Ο Κουτσιαύτης την "πετσόκοψε" - Έπεσε ηρωικά ο ΠΑΣ Λαμία ήττα-αποκλεισμός με 3-2 από τον Ολυμπιακό

Ο ΠΑΣ Λαμία, έμεινε εκτός συνέχειας στο Κύπελλο, που ηττήηθκε με 3-2 από τον Ολυμπιακό ωστόσο πολέμησε μέχρι το τέλος και αξίζουν συγχαρητήρια στον Άκη Μάντζιο και τους παίκτες του που για μία ακόμη φορά, έβαλαν δύσκολα στους "ερυθρόλευκους" διεκδικώντας στα ίσια τη νίκη-πρόκριση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Αλέν, Γκασπάρ, Σισέ, Σεμέδο, Τσιμίκας, Γκιγιέρμε, Καμαρά, Μασούρας, Φορτούνης, Λοβέρα, Χασάν.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Κάχριμαν, Βάντερσον, Ασίγκμπα, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μπουλούλης, Νιάσε, Τάιρον, Βασιλόγιαννης, Ρόμανιτς, Καραμάνος.

Η εξέλιξη του α' ημιχρόνου:

1' Έναρξη του αγώνα

4' Ο Γκασπάρ βρέθηκε στο έδαφος στην περιοχή της Λαμίας σε μονομαχία με τον Βάντερσον, με τους ανθρώπους του Ολυμπιακού να ζητούν πέναλτι, αλλά ο διαιτητής άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί.

6' Πρώτη επίσκεψη της Λαμίας στα καρέ του Ολυμπιακού, όταν ο Καραμάνος επιχείρησε να κάνει τακουνάκι στο πρώτο δοκάρι, με τη μπάλα να βρίσκει στον Σισέ και τον Αλέν να μπλοκάρει.

7' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να ανοίξει το σκορ, όταν σε κενή εστία ο Χασάν έστειλε την μπάλα άουτ!

11' Νέα καλή στιγμή για τους "ερυθρόλευκους" με τον Μασούρα να σουτάρει μέσα από την περιοχή της Λαμίας και τον Κάχριμαν να διώχνει.

22' Σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή της Λαμίας, η μπάλα βρήκε στον Τζανετόπουλο και κατέληξε κόρνερ.

33' Ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι για χέρι του Ασίγκμπα, όταν ο αμυντικός της Λαμίας έπεσε στην περιοχή της ομάδας του υπό την πίεση του Λοβέρα. Ο Κουτσιαύτης θεώρησε πως δεν υπάρχει παράβαση ενώ στην εξέλιξη της φάσης, το πλασέ του Τσιμίκα κατέληξε άουτ.

44' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!!! Ο Τάιρον εκτέλεσε το φάουλ με τον Αντέτζο να κάνει την προβολή, στέλνοντας τημπάλα στα δίχτυα του Ολυμπιακού για να κάνει το 0-1 για τους "κυανόλευκους"!

45' Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων

45+2' Τέλος του α' ημιχρόνου

Με αλλαγές αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, με τους Ελ Αραμπί και Βαλμπουενά να παίρνουν τις θέσεις των Μασούρα και Λοβέρα, αντίστοιχα.

46' Έναρξη του β' ημιχρόνου

53' Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό, με την κεφαλιά του Ελ Αραμπί, να φεύγει ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Κάχριμαν.

56' "Ψαλιδάκι" του Βαλμπουενά, έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ, ο Κάχριμαν.

60' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, με τον Χασάν να πιάνει την κεφαλιά και να νικά τον Κάχριμαν για να κάνει το 1-1 για τους "ερυθρόλευκους".

61' Κόκκινη κάρτα στον Ρόμανιτς. Η Λαμία μένει με δέκα παίκτες στο ματς, αφού ο διαιτητής, Κουτσιαύτης, έβγαλε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ρόμανιτς, θεωρώντας πως εκβίασε το φάουλ, σε μια φάση με τον Γκιγιέρμε.

65' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Οι Σκόνδρας και Σάσι, πήραν τις θέσεις των Τάιρον και Καραμάνου αντίστοιχα.

72' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Σέντρα του Βαλμπουενά από τα δεξιά και ο Σισέ με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κάχριμαν για να κάνει το 2-1, ανατρέποντας το εις βάρος σκορ της ομάδας του, δίνοντας σε εκείνη πλέον, το σκορ πρόκρισης.

75' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βιγιάλμπα πέρασε στη θέση του Βασιλόγιαννη.

77' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Βαλμπουενά, εκτέλεσε φάουλ για τον Ολυμπιακό, με τον Σισέ να πιάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να βρίσκει και στον Ασίγκμπα και παίρνοντας περίεργη τροχιά, βρήκε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Κάχριμαν και στη συνέχεια στο βάθος της εστίας του για να γίνει το 3-1 για τους Πειραιώτες.

89' Πέναλτι για τη Λαμία σε ανατροπή του Νιάσε από τον Σισέ.

90' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Βιγιάλμπα ευστόχησε στο πέναλτι για να κάνει το 3-2 για τους φιλοξενούμενους οι οποίοι έδωσαν νέο ενδιαφέρον στα λεπτά των καθυστερήσεων της αναμέτρησης.

90' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+4' Τέλος της αναμέτρησης.

Το ταξίδι στον  Νομό Έβρου είχε και δυσάρεστα απρόοπτα. Συνάντησα στην Ορεστιάδα τον ιντερνετικό μου φίλο Χρήστο. Η χαρά μεγάλη και από τις δύο πλευρές, μέχρι την...