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ με τον Επασί να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

65' Σουτ του Χατζηγιοβάνη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Επασί σε μία ακόμη καλή στιγμή του Παναθηναϊκού στο ματς.

67' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μακέντα πέρασε στη θέση του Καμπετσή.

68' Νέα αναγκαστική αλλαγή για τη Λαμία. Ο Παλαβαντισβίλι πέρασε στη θέση του Τάιρον που τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να συνεχίσει.

75' Καταπληκτικός Επασί, σταμάτησε τον Παναθηναϊκό από το να πετύχει ένα τέρμα, δύο φορές!  Συγκεκριμένα αρχικά έδιωξε με τα πόδια σουτ του Αϊτόρ και στη συνέχεια η μπάλα, έφτασε στον Μακέντα που δοκίμασε και αυτός το σουτ, με τον Επασί να διώχνει σε κόρνερ.

83' Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Εμμανουηλίδης πέρασε στη θέση του Αϊτόρ και ο Αγιούμπ σε αυτή του Αλεξανδρόπουλου.

90' Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+1' Διαμαρτυρίες των ανθρώπων της Λαμίας, για πέναλτι σε καθαρό χέρι του Σένκεφελντ στην περιοχή του Παναθηναϊκού, ο Τζήλος που ήταν δίπλα στη φάση, διέταξε να συνεχιστεί ο αγώνας χωρίς να δει τη φάση ούτε στο VAR!

90+6' Λήξη της αναμέτρησης

Γράφει ο Χ.Τ. ο Βιτ’λιώτης13/04/2024Ελλάς Ελλήνων αχταρμάςΧώρα της προσωπίδαςΜ’ όλα τα φρούτα τις ψευτιάςΈμποροι της ελπίδας.--Η ψευτιά και το …μπουγέλοΈχουν μέλι στο...