"Χ"ρυσός βαθμός για τον ΠΑΣ Λαμία, 1-1, με τον Παναθηναϊκό στο ΔΑΚ

Ισόπαλος, 1-1, με τον Παναθηναϊκό αναδείχθηκε ο ΠΑΣ Λαμία στο παιχνίδι που διεξήχθη στο ΔΑΚ Λαμίας και άνοιξε την αυλαία της φετινής 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 1.

Σπουδαίος βαθμός για τους "κυανόλευκους" κόντρα σε έναν αντίπαλο όπως ο Παναθηναϊκός, με το "τριφύλλι" να μην μπορεί να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από την πρωτεύουσα της Φθιώτιδας για τρίτη συνεχόμενη χρονιά.

Ρόμανιτς στο 20' για τη Λαμία και Μακέντα με πέναλτι στο 35' για τον Παναθηναϊκό, μετά από τη χρήση VAR για πρώτη φορά σε επίσημο αγώνα στο ελληνικό πρωτάθλημα, οι σκόρερ των δύο ομάδων.

ΠΑΣ Λαμία (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Τουράμ, Καραμάνος, Μπεχαράνο, Ρόμανιτς, Δημούτσος, Βύντρα, Σκαρντοβέλι, Σάλιακας.

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Ινσούα, Κολοβέτσιος, Κολοβός, Δώνης, Μακέντα, Ζαχίντ, Χατζηθεοδωρίδης, Κουρμπέλης, Πούγγουρας.

1' Έναρξη του αγώνα

15' Τίποτα το αξιοσημείωτο στο παιχνίδι μετά τη συμπλήρωση των 15 πρώτων λεπτών του αγώνα.

19' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να ανοίξει το σκορ, όταν ο Δώνης "κατέβασε" ωραία τη μπάλα, πήγε να απειλήσει τον Βελλίδη, αλλά οι αμυντικοί της Λαμίας, πρόλαβαν να διώξουν.

20' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!! Στην εξέλιξη της φάσης με την ευκαιρία του Παναθηναϊκού, ο Μπεχαράνο έκανε το "γέμισμα" με τον Διούδη να μην κάνει καλή έξοδο και ο Ρόμανιτς, έκλεψε τη μπάλα, για να πλασάρει σε ανυπεράσπιστη εστία και να κάνει το 1-0 για τη Λαμία μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από τους φίλους της ομάδας!!!

33' Με τη χρήση του VAR (σ.σ.: πρώτη φορά σε επίσημο παιχνίδι στο ελληνικό πρωτάθλημα) ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι για χέρι του  Πλιάτσικα, σε σουτ του Κολοβού.

35' Γκολ για τον Παναθηναϊκό! Ο Μακέντα εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι για τους "πράσινους" και ισοφάρισε σε 1-1.

44' Καλή στιγμή για το "Τριφύλλι", όταν ο Ινσούα μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το διαγώνιο σουτ, με τον Βελλίδη να μπλοκάρει τη μπάλα σε δεύτερο χρόνο.

45+3' Λήξη του α' ημιχρόνου

46' Έναρξη του β' ημιχρόνου.

54' Καλή στιγμή για τη Λαμία, όταν ο Βάντερσον εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Τουράμ έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

56' Επικίνδυνη στιγμή στην περιοχή της Λαμίας, όταν ο Ινσούα δοκίμασε να κάνει σέντρα-σουτ με τη μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Βελλίδη.

60' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μολό πέρασε στη θέση του Χατζηθεοδωρίδη.

62' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βασιλόγιαννης πέρασε στη θέση του Τουράμ.

76' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Σκόνδρας πέρασε στη θέση του Ρόμανιτς.

82' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μπουζούκης πέρασε στη θέση του Δώνη.

87' Σουτ του Ινσούα για τον Παναθηναϊκό από την περιοχή της Λαμίας, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

90+1' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Τσούκαλος πέρασε στη θέση του Σάλιακα.

90+4' Ο διαιτητής, Σκουλάς, έδειξε κίτρινη κάρτα στον προπονητή της Λαμίας, Σωτήρη Αντωνίου

90+6' Τέλος της αναμέτρησης.

*Ο ΠΑΣ Λαμία, πήρε πολύ σημαντικό βαθμό στο πρώτο του παιχνίδι για το φετινό πρωτάθλημα κόνρα στον Παναθηναϊκό, μετά το ισόπαλο, 1-1.