"Λευκή" ισοπαλία στο ΔΑΚ ανάμεσα στον ΠΑΣ Λαμία και την Ξάνθη

Ισόπαλος χωρίς τέρματα, ολοκληρώθηκε ο πολύ σημαντικός αγώνας του ΠΑΣ Λαμία με την Ξάνθη στο ΔΑΚ Λαμίας, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής, το οποίο και ήταν το παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής.

Οι "κυανόλευκοι" αν και έψαχναν την πρώτη τους νίκη, δεν μπόρεσαν να μετουσιώσουν σε γκολ την ανωτερότητά τους στον αγωνιστικό χώρο, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο και έτσι έμειναν στο 0-0, προσθέτοντας έναν ακόμη βαθμό στη συγκομιδή τους φτάνοντας τους 2 πλέον στη βαθμολογία και θα αναζητήσουν την πρώτη τους νίκη κόντρα στον ΟΦΗ τη ερχόμενη Κυριακή και πάλι στο ΔΑΚ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Σκόνδρας, Βάντερσον Σκαρντοβέλι, Αντέτζο, Αναστασιάδης, Μπλάζιτς, Δημούτσος, Επστάιν, Καραγκούνης, Μπερτόλιο, Μπαράλες

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίφκοβιτς, Σουλεϊμάν, Μπαξεβανίδης, Κοβάσεβιτς, Καντά, Σαρπόνγκ, Γέντρισεκ, Σιλά, Κασάδο, Λισγάρας, Καμαρά.

Η εξέλιξη του α' ημιχρόνου:

1' Έναρξη του αγώνα

1' Σουτ του Επστάιν για τη Λαμία, μπλόκαρε εύκολα ο Ζίφκοβιτς.

7' Πρώτη πολύ καλή ευκαιρία για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ όταν μετά από ωραία προσωπική ενέργεια, ο Μπερτόλιο, έβγαλε την κάθετη μπαλιά τον Καραγκούνη που μπήκε στην περιοχή της Ξάνθης από τα αριστερά, προσπάθησε να γυρίσει στον Μπαράλες, αλλά ο αμυντικός της Ξάνθης τον πρόλαβε, με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Ζίφκοβιτς στη συνέχεια.

9' Πρώτη καλή στιγμή και για την Ξάνθη, όταν ο Σαρπόνγκ μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή της Λαμίας, έκανε το διαγώνιο σουτ με τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

12' Μακρινό σουτ του Κοβάσεβιτς για την Ξάνθη, μπλόκαρε ο Σαράνοφ.

23' Πολύ καλή ευκαιρία για την Ξάνθη να ανοίξει το σκορ, όταν Σαρπόνγκ, μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή της Λαμίας, γύρισε τη μπάλα η οποία βεήκε και στον Σκόνδρα που έπεσε γα να διώξει και έφτασε στον Γέντρισεκ που έκανε το σουτ, με τον Σαράνοφ να αποκρούει εντυπωσιακά.

25' Πολύ μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ, όταν από σέντρα του Επστάιν από τα δεξιά, ο Μπαράλες έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Ζίφκοβιτς να αποκρούει ενστικτωδώς.

35' Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη να ανοίξει το σκορ, όταν το σουτ του Σουλεϊμάν έξω από την περιοχή, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Σαράνοφ.

42' Μακρινό σουτ του Μπλάζιτς για τη Λαμία, η μπάλα κατέληξε άουτ.

44' Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Ξάνθη να πετύχει το πρώτο τέρμα του αγώνα, όταν ο Σαρπόνγκ εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά, ο Λισγάρας που απαλλάχθηκε έξυπνα από την επίβλεψη δύο αμυντικών, έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Σαράνοφ απέκρουσε με το πόδι, και στη συνέχεια η μπάλα αφού βρήκε στον Σουλειμάν, κατέληξε άουτ.

