Σοκ στις καθυστερήσεις για τον ΠΑΣ Λαμία, ισόπαλος 1-1, με τον Αστέρα Τρίπολης

Ισόπαλος, 1-1, αναδείχθηκε ο ΠΑΣ Λαμία με τον Αστέρα Τρίπολης στο παιχνίδι που έγινε το βράδυ της Δευτέρας (27/1) στο ΔΑΚ της φθιωτικής πρωτεύουσας και ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 21ης αγωνιστικής της Super League 1.

Οι παίκτες του Άκη Μάντζιου, αν και είχαν το υπέρ τους 1-0 από το 64' με το τέρμα του Μπιανκόνι και οι φιλοξενούμενοι, έπαιζαν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Σουάρεθ με 71' με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στο Βασιλόγιαννη.

Ενώ όλα έδειχναν ότι η ομάδα της Φθιώτιδας, θα έπαιρνε το πολύτιμο γι' αυτή "τρίποντο", τελικά το πέναλτι του Αντέτζο στο 88' στον Ιγκλέσιας, της στέρησε αυτή την ευκαιρία, αφού στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων ο άσος της αρκαδικής ομάδας, εκτέλεσε το πέναλτι και δεν αστόχησε, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1. Πάντως, οι "κυανόλευκοι" διαμαρτύρονται γιατί στη φάση του πέναλτι, υποστηρίζουν ότι προηγείται χέρι παίκτη του Αστέρα Τρίπολης.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Λαμία (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Βάντερσον, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Βασιλόγιαννης, Ρόμανιτς, Τιρόνε, Μάντζιος

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Βλάχος, Πασαλίδης, Σουάρεθ, Μαρτίνεθ, Βαλιέντε, Μουνάφο, Τασουλής, Ριέρα, Χαουρέγκι, Λ. Φερνάντεθ

Η εξέλιξη του α' ημιχρόνου:

1' Έναρξη του αγώνα

5' Πρώτη ευκαιρία για τον Αστέρα, με τον Λουίς Φερνάντεθ να εκτελεί φάουλ για τον Αστέρα σε καλό σημείο έξω από την περιοχή της Λαμίας με τη μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Θεοδωρόπουλου.

7' Συρτό σουτ του Χαουρέγκι για τον Αστέρα Τρίπολης, με τον Θεροδωρόπουλο, να αποκρούει σε κόρνερ πέφτοντας στη δεξιά γωνία του.

9' Αναγκαστική αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βύντρα πέρασε στη θέση του Πλιάτσικα που τραυματίστηκε και δεν μπορούσε να συνεχίσει στο ματς.

13' Διαμαρτυρίες από πλευράς Λαμίας, για πέναλτι σε χέρι του Βαλιέντε. Συγκεκριμένα, σε μια προσπάθειά του να διώξει με τάκλιν, ο ποδοσφαιριστής των Αρκάδων, βρήκε τη μπάλα με το χέρι του, με τους "κυανόλευκους" να ζητούν από τον Ζαχαριάδη να υποδείξει την παράβαση. Ωστόσο ο Μακεδόνας τεχνικός, αφού συμβουλεύθηκε τους διαιτητές VAR (Ευαγγέλου και Φωτιάδη), δεν έδειξε το πέναλτι αν και ο ίδιος δεν πήγε να δει τη φάση στο VAR. Προφανώς, θεώρησε ακούσιο το χέρι καθώς ο παίκτης των Αρκάδων έχασε την ισορροπία του και η μπάλα βρήκε στο χέρι που στηριζόταν.

23' Πρώτη καλή στιγμή και για τη Λαμία όταν ο Δημούτσος έκανε το σουτ, με τη μπάλα να κοντράρει και στη συνέχεια ο Σκόνδρας δοκίμασε νέο σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνά ψηλά άουτ.

45' Λήξη του α' ημιχρόνου

Αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Κρέσπι πέρασε στη θέση του Ριέρα.

46' Έναρξη β' ημιχρόνου

56' Καλή στιγμή για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Τάιρον εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά από το κέντρο περίπου του γηπέδου, με τον Καραμάνο να βρίσκει με κεφαλιά τον Μπεχαράνο, ο οποίος δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή στο δεύτερο δοκάρι και να νικήσει τον Παπαδόπουλο.

60' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπιανκόνι πέρασε στη θέση του Τάιρον.

61' Πολύ καλή στιγμή για τον Αστέρα Τρίπολης στο ματς να ανοίξει το σκορ, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Σουάρεθ έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από την εστία του Θεοδωρόπουλου.

64' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Δημούτσος με ωραία κάθετη τροφοδότησε τους επιθετικούς της Λαμίας, με τον Μπιανκόνι να εκμεταλλεύεται την άστοχη έξοδο του Παπαδόπουλου και αφού τον πέρασε, με ωραίο πλασέ, έκανε το 1-0 για τους "κυανόλευκους", μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς για τους γηπεδούχους.

66' Αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Ιγκλέσιας πέρασε στη θέση του Βαλιέντε.

70' Συνεργασία του Δημούτσου με τον Μπιανκόνι, με τον Βραζιλιάνο να βρίσκει με ωραίο τρόπο τον Δημούτσο, ο οποίος δοκίμασε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να περνά άουτ.

71' Αποβολή για τον Αστέρα Τρίπολης. Η ομάδα της Αρκαδίας, θα συνεχίσει στον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Σουάρεθ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Βασιλόγιαννη.

74' Αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Αντζουλάς πέρασε στη θέση του Μαρτίνεθ.

90' Ο Αστέρας Τρίπολης, κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ιγκλέσιας από τον Αντέτζο, μετά από σέντρα του Μουνάφο, που υπέδειξε ο διαιτητής Ζαχαριάδης μετά από εξέταση του VAR. Απόφαση που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων της Λαμίας, που υποστηρίζουν ότι η φάση ξεκίνησε από χέρι σε κοντρόλ παίκτη του Αστέρα. Ο Ιγκλέσιας ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και ισοφάρισε στο τελικό 1-1.

90+7' Λήξη της αναμέτρησης

Το ταξίδι στον  Νομό Έβρου είχε και δυσάρεστα απρόοπτα. Συνάντησα στην Ορεστιάδα τον ιντερνετικό μου φίλο Χρήστο. Η χαρά μεγάλη και από τις δύο πλευρές, μέχρι την...