Πάντα στο... κόλπο του τίτλου η Σεβίλη

«Ζωντανή» στο παιχνίδι του τίτλου παρέμεινε η Σεβίλη με το «διπλό» στο «Νουέβο Μιραντίγια» επί της Κάντιθ (1-0), ενώ στο «Ελ Σαντάρ» της Παμπλόνα ο Οϊχάν Σανσέτ έκανε «πάρτι» στην άμυνα της Οσασούνα, οδηγώντας την Αθλέτικ σε σπουδαίο «διπλό» επί της Οσασούνα (3-1).

Κάντιθ και Σεβίλη ήθελαν πάση θυσία τη νίκη για διαφορετικούς λόγους και τελικά αυτή που πανηγύρισε ήταν η φιλοξενούμενη ομάδα. Με το γκολ του Οκάμπος στο δεύτερο μέρος οι Ανδαλουσιάνοι έκαμψαν την αντίσταση της προτελευταίας της βαθμολογίας, Κάντιθ, με 1-0 και μείωσαν στο -5 από την πρωτοπόρο Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ έχουν κι ένα λιγότερο.

Μετά το 1-1 με την Μπαρτσελόνα στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» στις 21/12, η ομάδα του Ζουλέν Λοπετέγκι επέστρεψε στα «τρίποντα» και παραμένει ο βασικότερος αντίπαλος της «Βασίλισσας» στην κούρσα του τίτλου της La Liga.

Η εντός έδρας ήττα από την Ρεάλ Μαδρίτης στις 22 Δεκεμβρίου (1-2) δεν επηρέασε την Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία με ανατροπή στο «Ελ Σαντάρ» της Παμπλόνα επικράτησε με 3-1 της Οσασούνα και μπήκε... με το δεξί στο 2022.

Απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης της 19ης αγωνιστικής ήταν ο 21χρονος Ισπανός μέσος, Οϊχάν Σανσέτ, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ για τους Βάσκους. Οι γηπεδούχοι, παρότι προηγήθηκαν πολύ γρήγορα με τον Γκαρσία δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε το βαθμό κι έτσι έμειναν για 10ο σερί ματς χωρίς νίκη (5 ήττες, 5 ισοπαλίες), ενώ ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Αβιλάν στις καθυστερήσεις με δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε τρία λεπτά.

Την τελευταία φορά που πανηγύρισαν «τρίποντο» ήταν πριν από περίπου 2.5 μήνες και συγκεκριμένα από τις 17 Οκτωβρίου 2021, όταν είχαν επικρατήσει 2-1 επί της Βιγιαρεάλ, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της La Liga.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 19ης αγωνιστικής στη La Liga και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Βαλένθια-Εσπανιόλ             1-2
(51΄ Αλντερέτε - 83΄ πεν. Ντε Τομάς, 88΄ Πουάδο)

Χετάφε-Ρεάλ Μαδρίτης          1-0