45+1' Με μια ακόμη καλή ευκαιρία για τη Λαμία, έληξε το 1ο ημίχρονο όταν ο Σκόνδρας έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Καραγκούνη να παίρνει την κεφαλιά και τη μπάλα να περνά μόλις δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ζίφκοβιτς.

45+1' Λήξη του α' ημιχρόνου

46' Έναρξη του β' ημιχρόνου

46' Πρώτη ευκαιρία στην επανάληψη για τη Λαμία, με τον Επστάιν να βγάζει τη σέντρα από τα αριστερά και τον Μπαράλες να πιάνει την κεφαλιά, αλλά ο Ζίφκοβιτς μπόρεσε να μπλοκάρει.

48' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τη Λαμία στο δεύτερο μέρος, όταν ο Μπερτόλιο μετά από ωραία προσωπική ενέργεια, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή της Ξάνθης, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

50' Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους όταν ο Μπερτόλιο, έκανε τη σέντρα από δεξιά, με τον Μπαράλες να μην προλαβαίνει να μπει στην πορεία της μπάλας.

51' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Ντουρίτσκοβιτς πέρασε στη θέση του Σουλεϊμάν.

53' Σουτ του Μπλάζιτς για τη Λαμία εκτός περιοχής, η μπάλα έφυγε άουτ.

57' Διαμαρτυρίες για πέναλτι από τους Λαμιώτες για χέρι του Σιλά μετά από σουτ του Μπερτόλιο, με τον Τσαμούρη πάντως να διατάζει να συνεχιστεί το παιχνίδι αφού ο παίκτης της Ξάνθης είχε κολλημένο το χέρι στο σώμα του.

62' Σουτ του Καραγκούνη για τη Λαμία κατέληξε κόρνερ.

64' Νέο σουτ του Καραγκούνη ξανά σε κόρνερ οι αμυντικοί.

65' Νέα καλή στιγμή για τη Λαμία, με τον Επστάιν να κάνει τη σέντρα και τον Αναστασιάδη να πιάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να φεύγει άουτ.

67' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Ντε Λούκας πέρασε στη θέση του Κοβάσεβιτς.

70' Σουτ του Δημούτσου εκτός περιοχής για τη Λαμία, η μπάλα πέρασε άουτ.

72' Μία ακόμη πολύ καλή ευκαιρία για την Ξάνθη, όταν ο Ντουρίτσκοβιτς έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Κασάδο έπιασε την κεφαλιά με τον Σαράνοφ να αποκρούει και στη συνέχεια να πέφτει στα πόδια του Λισγάρα και να μπλοκάρει, πριν εκείνος καταφέρει να απειλήσει.

74' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Καραμάνος πέρασε στη θέση του Καραγκούνη.

77' Σέντρα  του Μπλάζιτς από τα αριστερά ο Μπαράλες δεν μπόρεσε να πιάσει όπως ήθελε την κεφαλιά, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

79' Καλό σουτ του Μπλάζιτς για τη Λαμία, εκτός περιοχής, με τον Ζίφκοβιτς να μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο αφού στην αρχή δεν μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα.

81' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Μαστούρ πέρασε στη θέση του Επστάιν.

85' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βασιλαντωνόπουλος πέρασε στη θέση του Σκόνδρα.

89' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Αλμέιδα πέρασε στη θέση του Καντά.

90+4' Τελευταία καλή στιγμή στον αγώνα για τη Λαμία, με τον Μπλάζιτς να πιάνει το μακρινό σουτ και τον Ζίφκοβιτς να παραχωρεί δύσκολα το κόρνερ από το οποίο δεν μπόρεσαν να κερδίσουν κάτι οι "κυανόλευκοι".

90+4' Τέλος της αναμέτρησης

Γράφει η Γιώτα Τριανταφύλλου  Ποτάμι ο χρόνος,αναζητώ τη χαρά.Αγκαλιά, με πόδια μπλεγμένα, ξεβρασμένα θέλω κι ανάγκες,πιάστηκα στο πρώτο κλαδίπου περνούσε.Κοίταξα...