ΠΑΣ Λαμία - Ολυμπιακός 1-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ολοκληρώθηκε το μεγάλο παιχνίδι του ΠΑΣ Λαμία με τον Ολυμπιακό στο ΔΑΚ "Αθανάσιος Διάκος" της φθιωτικής πρωτεύουσας που διεξάγεται στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Super League Interwetten.

Οι "κυανόλευκοι" αν και έχουν πολύ δύσκολο έργο μπροστά τους, θα προσπαθήσουν να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα απέναντι στους πρωταθλητές Ελλάδας, οι οποίοι βρίσκονται στη Λαμία, για να πάρουν την πρώτη τους φετινή νίκη μετά το "στραβοπάτημά" τους με τον Ατρόμητο στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με το 0-0 κόντρα στον Ατρόμητο στο "Καραϊσκάκη".

Ο Μιχάλης Γρηγορίου δεν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες του Άνταμ Τζανετόπουλου ο οποίος δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τις ενοχλήσεις που είχε από το μυϊκό τραυματισμό που αποκόμισε από το παιχνίδι της πρεμιέρας της Λαμίας κόντρα στο Βόλο ενώ ο Πέδρο Μαρτίνς προχωρά σε δύο αλλαγές σε σχέση με τη σύνθεση που ξεκίνησε κόντρα στην Αντβέρπ στο ευρωπαϊκό παιχνίδι της Πέμπτης, με τον Τικίνιο και τον Βαλμπουενά, να βρίσκονται στην αρχική ενδεκάδα και τους Ελ Αραμπί και Εμβιλά να είναι εκτός αυτής. Ο έμπειρος φορ των Πειραιωτών μάλιστα, δεν βρίσκεται ούτε στον "ερυθρόλευκο" πάγκο, λόγω ενοχλήσεων.

ΠΑΣ Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοφ, Αντέτζο, Μαζουλουξής, Σκόνδρας, Μαρτίνεθ, Νούνιες, Τζανδάρης, Tαϊρόν, Ρόμανιτς, Μανουσάκης, Καραμάνος

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Καρμπόβνικ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσουκ, Μπουχαλάκης, Μαντί Καμαρά, Αγκιμπού Καμαρά, Βαλμπουενά, Ονιεκούρου, Τικίνιο.

1' Έναρξη του αγώνα

2' Πρώτη ευκαιρία στο ματς για τη Λαμία όταν από σέντρα του Σκόνδρα, ο Ταϊρόν πήρε την κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.

10' Ευκαιρία για τη Λαμία, με την κεφαλιά του Μανουσάκη να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Βατσλίκ.

12' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, ο Σισέ πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους στην "καρδιά" της άμυνας τη Λαμίας και με κεφαλιά, νίκησε τον Σαράνοφ για να κάνει το 0-1 για τον Ολυμπιακό.

13' Σουτ του Μανουσάκη για τη Λαμία, η μπάλα πέρασε άουτ.

26' Σουτ του Σκόνδρα για τη Λαμία, η μπάλα άουτ.

32' Γκολ για τον Ολυμπιακό. Ο Αγκιμπού Καμαρά έκανε ωραία κίνηση από τα δεξιά, άφησε τη μπάλα στον Μπουχαλάκη, ο οποίος έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής του Σαράνοφ, με τη μπάλα να βρίσκει και στον Μαζουλουξή και να καταλήγει στα δίχτυα της εστίας του Σαράνοφ.

40' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βύντρα πέρασε στη θέση του Σκόνδρα, που δεν μπόρεσε να συνεχίσει στο ματς.

45' Καλή στιγμή για τη Λαμία, με τον Ρόμανιτς να κάνει ωραία ενέργεια από τα αριστερά και να δοκιμάζει το σουτ με τον Βατσλίκ να μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο.

45' Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

45+4' Άλλη μια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό από στημένη φάση, όταν μετά από κόρνερ, ο Παπασταθόπουλος έκανε την κεφαλιά, με τον Ταϊρόν να διώχνει τη μπάλα λίγο μπροστά από τη γραμμή της εστίας του Σαράνοφ.

45+4' Λήξη του α' ημιχρόνου

46' Σουτ του Βαλμπουενά για τον Ολυμπιακό, η μπάλα πέρασε δίπλα από τα δοκάρια του Σαράνοφ.

56' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό να πετύχει και τρίτο τέρμα, όταν μετά από ωραία συνεργασία του Βαλμπουενά με τον Ονιεκούρου από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Τικίνιο που δεν μπόρεσε να κάνει το σουτ, με τον Μαρτίνεθ να απομακρύνει.

58' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία να μειώσει στο σκορ, όταν από σέντρα του Ταϊρόν από τα αριστερά, ο Καραμάνος έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να σταματάει στο δεξί δοκάρι της εστίας του Βατσλίκ.

62' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Κουντέ πέρασε στη θέση του Βαλμπουενά.

63' Συρτό σουτ του Ρόμανιτς από μακριά, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Βατσλίκ.

65' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μανούσος και ο Ελευθεριάδης πέρασαν στη θέση του Ταϊρόν και του Μανουσάκη αντίστοιχα.

68' Ευκαιρια για τον Ολυμπιακό. Ο Μπουχαλάκης εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, με τον Τικίνιο να κάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να φεύγει ψηλά άουτ.

71' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Ο Τζανδάρης έδωσε στον Ελευθεριάδη που βγήκε από τα δεξιά, έκανε τη συρτή σέντρα στον Ρόμανιτς, με τον Σέρβο να δίνει την κατάλληλη στιγμή στον Καραμάνο που με ωραίο πλασέ, νίκησε τον Βατσλίκ για να κάνει το 1-2 για τη Λαμία.

76' Διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Λόπεζ και ο Βρουσάι πέρασαν στη θέση των Ονιεκούρου και Αγκιμπού Καμαρά.

79' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τη Λαμία. Σε στημένη φάση, ο Μπουχαλάκης χάνει το μαρκάρισμα με τον Βύντρα, με τον 40χρονο αμυντικό να αστοχεί από το δεύτερο δοκάρι.

83' Μία ακόμη διπλή αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ανδρούτσος και ο Σουρλής πέρασαν στη θέση των Καρμπόβνικ και Μαντί Καμαρά αντίστοιχα.

84' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Γκέντσογλου πέρασε στη θέση του Τζανδάρη.

90' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+2' Ο Ρόνι Λόπεζ έφυγε στην αντεπίθεση από τα δεξιά για τον Ολυμπιακό, συνέκλινε προς τα αριστερά, έκανε το σουτ, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

90+3' Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία. Κεφαλιά του Καραμάνου, φεύγει η μπάλα από τον Βατσλίκ, αλλά στη συνέχεια δόθηκε οφσάιντ επειδή ήταν εκτεθειμένος ο Ελευθεριάδης.

90+4' Λήξη της αναμέτρησης στο ΔΑΚ. Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη παρά τη μεγάλη προσπάθεια της Λαμίας να πάρει θετικό αποτέλεσμα.