Άντεξε μόνο στο α' ημίχρονο ο ΠΑΣ Λαμία, ήττα με 5-2 από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα

Την ήττα με 5-2, γνώρισε ο ΠΑΣ Λαμία στο πρώτο του αγώνα κόντρα στον ΠΑΟΚ που διεξήχθη την Τετάρτη (10/2) στο πλαίσιο της προημιτελικής φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας δίνει αυτή την ώρα ο ΠΑΣ Λαμία στην Τούμπα.

Οι "κυανόλευκοι" με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή τους, αγωνίστηκαν για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει τον επόμενο μήνα στη Λαμία, προσπάθησαν να κάνουν την έκπληξη στο α' ημίχρονο, με το σκορ να είναι 2-2, ισοφαρίζοντας ισάριθμες φορές, ωστόσο δεν τα κατάφερε στην επανάληψη και είδε τον ΠΑΟΚ να πετυχαίνει άλλα τρία τέρματα και να χάνει τελικά με 5-2.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Ροντρίγκο, Τσιγγάρας, Σβαμπ, Ουάρντα, Ζίβκοβιτς, Τζόλης, Σβιντέρσκι

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Θεοδωρόπουλος, Σαραμαντάς, Αντέτζο, Βύντρα, Προβυδάκης, Μπεχαράνο, Παλαβαντισβίλι, Ρόμανιτς, Πίτι, Γκαζαριάν, Αραμπούλι

1' Έναρξη του αγώνα

6' Γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ο Ροντρίγκο έκανε το σουτ από πλάγια θέση έξω από την περιοχή, με τον Θεοδωρόπουλο να αποκρούει και στη συνέχεια ο Τζόλης με κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 1-0 για τους γηπεδούχους.

10' Πρώτη ευκαιρία και για τη Λαμία στο ματς, με τον Πίτι να βγάζει ωραία μπαλιά στον Αραμπούλι και αυτός έκανε το σουτ, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει σε κόρνερ.

11' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Πίτι εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, με τον Κρέσπο να μη διώχνει τη μπάλα και ο Αντέτζο με γυριστό σουτ νίκησε τον Πασχαλάκη για να ισοφαρίσει για τη Λαμία

16' Γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ο Σβαμπ έπιασε ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα στο αριστερό "παραθυράκι" της εστίας του Θεοδωρόπουλου.

22' Σουτ του Σβαμπ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.

25' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Μετά από εκτέλεση φάουλ του Πίτι από τα δεξιά, ο Μπεχαράνο με κεφαλιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη με τον διαιτητή να ακυρώνει το γκολ αρχικά ως οφσάιντ. Ωστόσο στη συνέχεια, η φάση, εξετάσθηκε από τους διαιτητές στο VAR, με τον διαιτητή Βάτσιο να αλλάζει απόφαση και να καταλογίζει το καθαρό γκολ του Βολιβιανού, αφού καλυπτόταν κανονικά από τον Κρέσπο, ισοφαρίζοντας εκ νέου για τη Λαμία, σε 2-2.

38' Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Βιεϊρίνια να ελίσσεται ωραία, κάνοντας το σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

45' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

45+3' Λήξη του α' ημιχρόνου

46' Έναρξη β' ημιχρόνου

59' Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ. Ο Ουάρντα εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισαν οι γηπεδούχοι στο ύψος του ημικυκλίου της περιοχής της Λαμίας, με τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Θεοδωρόπουλου.

65' Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Κρμέντσικ πέρασε στη θέση του Σφιντέρσκι και ο Ελ Καντουρί στη θέση του Σβαμπ.

67' Γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ο Ζίβκοβιτς έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Κρμέντσικ να κάνει την προβολή και να στέλνει τη μπάλα στη ρίζα της δεξιάς δοκού του Θεοδωρόπουλου και στη συνέχεια ο Τζόλης πήρε το "ριμπάουντ" και από κοντά, έστειλε τη μπάλα για τρίτη φορά στα δίχτυα του Θεοδωρόπουλου, με τον ίδιο να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς.

69' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Ο Ασίγκμπα πέρασε στη θέση του Παλαβαντισβίλι και ο Βασιλακάκης σε αυτή του Πίτι.

75' Μακρινό σουτ του Γκαζαριάν για τη Λαμία, η μπάλα πέρασε άουτ.

78' Μετά από "γέμισμα" του Ουάρντα, ο Κρμέντσικ πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ για τον ΠΑΟΚ, με "τακουνάκι" αλλά το τέρμα αυτό, ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

79' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Μουργκ πέρασε στη θέση του Ζίβκοβιτς και ο Καγκάβα σε αυτή του Ουάρντα.

82' Γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ο Ροντρίγκο μετά από ωραία προσωπική ενέργεια, έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, δίνοντας το κατάλληλο ύψος στη μπάλα που "κρέμασε" τον Θεοδωρόπουλο, ο οποίος δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

88' Γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ο Κρμέντσικ μετά από ωραίο ελιγμό, έκανε το συρτό σουτ, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Θεοδωρόπουλου για να κάνει το 5-2 για τον ΠΑΟΚ.

89' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τζέιμς πέρασε στη θέση του Γκαζαριάν και ο Βλαχομήτρος σε αυτή του Ρόμανιτς.

90' Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

90+2' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Νινούα πέρασε στη θέση του Τζόλη.

90+4' Μακρινό σουτ του Βιεϊρίνια για τον ΠΑΟΚ, η μπάλα πέρασε άουτ.

90+5' Λήξη της αναμέτρησης

Tους κάλυψε όλους ο Σταϊκούρας !@ Tην συμβολή τριών κυβερνήσεων στην υλοποίηση του οδικού άξονα Ε-65 εξήρε με την ομιλία του στη χθεσινή τελετή παράδοσης του...