Παναθηναϊκός - ΠΑΣ Λαμία 1-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Σε εξέλιξη βρίσκεται η αναμέτρηση του ΠΑΣ Λαμία με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο στο πλαίσιο της 1ης αναμέτρησης για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι "κυανόλευκοι" που έχουν ως πρώτο στόχο της σεζόν, την παραμονή τους στη Super League, σίγουρα δεν θα αφήσουν σε δεύτερη μοίρα το σημερινό ματς και θα προσπαθήσουν να πάρουν ένα καλό αποτέλεσμα ενόψει του επαναληπτικού αγώνα που θα γίνει στο ΔΑΚ "Αθανάσιος Διάκος" της Λαμίας, την επόμενη Τετάρτη (27/4).

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Βιγιαφάνιες, Γκατσίνοβιτς, Αϊτόρ, Ιωαννίδης, Παλάσιος

ΠΑΣ Λαμία (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Τζανετόπουλος, Λούκας, Μαζουλουξής, Σαραμαντάς, Νούνιες, Μπεχαράνο, Τάιρον, Ελευθεριάδης, Καραμάνος

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

1' Έναρξη του α' ημιχρόνου

2' Πρώτη καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό, μετά την σέντρα του Γκατσίνοβιτς από δεξιά, ο Αϊτόρ πετάγεται στο δεύτερο δοκάρι αλλά σουτάρει ψηλά!

13' Τραυματισμός του Σαράνοφ και ολιγόλεπτη διακοπή στο ματς, όταν από σέντρα του Αϊτόρ από τα αριστερά, για τον επερχόμενο Παλασιος, ο Σέρβος τερματοφύλακας της Λαμίας, βγήκε και έδιωξε με γροθιές, αλλά τραυματίστηκε στο σαγόνι σε σύγκρουση που είχε με τον Μαζουλουξή με αποτέλεσμα να υπάρξει διακοπή στον αγώνα και ανησυχία προς στιγμή στον "κυανόλευκο" πάγκο. Ωστόσο ο Σαράνοφ, μετά τις πρώτες βοήθειες που δέχθηκε από το ιατρικό τιμ της ομάδας του, κατάφερε να συνεχίσει στο ματς.

19' Γκολ για τον Παναθηναϊκό. Ο Ιωαννίδης μετά από πολύ ωραία κάθετη πάσα του Κώτσιρα, πάτησε στην περιοχή της Λαμίας και πλάσαρε με το αριστερό για να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του.

23' Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Αϊτόρ να "σπάει" την μπάλα για τον Γκατσίνοβιτς, που σούταρε από θέση... μέσα αριστερά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ!

31' Πρώτη τελική για τους φιλοξενούμενους, με το σουτ του Ελευθεριάδη να περνάει ψηλά άουτ.

33' Μια ακόμα καλή φάση για τον Παναθηναϊκό, με τον Αϊτόρ να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή και τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

36' Χαμένη ευκαιρία για το «τριφύλλι» για να πετύχει δεύτερο τέρμα, με τον Παλάσιος να μην μπορεί να σκοράρει με προβολή, μετά την σέντρα του Χουάνκαρ.

43' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, καθώς ο Χουάνκαρ κάνει την σέντρα από αριστερά, αλλά ο Σαραμαντάς προλαβαίνει τον Ιωαννίδη πριν αυτός στείλει την μπάλα στα δίχτυα της Λαμίας από κοντά!

45' Καλή στιγμή για την Λαμία με την σέντρα του Νούνιες από δεξιά για τον Ελευθεριάδη, τον οποίο προλαβαίνει ο Κώτσιρας και διώχνει σε πλάγιο.

45'+5' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Λαμία, να ισοφαρίσει όταν ο Νούνιες έκλεψε την μπάλα από τον Βέλεθ, πάσαρε στον επερχόμενο Ταϊρόν και αυτός σούταρε με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Μπρινιόλι.

45+7' Λήξη του α' ημιχρόνου

46' Έναρξη του β' ημιχρόνου

46' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Σιμόν πέρασε στη θέση του Μαζουλουξή.

48' Πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο για τον Παναθηναϊκό, όταν ο Παλάσιος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, πλασέ στην κίνηση από τον Ιωαννίδη, με τον Σαράνοφ να μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο.

57' Κεφαλιά του Βέλεθ μετά από κόρνερ του Γκατσίνοβιτς από δεξιά, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

59' Νέα καλή προσπάθεια του Παναθηναϊκού, με τον Βιγιαφάνιες, να κάνει τις προσποιήσεις και έκανε το σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να κοντράρει στον Σιμόν και να περνάει κόρνερ.

62' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μανούσος πέρασε στη θέση του Καραμάνου.

63' Μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να πετύχει δεύτερο τέρμα, όταν μετά από δύο διαδοχικά κόρνερ, ο Ιωαννίδης πήρε την κεφαλιά αλλά ο Σαράνοφ πετάχτηκε κι έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ και πάλι!

70' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τζανδάρης πέρασε στη θέση Ταϊρόν και ο Ρόμανιτς στη θέση του Ελευθεριάδη αντίστοιχα.

72' Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μαουρίσιο πέρασε στη θέση του Βιγιαφάνες και ο Καρλίτος σε αυτή του Γκατσίνοβιτς αντίστοιχα.

73' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με την κεφαλιά του Σένκεφελντ, μετά από κόρνερ του Αϊτόρ από τα αριστερά, να καταλήγει άουτ.

78' Άλλη μια τεράστια επέμβαση του Σαράνοφ, αυτή τη φορλα σε τετ α τετ του Αϊτόρ.

80' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Βιτάλ πέρασε στη θέση του Αϊτόρ.

85' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Αλεξανδρόπουλος πέρασε στη θέση του Ιωαννίδη.

88' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο ΓΚέντσογλου πέρασε στη θέση του Μπεχαράνο.

90' Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+9' Λήξη της αναμέτρησης.

Το ταξίδι στον  Νομό Έβρου είχε και δυσάρεστα απρόοπτα. Συνάντησα στην Ορεστιάδα τον ιντερνετικό μου φίλο Χρήστο. Η χαρά μεγάλη και από τις δύο πλευρές, μέχρι την...