Ήττα για την ελλιπή Λαμία με 4-0 από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα

Την ήττα με 4-0 από τον ΠΑΟΚ, γνώρισε ο ΠΑΣ Λαμία, στο παιχνίδι που διεξήχθη το μεσημέρι της Κυριακής (21/2) στην Τούμπα στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Super League Interwetten.

Οι "κυανόλευκοι", με πάρα πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα τους, λόγω των πολλών μαζεμένων υποχρεώσεων με τα εξ αναβολής παιχνίδια που ακολουθούν, δεν αποτέλεσαν σπουδαίο εμπόδιο για τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι πήραν το "τρίποντο".

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζ. Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Τσιγγάρας, Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς, Ουάρντα, Τζόλης, Κρμέντσικ.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κατσίκας, Τζέιμς, Βύντρα, Βλάχος, Ασίγκμπα, Μπιάρνασον, Μπουλούλης, Προβυδάκης, Πίτι, Γκαζαριάν, Μπα.

1' Έναρξη της αναμέτρησης

15' Συμπληρώθηκαν τα 15 πρώτα λεπτά του παιχνιδιού χωρίς να υπάρχει κάποια αξιόλογη φάση μέχρι στιγμής μπροστά στις δύο εστίες.

18' Γκολ για τον ΠΑΟΚ. Στην πρώτη τους καλή στιγμή στο παιχνίδι, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Τζόλης βρήκε τον Μπάμπα και αυτός μετά από ωραίο ελιγμό μέσα στην περιοχή της Λαμίας, έκανε το πλασέ, νικώντας τον Κατσίκα, κάνοντας το 1-0 για τον ΠΑΟΚ.

22' Σουτ του Σβαμπ μέσα από την περιοχή για τον ΠΑΟΚ, η μπάλα πέρασε άουτ.

25' Συρτό σουτ του Τζόλη έξω από την περιοχή, έπεσε και μπλόκαρε ο Κατσίκας.

31' Νέα καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ στο ματς με τον Ροντρίγκο να κάνει το γυριστό σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κατσίκα.

33' Συρτό σουτ του Ζίβκοβιτς από πλάγια θέση, μπλόκαρε ο Κατσίκας σε μία ακόμη επίσκεψη του ΠΑΟΚ στην περιοχή της Λαμίας.

37' Σουτ του Μπα έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ, στην πρώτη καλή στιγμή της Λαμίας στο ματς.

41' Μεγάλη επέμβαση του Κατσίκα, σε σουτ του Κρμέντσικ μέσα από την περιοχή.

43' Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Ουάρντα να εκτελεί το φάουλ μετά από συνεργασία με τον Σβαμπ και τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κατσίκα.

45' Λήξη του α' ημιχρόνου

46' Έναρξη του β' ημιχρόνου.

46' Με αλλαγή ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο η Λαμία. Ο Βλαχομήτρος πέρασε στη θέση του Μπα.

48' Γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ο Ζίβκοβιτς με καταπληκτική κάθετη βρήκε τον Τζόλη ο οποίος έκανε το σουτ από το ύψος του ημικυκλίου της περιοχής της Λαμίας, κάνοντας το 2-0 για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

52' Γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ο Ροντρίγκο έκανε την κίνηση από τα δεξιά, "άδειασε" τον αντίπαλό του και έδωσε στον Ουάρντα, ο οποίος πλάσαρε, κάνοντας το 3-0 για τους γηπεδούχους.

52' Αλαγή για τη Λαμία. Ο Σαραμαντάς πέρασε στη θέση του Τζέιμς που λόγω ενοχλήσεων δεν μπορούσε να συνεχίσει στο ματς.

55' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Λάμπρου πέρασε στη θέση του Τζόλη που δεν μπόρεσε να συνεχίσει λόγω τραυματισμού.

58' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Παλαβαντισβλίλι πέρασε στη θέση του Μπουλούλη.

62' Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Σφιντέρσκι πέρασε στη θέση του Κρμέντσικ και ο Καγκάβα σε αυτή του Ουάρντα.

63' Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ να πετύχει τέταρτο γκολ, όταν ο Λάμπρου έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά με τον Άντριγια Ζίβκοβιτς να κάνει το σουτ και τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του Κατσίκα.

66' Γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ο Ροντρίγκο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, βρήκε τον Σφιντέρσκι και ο Πολωνός "έστρωσε" στον Ζίβκοβιτς που έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να καταλήγει στο βάθος της εστίας του Κατσίκα για να γίονει το 4-0 για τον ΠΑΟΚ.

73' Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Λύρατζης πέρασε στη θέση του Ροντρίγκο και ο Νινούα στη θέση του Σβαμπ.

74' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Ο Χατζηστραβός πέρασε στη θέση του Πίτι και ο Νικολόπουλος σε αυτή του Γκαζαριάν.

84' Ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ να πετύχει και πέμπτο γκολ όταν ο Καγκάβα έκλεψε τη μπάλα από τον Βύντρα, γύρισε τη μπάλα στον Σφιντέρσκι που έκανε το "τακουνάκι" με τον Ασίγκμπα να διώχνει και στη συνέχεια το πλασέ του Λάμπρου πέρασε άουτ.

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+4' Λήξη της αναμέτρησης

ΘΑΝΑΣΗΣ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΣΔρ. Οικον/γος-π. Πανεπ/κός-Συγγραφέαςa.frontistis@gmail.com19/4/24      Πήρα αφορμή γι’ αυτό το άρθρο από ένα αντίστοιχο του...