«Πάρτι» με Ισλανδία, «τελικός» με Βουλγαρία

Η διαφορά δυναμικότητας αποτυπώθηκε στο παρκέ, με την Εθνική Γυναικών να συντρίβει την ουραγό Ισλανδία στη Λιουμπλιάνα, για την 5η αγωνιστική των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2021. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε άνετα με 95-58, συμπλήρωσε τις 3 νίκες, παραμένει στη δεύτερη θέση του Α' ομίλου και πλέον επικεντρώνεται στον «τελικό» με τη Βουλγαρία (6/2), απέναντι στην οποία θέλει και πάλι νίκη και διαφορά για να ελπίζει στην πρόκριση στην τελική φάση, μεταξύ των πέντε καλύτερων δεύτερων ομάδων από τους εννέα ομίλους.

Μασλαρινός: «Οι αθλήτριες ανταποκρίθηκαν στο έπακρο»

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο βρήκε την Εθνική στο +5 (17-22), η «γαλανόλευκη» έδειξε διάρκεια σε άμυνα και επίθεση, εκτόξευσε τη διαφορά στο ημίχρονο στο +12 (31-43), για να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 10-24 στην τελευταία περίοδο και να «αγγίξει» την κατοστάρα.

«Κλειδιά» της αποψινής επιτυχίας η άμυνα, η διάθεση στη δημιουργία (24 ασίστ) και φυσικά τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας, με την Εθνική να έχει 56% στα σουτ εντός πεδιάς, με 11/22 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 31-43, 48-71, 58-95.
Διαιτητές: Προτς, Σαράπα, Μανίστε