Παναθηναϊκός - ΠΑΣ Λαμία (1-0 ΤΕΛΙΚΟ)

Ολοκληρώθηκε η ρεβάνς της φάσης των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας, ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον ΠΑΣ Λαμία, στο "Απόστολος Νικολαΐδης", με τους "κυανόλευκους" να θέλουν να παίνρουν τη μεγάλη πρόκριση στην προημιτελική φάση της διοργάνωσης παρά την ήττα τους με 1-0 από το "Τριφύλλι".

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Ινσούα, Αυλωνίτης, Κουρμπέλης, Κουλιμπαλί, Τζανδάρης, Χίλιεμαρκ, Βιγιαφάνιες, Μουνιέ, Άλτμαν, Μόλινς

Στον πάγκο: Διούδης, Γιοχάνσον, Δώνης, Οικονόμου, Χατζηγιοβάνης, Κουντουριώτης, Πίσπας

ΠΑΣ Λαμία (Μπάμπης Τεννές): Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Όμο, Παντελιάδης, Βάντερσον, Ακόστα, Αναστασιάδης, Αναστασόπουλος, Μπλάζιτς, Ασίγκμπα, Πίτι

Στον πάγκο: Mελίσσας, Κουτρομάνος, Βουό, Κουκόλης, Μανιάς, Πατσαρούχας, Τσουκαλάς.

1' Άρχισε ο αγώνας στη Λεωφόρο

6' Μουνιέ και Μολίνς, έπαιξαν το ένα-δύο, με τον Γάλλο να κάνει το αδύναμο σουτ μέσα από την περιοχή και τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει.

11' Παράλληλη σέντρα του Βασιλαντωνόπουλου, που βγήκε από τα δεξιά για τη Λαμία, με τον Βλαχοδήμο να μαζεύει τη μπάλα.

16' Σέντρα του Κουλιμπαλί από τα δεξιά, για τον Παναθηναϊκό, η μπάλα βρήκε στον Παντελιάδη και από εκεί στο οριζόντιο δοκάρι και βγήκε κόρνερ. To κόρνερ εκτελέστηκε, ο Άλτμαν έκανε το σουτ, ο Αναστασόπουλος έκοψε, η μπάλα έφτασε στο Μουνιέ που δεν έπιασε καλά το σουτ με την άμυνα της Λαμίας να απομακρύνει.

24' Νέα φάση για τον Παναθηναίκό, όταν ο Μουνιέ έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, ο Άλτμαν έκανε το γυριστό σουτ στο δεύτερο δοκάρι, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

28' Καλή στιγμή για τη Λαμία όταν ο Βασιλαντωνόπουλος πάσαρε στον Πίτι μέσα στην περιοχή, αυτός άφησε στον Ακόστα που έκανε το σουτ, με τη μπάλα να βρίσκει όμως σε πόδια αμυντικών του Παναθηναϊκού και να φεύγει εκτός, αλλά η Κουρομπύλια δεν έδειξε κόρνερ και έτσι ο διαιτητής, έδωσε άουτ.

42' Από ατομική προσπάθεια του Μουνιέ που σούταρε από πλάγια θέση, η μπάλα έφυγε άουτ, για τον Παναθηναϊκό.

44' Ο Μολίνς πήρε τη μπάλα, μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

45+1' Διαμαρτυρίες  από την πλευρά της Λαμίας, για το γεγονός ότι ο Κομίνης, δεν απέβαλε τον Κουρμπέλη με δεύτερη κίτρινη κάρτα για αντικανονικό του μαρκάρισμα στον Μπλάζιτς, αφού έδωσε μόνο φάουλ.

Λήξη του α' ημιχρόνου

Έναρξη β' ημιχρόνου:

55' Χωρίς κάποια σημαντική φάση, μετά τη συμπλήρωση των 10 πρώτων λεπτών στην επανάληψη.

57' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Δώνης πέρασε στη θέση του Τζανδάρη.

58' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Χατζηγιοβάνης στη θέση του Άλτμαν.

60' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Κουτρομάνος πέρασε στη θέση του Αναστασόπουλου.

64' Ευκαιρία για τη Λαμία, όταν το σουτ του Πίτι, υπό την πίεση του Βιγιαφάνες πέρασε άουτ.

67' Νέα καλή στιγμή για τους "κυανόλευκους" όταν το σουτ του Ακόστα, από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή, έδιωξε με τις γροθιές σε κόρνερ ο Βλαχοδήμος.

71' Σουτ του Μολίνς μέσα από την περιοχή για τον Παναθηναϊκό, η μπάλα έφτασε στον Κουλιμπαλί που δεν μπόρεσε να σουτάρει από καλή θέση, με τους αμυντικούς της Λαμίας, να διώχνουν.

73' 1-0 ο Παναθηναϊκός. Ο Χίλιεμαρκ εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Κουλιμπαλί έπιασε ωραία κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και στη συνέχεια ο Μουνιέ από κοντά, παραβίασε την εστία του Παπαδόπουλου κάνοντας το 1-0 για τους "πράσινους".

80' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Από σέντρα του Μουνιέ, η κεφαλιά του Δώνη πέρασε λίγο άουτ.

86' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βουό πέρασε στη θέση του Πίτι.

88' Μακρινό σουτ του Χιλιέμαρκ για τον Παναθηναϊκό, μπλόκαρε σε 2ο χρόνο ο Παπαδοπουλος.

90+4' Τέλος του αγώνα. Η Λαμία πήρε την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας