Έχασε την ευκαιρία για το "τρίποντο" ο ΠΑΣ Λαμία, 2-2, με τον Ατρόμητο στο ΔΑΚ

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν ΠΑΣ Λαμία και Ατρόμητος, στο παιχνίδι που διεξήχθη την Κυριακή (1/9) στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Super League 1 με την ομάδα της Φθιώτιδας να καρπώνεται έναν ακόμη βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα και να εξακολουθεί να διατηρεί το δικό της αήττητο και της έδρας της.

Πάντως η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη που ήθελε παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να προηγείται δύο φορές στο σκορ.

ΠΑΣ Λαμία (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Αντέτζο, Βασιλόγιαννης, Πλιάτσικας, Καραμάνος, Μπεχαράνο, Ρόμανιτς, Δημούτσος, Βύντρα, Σκαρντοβέλι, Σάλιακας.

Ατρόμητος (Γιάννης Αναστασίου): Θεοδωράκης, Γούτας, Χαρίσης, Ούμπιδες, Νασιμέντο, Νάτσος, Ενσικουλού, Μανούσος, Κατράνης, Ρισβάνης, Ρόσα

Η εξέλιξη του 1ου Ημιχρόνου:

1' Έναρξη της αναμέτρησης

4' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ούμπιδες για τον Ατρόμητο, ο Βελλίδης κατάφερε να μπλοκάρει τη μπάλα.

11' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!!!! Ο Μανώλης Σάλιακας με καταπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ κι αφού η μπάλα βρήκε λίγο και στο δεξί δοκάρι του Θεοδωράκη, κατέληξε στα δίχτυα του τερματοφύλακα του Ατρομήτου για να γίνει το 1-0 για τη Λαμία.

15' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Λαμία να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν ο Βασιλόγιαννης έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά, γύρισε τη μπάλα και ο Αντέτζο έκανε το σουτ στην κίνηση με τον Θεοδωράκη να διώχνει σε κόρνερ.

35' Γκολ για τον Ατρόμητο. Ο Ούμπιδες εκτέλεσε κόρνερ για τον Ατρόμητο από τα δεξιά με τον Γούτα να πιάνει ολομόναχος την κεφαλιά στην "καρδιά" της άμυνας της Λαμίας και να κάνει το 1-1 για τους φιλοξενούμενους.

37' Καλή στιγμή για τη Λαμία να πετύχει δεύτερο τέρμα, όταν ο Σάλιακας εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, ο Ρισβάνης άπομάκρυνε με κεφαλιά, ο Καραμάνος "γέμισε" με κεφαλιά και ο Αντέτζο με νέα κεφαλιά, μπλόκαρε ο Θεοδωράκης.

45' Λήξη του α' ημιχρόνου

46' Με αλλαγή ξεκινάει το β' ημίχρονο η Λαμία, με τον Τουράμ να περνάει στη θέση του Βασιλόγιαννη.

51' Ευκαιρία για τη Λαμία με την κεφαλιά του Τουράμ, υπό την πίεση του Γούτα, η μπάλα κατέληξε άουτ.

54' Καλή στιγμή και για τον Ατρόμητο, με τον Ούμπιδες να βγάζει τη σέντρα και τον Μανούσο να πιάνει την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και τη μπάλα να φεύγει άουτ.

62' Πολύ καλή στιγμή για τον Ατρόμητο να πετύχει δεύτερο τέρμα, όταν ο Χαρίσης δοκίμασε από μακριά το σουτ με τον Βελλίδη να πραγματοποιεί σωτήρια απόκρουση και να κρατάει το 1-1 για τη Λαμία.

63' Ο Ούμπιδες εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Ρισβάνης έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να φεύγει άουτ σε μία ακόμη καλή στιγμή για τον Ατρόμητο στο ματς.

69' Διπλή αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Βέλλιος πέρασε στη θέση του Ενσικουλού και ο Ανδρούτσος στη θέση του Ούμπιδες.

75' Πέναλτι για τη Λαμία! Ο Ρόμανιτς έκλεψε τη μπάλα από τον Ρισβάνη και με ωραία προσωπική ενέργεια μπήκε στην περιοχή του Ατρομήτου και ανετράπη τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου.

76' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!!! Ο Τουράμ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους.

77' Γκολ για τον ΑτρόμητοΣέντρα του Νάτσου από τα δεξιά, ο Βέλλιος έκανε το κοντρόλ και με άπιαστο ανάποδο ψαλίδι έκανε το 2-2.

80' Ακυρώθηκε γκολ για τον Ατρόμητο με τη χρήση του VAR. O Mανούσος έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Βέλλιος με σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ο φορ του Ατρομήτου ήταν εκτεθειμένος και το γκολ ακυρώθηκε με τη βοήθεια του VAR.

85' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο, με τον Μανούσο να κάνει το σουτ και τη μπάλα να περνά ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βελλίδη.

86' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Σκόνδρας πέρασε στη θέση του Καραμάνου.

90+2' Αλαλγή για τη Λαμία. Ο Τσούκαλος πέρασε στη θέση του Ρόμανιτς.

90+3' Τέλος της αναμέτρησης.