"Σεφτέ" τις νίκες για τον ΠΑΣ Λαμία, 1-0 το ΝΠΣ Βόλο στο ΔΑΚ

Την πρώτη του νίκη στη φετινή Super League 1, πανηγύρισε ο ΠΑΣ Λαμία, ο οποίος στο παιχνίδι που διεξήχθη τη Δευτέρα (4/11) και ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, επιβλήθηκε με 1-0 του ΝΠΣ Βόλου στο ΔΑΚ.

Μια νίκη που εκτός του ότι είναι η πρώτη φετινή, αποκτά ακόμη μεγαλύτερη σημασία, τόσο από βαθμολογικής όσο και από ψυχολογικής πλευράς με τους "κυανόλευκους" να φτάνουν πλέον τους 7 βαθμούς, αφήνοντας τον Παναιτωλικό στους 3 και τον Πανιώνιο στον -1 βαθμό, ενώ βρίσκονται στο -2 από τον Παναθηναϊκό και την ομάδα της Μαγνησίας.

"Χρυσός" σκόρερ για την ομάδα του Άκη Μάντζιου, ο οποίος στο δεύτερο παιχνίδι του για το πρωτάθλημα στον πάγκο της ομάδας που δείχνει ότι μπορεί να αλλάξει το αγωνιστικό πρόσωπο της φθιωτικής ομάδας, ο Τουράμ που με πανέμορφο γκολ μέσα από την περιοχή, μετά από κάθετη του Ταϊρόν, χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:

ΠΑΣ Λαμία (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Καραμάνος, Μπεχαράνο, Ρόμανιτς, Δημούτσος, Σκόνδρας, Τουράμ, Βάντερσον Σκαρντοβέλι, Βασιλόγιαννης

ΝΠΣ Βόλος (Χουάν Φεράντο): Μελίσσας, Δημόπουλος, Τσίκα, Φεράρι, Ντεντάκης, Μαξ, Τσοκάνης, Ζοάο, Τόρες, Μουνίθ, Γέντρισεκ.

1' Έναρξη του αγώνα

12' Ο Βασιλόγιαννης σκόραρε, αλλά ο Τουράμ συνελήφθη σε θέση οφσάιντ και έτσι το τέρμα της Λαμίας, δεν μέτρησε ποτέ.

16' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Δημούτσος σούταρε από το ύψος της περιοχής και ο Μελίσσας απέκρουσε σε κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Βασιλόγιαννης, ο Τουράμ πήρε την κεφαλιά, με τον τερματοφύλακα του Βόλου να μπλοκάρει την μπάλα.

22' Καλή στιγμή για τους γηπεδούχουες να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Τουράμ έκανε την κεφαλιά από το κέντρο της περιοχής του Βόλου, με τη μπάλα να περνά έξω από την εστία του Μελίσσα.

26' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μουνίθ για τον Βόλο από καλή θέση, η μπάλα έφυγε πολύ άουτ.

30' Διαμαρτυρίες από πλευράς Βόλου, για πέναλτι σε τράβηγμα του Γέντρισεκ από τον Σκόνδρα στην περιοχή της Λαμίας. Ο διαιτητής της συνάντησης, Αλέξανδρος Τσαμούρης, είδε τη φάση μέσω VAR και διέταξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

38' Ο Βόλος απείλησε με τον Ζοάο που μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή της Λαμία, απέφυγε τον Πλιάτσικα και έκανε το σουτ, με τον Θεοδωρόπουλο να μπλοκάρει.

39' Νέα διπλή ευκαιρία από πλευράς Λαμίας, όταν ο Καραμάνος έκανε το γύρισμα και ο Τουράμ με προβολή στη μικρή περιοχή δεν κατάφερε να μπει στην πορεία της μπάλας. Στη σύνεχεια της φάσης πολύ καλό σουτ του Βασιλόγιαννη από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του Μελίσσα.

40' Πλασέ του Βασιλόγιαννη, κατέληξε άουτ, σε μία ακόμη καλή ευκαιρία της Λαμίας στο ματς.

45' Κεφαλιά του Τσοκάνη με το Θεοδωρόπουλο να παραχωρεί το κόρνερ στην τελευταία καλή ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο για τον Βόλο.

45+2' Λήξη του α' ημιχρόνου.

46' Έναρξη β΄ημιχρόνου

47' Ευκαιρία για το Βόλο. Ο Γέντρισεκ στο πρώτο δοκάρι έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε έξω.

49' Μεγάλη διπλή ευκαιρία και πάλι για τη Λαμία, να πετύχει ένα τέρμα. Συγκεκριμένα, από σέντρα του Δημούτσου από τα δεξιά, ο Καραμάνος έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι αναγκάζοντας τον Μελίσσα, να παραχωρήσει δύσκολα το κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε ο Βάντερσον από τα δεξιά και ο Καραμάνος έκανε ξανά την κεφαλιά με τον Μελίσσα να απομακρύνει και πάλι, κρατώντας το μηδέν για την εστία του.

60' Νέα ευκαιρία για τη Λαμία, όταν από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπεχαράνο έκανε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Μελίσσα.

60' Αλλαγή για το Βόλο. Ο Μπαλογιάννης πέρασε στη θέση του Αουγκούστο.

60' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Ταϊρόν πέρασε στη θέση του Καραμάνου.

66' Σέντρα του Ρόμανιτς από τα αριστερά, ο Τουράμ δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά.

69' Αλλαγή για τον Βόλο. Ο Μυστακίδης πέρασε στη θέση του Φερνάντο.

71' Ο Ταϊρόν "έσκαψε" στον Ρόμανιτς που μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή, έκανε το σουτ με τον Μελίσσα να παραχωρεί και πάλι το κόρνερ.

79' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Σάλιακας πέρασε στη θέση του Βασιλόγιαννη.

80' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Ταϊρόν με ωραία κάθετη, βρήκε τον Τουράμ που μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή του Βόλου, απέφυγε έναν αντίπαλο και πλάσαρε τον Μελίσσα για να κάνει το 1-0 για τη Λαμία, μέσα σε αποθέωση.

81' Αλλαγή για τον Βόλο. Ο Μαντζής πέρασε στη θέση του Τσοκάκη.

85' Νέα ευκαιρία για τη Λαμία να διπλασιάσει τα τέρματά της, όταν από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά και σύγχυση στην άμυνα των φιλοξενούμενων, ο Τουράμ έκανε το σουτ με τον Μελίσσα να αποκρούει ενστικτωδώς.

89' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βύντρα πέρασε στη θέση του Ρόμανιτς.

90+4' Τέλος της αναμέτρησης. Μεγάλη νίκη για τη Λαμία.

Tους κάλυψε όλους ο Σταϊκούρας !@ Tην συμβολή τριών κυβερνήσεων στην υλοποίηση του οδικού άξονα Ε-65 εξήρε με την ομιλία του στη χθεσινή τελετή παράδοσης του...