Ήττα για τον ΠΑΣ Λαμία με 3-0 από τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα

Την ήττα με 3-0 γνώρισε στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ, ο ΠΑΣ Λαμία, στο παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Super League 1. Για τους νταμπλούχους, έφτανε το εκπληκτικό ξεκίνημα που πραγματοποίησαν στον αγώνα αφού στο 11' είχαν φτάσει ήδη το σκορ στο 3-0, μην αφήνοντας περιθώρια στους "κυανόλευκους" να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο από το συγκεκριμένο ματς, στρέφοντας ήδη το ενδιαφέρον τους για το επόμενο πολύ σημαντικό εκτός έδρας ματς με τον Αστέρα Τρίπολης.

Μίσιτς στο 2', Λημνιός στο 6' και Σβιντέρσκι στο 11' οι σκόρερ για τους "ασπρόμαυρους".

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Άμπελ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Αουγκούστο, Μίσιτς, Στοχ, Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Σβιντέρσκι.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βύντρα, Βάντερσον, Μπεχαράνο, Ταϊρόν, Δημούτσος, Σκόνδρας, Βασιλογιάννης, Ρόμανιτς.

Η εξέλιξη του α' ημιχρόνου:

1' Έναρξη του αγώνα

2' Γκολ για τον ΠΑΟΚ. Στην πρώτη καλή στιγμή τους στο παιχνίδι, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με τον Μίσιτς να πιάνει το σουτ έξω από την περιοχή, και ο Βελλίδης μετά από λάθος εκτίμηση της φάσης, είδε τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του για να γίνει το 1-0 για τον ΠΑΟΚ.

6' Γκολ για τον ΠΑΟΚ. Από σέντρα του Γιάννουλη από τα αριστερά, ο Λημνιός πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει ξανά στα δίχτυα του Βελλίδη.

11' Νέο γκόλ για τον ΠΑΟΚ. Από γύρισμα του Στοχ από τα αριστερά, ο Σβιντέρσκι με "τακουνάκι" έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη για τρίτη φορά.

Εφιαλτικό το πρώτο 20λεπτο του αγώνα για τον ΠΑΣ Λαμία, που είδε το δικέφαλο στις τρεις ευκαιρίες που δημιούργησε στο παιχνίδι, να πετυχαίνει ισάριθμα τέρματα...

33' Πρώτη τελική στο ματς για τη Λαμία, με τον Δημούτσο να επιχειρεί ένα "αδύναμο" σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να περνά αρκετά άουτ.

34' Ο Λημνιός έκανε ωραία ατομική προσπάθεια, μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ και ο Βελλίδης μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

36' Σουτ του Στοχ για τον ΠΑΟΚ εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

41' Νέα ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με τον Στοχ να εκτελεί απυθείας το φάουλ και τον Βελλίδη να αποκρούει.

45+1' Λήξη α' ημιχρόνου

Με αλλαγές ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο η Λαμία. Ο Κατσίκας πέρασε στη θέση του Βελλίδη και ο Μπουλούλης στη θέση του Μπεχαράνο.

46' Έναρξη του 2ου ημιχρόνου

52' Πρώτη ευκαιρία στην επανάληψη για τον ΠΑΟΚ, με τον Μίσιτς να επιχειρεί μια σέντρα-σουτ με τον Κατσίκα να παραχωρεί το κόρνερ. Στο ίδιο λεπτό, σουτ του Γιαννούλη πέρασε άουτ.

54' Αναγκαστική αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τζανετόπουλος πέρασε στη θέση του Αντέτζο.

62' Κεφαλιά του Σβιντέρσκι, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Κατσίκα, σε μία ακόμη καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ στο ματς.

65' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Εσίτι πέρασε στη θέση του Αουγκούστο.

67' Προβολή του Ίνγκασον μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Κατσίκας.

68' Σουτ του Κρέσπο έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ σε μία ακόμη ευκαιρία για τη Λαμία.

71' "Χλιαρό" σουτ του Μπίσεσβαρα μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Κατσίκας.

74' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Ζαμπά πέρασε στη θέση του Στοχ.

76' Μία ακόμη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι, με τον Σβιντέρσκι να δοκιμάζει το σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Κατσίκα και στη συνέχεια, ο τερματοφύλακας της Λαμίας μπλόκαρε τη μπάλα, αφού αυτή βρήκε πρώτα στην πλάτη του.

84' Σουτ του Μάτος για τον ΠΑΟΚ, η μπάλα πέρασε άουτ.

84' Αλλαγή για τον ΠΑΟΚ. Ο Βιεϊρίνια πέρασε στη θέση του Λημνιού και αποθεώθηκε από τον κόσμο του δικεφάλου στην επιστροφή του μετά από 6 μήνες απουσίας λόγω τραυματισμού στους χιαστούς.

90' Πολύ καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ να πετύχει και τέταρτο τέρμα, όταν ο Μπίσεσβαρ έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κρέσπο έκανε την κεφαλιά από κοντά με τη μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια νέα κεφαλιά του Ίνγκασον, πέρασε άουτ.

90+4' Λήξη της αναμέτρησης