Κακή εμφάνιση και ήττα για τον ΠΑΣ Λαμία με 2-0 από τον Παναθηναϊκό

Την ήττα με 2-0 από τον Παναθηναϊκό, γνώρισε ο ΠΑΣ Λαμία, στο παιχνίδι που διεξήχθη το Σάββατο (31/10) στο ΔΑΚ "Αθανάσιος Διάκος" της Λαμίας στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Super League Interwetten.

Οι "κυανόλευκοι" αν και ήθελαν ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στο "Τριφύλλι", τελικά δεν κατάφεραν να πάρουν βαθμό ή βαθμούς, αφού η εμφάνισή τους, ήταν απογοητευτική και δεν επέτρεπε να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο από το σημερινό ματς. Αποκορύφωμα της τραγικής εμφάνισης της φθιωτικής ομάδας, το χαμένο πέναλτι του Λάζαρ Ρόμανιτς, στο 20' ενώ η ομάδα ήταν ήδη πίσω στο σκορ από το 8', που αν είχε μπει, θα μπορούσε να είχε αλλάξει την εικόνα του αγώνα για τους γηπεδούχους.

Από την άλλη, οι "πράσινοι" που έχουν ξεκινήσει επίσης άσχημα για τα δεδομένα του συλλόγου πάντα, πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καρλίτος, που πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Ασίγκμπα, Αντέτζο, Βύντρα, Ρόμανιτς, Μπεχαράνο, Μπαχανάκ, Καραμάνος, Μπουλούλης, Ντέλετιτς.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Σένκεφελτ, Σαβιέρ, Μακέντα, Καρλίτος, Χατζηγιοβάνης, Σαντσες, Κουρμπέλης, Πούγγουρας, Ζαγαρίτης, Μαουρίτσιο.

1' Έναρξη του αγώνα.

8' Γκολ για τον Παναθηναϊκό. Στην πρώτη μόλις αξιόλογη στιγμή του παιχνιδιού, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανοίξει το σκορ όταν από κόρνερ του Χατζηγιοβάνη από τα αριστερά, ο Καρλίτος έπιασε τη γυριστή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, νικώντας τον Θεοδωρόπουλο, κάνοντας το 0-1 για τους "πράσινους".

19' Πέναλτι για τη Λαμία. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπεχαράνο από τα αριστερά, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κουρμπέλη, με τους γηπεδούχους να φωνάζουν για πέναλτι. Ο διαιτητής, Παπαδόπουλος, είδε ο ίδιος την επίμαχη φάση στο VAR και υπέδειξε την παράβαση.

20' Χαμένο πέναλτι για τη Λαμία! Ο Ρόμανιτς δεν εκτέλεσε καλά το πέναλτι, με τον Διούδη να πέφτει σωστά στην αριστερή πλευρά της εστίας του και να αποκρούει αρχικά, μπλοκάροντας σε δεύτερο χρόνο τη μπάλα, στερώντας έτσι από τον Σέρβο την ευκαιρία να ισοφαρίσει για τους "κυανόλευκους".

25' Μακρινό σουτ του Ρόμανιτς για τη Λαμία, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

29' Αναγκαστική αλλαγή για τη Λαμία! Ο Αραμπούλι πέρασε στη θέση του Καραμάνου που δεν μπορούσε να συνεχίσει τον αγώνα.

38' Πολύ καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό να πετύχει δεύτερο τέρμα όταν από γύρισμα του Μακέντα από τα αριστερά, ο Πούγγουρας έκανε το πλασέ στην κίνηση με τον Σκόνδρα να διώχνει πάνω στη γραμμή.

40' Σέντρα του Ζαγαρίτη από τα αριστερά, κεφαλιά του Μαουρίτσιο, μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος, σε μία ακόμη ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο παιχνίδι.

41' Μία ακόμη επίσκεψη του Παναθηναϊκού στα καρέ της Λαμίας, με το σουτ του Σαβιέρ από το ύψος της περιοχής, να περνά πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Θεοδωρόπουλου.

45' Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων του α' μέρους.

45+3' Λήξη του α' ημιχρόνου

60' Γκολ για τον Παναθηναϊκό. Από σέντρα-σουτ του Χατζηγιοβάνη από τα δεξιά, ο Θεοδωρόπουλος απέκρουσε, με τη μπάλα να φτάνει στον Καρλίτος που ήταν στο 2ο δοκάρι που με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

71' Σουτ του Καρλίτος μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος.

74' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μπιανκόνι πέρασε στη θέση του Ρόμανιτς.

75' Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκο, όταν από σέντρα του Ζαγαρίτη από τα αριστερά, η κεφαλιά του Καρλίτος, πέρασε ελάχιστα άουτ.

77' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μολό πέρασε στη θέση του Χατζηγιοβάνη.

82' Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Αλεξανδρόπουλος πέρασε στη θέση του Μακέντα.

85' Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, με τον Μαουρίτσιο να σουτάρει έξω από την περιοχή και τη η μπάλα να περνάει άουτ.

86' Διπλή αλλαγή για τη Λαμία. Ο Σαραμαντάς και ο Τσούκαλος πέρασαν στη θέση των Μπουλούλη και Αραμπούλι αντίστοιχα.

88' Διπλή αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Οι Βιγιαφάνες και Καμπετσής πέρασαν στη θέση των Σαβιέρ και Καρλίτος αντίστοιχα.

90' Σουτ του Μαουρίτσιο έξω από την περιοχή για τον Παναθηναϊκό, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Θεοδωρόπουλου.

90+3' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό να πετύχει και τρίτο τέρμα, όταν ο Θεοδωρόπουλος απέκρουσε πλασέ του Βιγιαφάνες.

90+4' Σουτ του Βιγιαφάνες έξω από το ημικύκλιο της περιοχής με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από τα δοκάρια του Θεοδωρόπουλου.

90+4' Τέλος της αναμέτρησης.

Γράφει ο Ηλίας Σπυρόπουλος, Συνταξιούχος εκπαιδευτικός  ➤ Και σήμερα η στήλη κάνει την παρουσία της στην εφημερίδα σχολιάζοντας ΤΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΤΡΑΒΑ της...