Δεν κατάφερε ούτε τώρα να... σπάσει το ρόδι ο ΠΑΣ Λαμία, 2-2 με τον Αστέρα Τρίπολης στο "Αθ. Διάκος"

Την ευκαιρία να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, έχασε ο ΠΑΣ Λαμία, ο οποίος στο παιχνίδι που έγινε το Σάββατο (21/11) στο "Αθανάσιος Διάκος" για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League Interwetten, βρήκε τους "κυανόλευκους", ισόπαλους, 2-2, με τον Αστέρα Τρίπολης, παρά την προσπάθεια που έκαναν, για να πάρουν το πρώτο τους "τρίποντο".

Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 41' με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπαράλες, κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και με το πέναλτι του Ντέλετιτς στο 56' και το γκολ του Τσούκαλου στο 69' κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 2-1, δείχνοντας ικανή να πάρει τους τρεις βαθμούς.

Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και στο 78', πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Ριέρα, για να διαμορφώσουν το τελικό, 2-2.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Επασί, Σκόνδρας, Ασίγκμπα, Αντέτζο, Μπαχανάκ, Μπεχαράνο, Μπουλούλης, Ρόμανιτς, Ντέλετιτς, Καραμάνος, Αραμπούλι.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Μουνάφο, Βαλιέντε, Ριέρα, Σίτο, Μπαράλες, Ρίτζις Κρέσπι.

*Με ένα λεπτό καθυστέρηση, ξεκίνησε το παιχνίδι στο "Αθανάσιος Διάκος", όπως θα γίνει και με όλα τα υπόλοιπα ματς που θα διεξαχθούν το τριήμερο 21, 22 και 23 Νοεμβρίου στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής, αφού σύμφωνα με τον ΠΣΑΠ, οι αναμετρήσεις της Super League Ιnterwetten θα αρχίσουν με 1 λεπτό καθυστέρηση, σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τον διαχωρισμό που υφίστανται οι ποδοσφαιριστές της Super League 2 και της Football League.

Η εξέλιξη του α' ημιχρόνου:

1' Έναρξη της αναμέτρησης

15' Αναγνωριστικό παιχνίδι με τη συμπλήρωση των 15 πρώτων λεπτών στον αγώνα καθώς οι δύο ομάδες δεν έχουν πραγματοποιήσει καμία αξιόλογη ευκαιρία.

19' Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τον Αστέρα Τρίπολης, όταν ο Ριέρα έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Σκόνδρας έδιωξε προς στιγμή, αλλά η μπάλα έφτασε στον Μουνάφο, ο οποίος δοκίμαστε το σουτ από το ύψος της περιοχής, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Επασί.

25' Πρώτη ευκαιρία και για τη Λαμία στο ματς, με τον Αραμπούλι να κάνει την κίνηση και το σουτ από πλάγια θέση από το ύψος της περιοχής με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

40' Ο Αστέρας Τρίπολης, κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Αντέτζο στην περιοχή της Λαμίας μετά από σέντρα του Ριέρα από τα δεξιά.

41' Γκολ για τον Αστρέρα Τρίπολης. Ο Μπαράλες, ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, κάνοντας το 0-1 για την ομάδα της Αρκαδίας. Ο σκόρερ δεν πανηγύρισε το τέρμα που πέτυχε λόγω του ότι έχει αγωνιστεί στο παρελθόν με τη φανέλα της φθιωτικής ομάδας.

45+1' Λήξη του α' 45λεπτου

46' Έναρξη του β' ημιχρόνου

50' Πέναλτι για τη Λαμία. Για πτώση του Ντέλετιτς μετά από μαρκάρισμα του Μουνάφο. Η φάση όμως ελέγχεται στο VAR καθώς οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν φάουλ.

53' Πάει ο ίδιος ο Τσαγκαράκης στο VAR για να λάβει την απόφασή του.

56' Κανονικά το πέναλτι για τη Λαμία με απόφαση του διαιτητή Τσαγκαράκη.

56' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Ντέλετιτς ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών, νικώντας τον Παπαδόπουλο, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για τη Λαμία.

66' Αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Τιλίκα πέρασε στη θέση του Ρίτζις Κρεσπί

66' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τσούκαλος πέρασε στη θέση του Αραμπούλι.

69' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!!! Μετά από μπαλιά του Μπαχανάκ, ο Τσούκαλος πήρε τη μπάλα, αυτός έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή του Αστέρα και έστειλε στη μπάλα στην κλειστή γωνία στη δεξιά πλευρά του Παπαδόπουλου, ο οποίος παρά την προσπάθειά του να αποκρούσει, δεν μπόρεσε και οι γηπεδούχοι γύρισαν το σκορ για να κάνουν το 2-1.

75΄Διπλή αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Γκόμεζ πέρασε στη θέση του Σίτο και ο Μπόρχα Φερνάντεθ πέρασε στη θέση του Μουνάφο.

78' Γκολ για τον Αστέρα Τρίπολης. Σουτ του Τασουλή μέσα από την περιοχή, απέκρουσε ο Επασί, νέο σουτ από τον Ριέρα, η μπάλα στα δίχτυα για να γίνει το 2-2 για τους Αρκάδες.

79' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βασιλακάκης πέρασε στη θέση του Ντέλετιτς.

88' Διπλή αλλαγή για τον Αστέρα Τρίπολης. Στη θέση των Ριέρα και Βαλιέντε, μπήκαν Αλί Μπαμπά και Ιγκλέσιας.

90+1' Πέναλτι για τη Λαμία. Για χέρι του Ματίας Ιγκλέσιας μετά από σέντρα του Μπάχανακ από τα αριστερά.

90+3' Ελέγχεται ξανά η φάση στο VAR.

90+4' Φάουλ τελικά για τη Λαμία και όχι πέναλτι, μετά από συνεννόηση του Τσαγκαράκη με τους διαιτητές VAR. Δεν κέρδισε κάτι η Λαμία μετά την εκτέλεση του φάουλ.

90+8' Πολύ καλή ευκαιρία για τη Λαμία να πετύχει και τρίτο τέρμα, όταν ο Σκόνδρας έβγαλε ωραία μπαλιά στον Τσούκαλο, αυτός έκανε το πλασέ στην κίνηση, με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει εύκολα.

90+9' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Σαραμαντάς στη θέση του Μπουλούλη.

90+11' Καλή στιγμή για τον Αστέρα Τρίπολης με τον Φερνάντεθ να βγάζει τη σέντρα από τα αριστερά και τον Ιγκλέσιας να κάνει την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά άουτ.

90+13' Τέλος της αναμέτρησης.