Τεράστια νίκη με ανατροπή για τον ΠΑΣ Λαμία, 2-1, τον ΟΦΗ στο ΔΑΚ

Νέα σπουδαία νίκη και μάλιστα με ανατροπή, πέτυχε ο ΠΑΣ Λαμία, ο οποίος στο παιχνίδι που διεξήχθη την Κυριακή (8/12) στο ΔΑΚ της φθιωτικής πρωτεύουσας στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Super League 1, κατάφερε να επιβληθεί του ΟΦΗ με 2-1, παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Ηρακλείου, προηγήθηκε στο 11' με πέναλτι του Ναμπί.

Οι "κυανόλευκοι" με τα τέρματα των Τουράμ με πέναλτι στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων και Δημούτσου στο 59', πήρα το "χρυσό τρίποντο" που τους έφερε στους 17 βαθμούς πλέον και διατήρησαν παράλληλα το αήττητο των 5 τελευταίων αγωνιστικών στο οποίο μετράνε τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία Από την άλλη, ο ΟΦΗ, έμεινε στους 19 βαθμούς.

Αξίζει να σημειωθεί, ότι και τα δύο πέναλτι, δόθηκαν μετά τη χρήση VAR από τον διαιτητή της συνάντησης, Γκορτσίλα.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Βάντερσον, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Δημούτσος, Ρόμανιτς, Μπεχαράνο, Τουράμ, Τάιρον, Καραμάνος, Σκόνδρας.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Σακόρ, Νέιρα, Μάνος, Ναμπί, Σεμέντο, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Τσιλιανίδης, Κοροβέσης, Μπράουν.

1' Έναρξη του αγώνα

9' Ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι με τη χρήση του VAR από το διαιτητή Γκορτσίλα σε μαρκάρισμα του Θεοδωρόπουλου στο Μάνο, σε μια φάση που αρχικά ο επιθετικός του ΟΦΗ είχε υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ.

11' Γκολ για τον ΟΦΗ. Ο Ναμπί εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για τους φιλοξενούμενους, κάνοντας το 0-1 για την ομάδα της Κρήτης.

13' Αναγκαστική αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Στάικος πέρασε στη θέση του Ναμπί που μετά το πέναλτι που πέτυχε, τραυματίστηκε.

20' Ο Μπράουν έβγαλε ωραία κάθετη για το Μάνο, αυτός έκανε το σουτ, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

23' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ, όταν ο Τσιλιανίδης βγήκε από τα δεξιά για τον ΟΦΗ, γύρισε τη μπάλα στον Νέιρα, που έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι περίπου, με τον Θεοδωρόπουλο να μπλοκάρει.

26' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάιρον για τη Λαμία, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

33' Σουτ του Τσιλιανίδη για τον ΟΦΗ, η μπάλα βρήκε και στον Μπεχαράνο και πέρασε σε κόρνερ.

35' Μεγάλη απόκρουση του Θεοδωρόπουλου σε κόρνερ, κρατώντας το 0-1 στο σκορ, όταν ο ΟΦΗ βγήκε επικίνδυνα στην αντεπίθεση με τον Σεμέδο να κάνει το σουτ και τον γκολκίπερ της Λαμίας να είναι σε ετοιμότητα και να απομακρύνει.

36' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βασιλόγιαννης πέρασε στη θέση του Τάιρον.

44' Πέναλτι για τη Λαμία με τη χρήση του VAR σε μαρκάρισμα του Κοροβέση στον Βασιλόγιαννη, αφού αρχικά στη συγκεκριμένη φάση, ο διαιτητής Γκορτσίλας, είχε υποδείξει άουτ.

45+1' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Τουράμ ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι, νικώντας τον Σωτηρίου, για να κάνει το 1-1 για τους γηπεδούχους.

45+4' Καλή στιγμή για τη Λαμία, όταν ο Σκόνδρας έκανε το σουτ, με τον Σωτηρίου να διώχνει σε κόρνερ.

45+4' Λήξη του α' ημιχρόνου

47' Σουτ του Βάντερσον για τη Λαμία, η μπάλα άουτ.

48' Σέντρα του Σκόνδρα από τα δεξιά με τον Καραμάνο να κάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να περνάει άουτ.

49' Πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Λαμία, να πετύχει και δεύτερο τέρμα, όταν ο Καραμάνος έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Μπεχαράνο να κάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

57' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, να διπλασιάσει τα τέρματά του, όταν ο Μάνος έφυγε από κανονική θέση, βγήκε απέναντι από τον Θεοδωρόπουλο, αλλά υπό την πίεση του, έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

59' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Από γύρισμα του Καραμάνου από τα δεξιά, η μπάλα βρήκε στον Κοροβέση και στρώθηκε στο Δημούτσο που με σουτ στην κίνηση την έστειλε στα δίχτυα για να γίνει το 2-1 για τους "κυανόλευκους" μέσα σε αποθέωση στο ΔΑΚ.

66' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Κουτρουμπής πέρασε στη θέση του Μπράουν.

69' Πολύ καλή στιγμή για τη Λαμία, με τον Ρόμανιτς να κάνει την κούρσα από τα αριστερά, να μπαίνει στην περιοχή του ΟΦΗ, να κάνει το γύρισμα και ο Γιαννούλης έδιωξε τη μπάλα, πριν αυτή φτάσει στον Βασιλόγιαννη.

70' Ο Βάντερσον εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά για τη Λαμία, με τον Αντέτζο να πιάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

78' Ωραία ενέργεια του Ρόμανιτς από τα αριστερά, που έκανε το σουτ στη συνέχεια, η μπάλα πήρε φάλτσα και κατέληξε λίγο άουτ.

79' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Ο Φιγκεϊρέδο πέρασε στη θέση του Κοροβέση.

81' Τεράστια ευκαιρία για τη Λαμία, να πετύχει τρίτο τέρμα και ουσιαστικά... να τελειώσει την υπόθεση νίκη, όταν ο Βασιλόγιαννης έκανε ωραία ενέργεια από δεξιά, γύρισε τη μπάλα στον Τουράμ και ο Βραζιλιάνος, αφού κοντρόλαρε ωραία τη μπάλα έκανε το σουτ, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Σωτηρίου.

83' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τζανετόπουλος πέρασε στη θέση του Ρόμανιτς.

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+3' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Σάλιακας πέρασε στη θέση του Καραμάνου.

90+4' Λήξη της αναμέτρησης

Tους κάλυψε όλους ο Σταϊκούρας !@ Tην συμβολή τριών κυβερνήσεων στην υλοποίηση του οδικού άξονα Ε-65 εξήρε με την ομιλία του στη χθεσινή τελετή παράδοσης του...