"Τρίτωσε" το καλό για τον ΠΑΣ Λαμία, νίκησε την Ξάνθη με 1-0 στο ΔΑΚ

Σπουδαία νίκη, η οποία ήταν η τρίτη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα, πέτυχε ο ΠΑΣ Λαμία ο οποίος επικράτησε με 1-0 της Ξάνθης στο παιχνίδι που διεξήχθη το βράδυ του Σαββάτου (23/11) στο ΔΑΚ της φθιωτικής πρωτεύουσας στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Super League 1.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου, εμφανώς βελτιωμένη σε σχέση με το πρόσφατο παρελθόν της, κατάφερε να πάρει το τρίτο συνεχόμενο "τρίποντο" και να ανέβει στους 13 βαθμούς, κάνοντας ένα πολύ σημαντικό βήμα, λίγο πριν το τέλος του α' γύρου.

Αναλυτικά οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΣ Λαμία (Άκης Μάντζιος):  Θεοδωρόπουλος, Σκαρντοβέλι, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Δημούτσος, Ρόμανιτς, Μπεχαράνο, Τουράμ, Τάιρον, Καραμάνος, Σκόνδρας

Ξάνθη (Κίκο Ραμίρεθ): Αμπάντ, Μεχντί, Μαλεζάς, Ντε Αμορίμ, Σόσα, Μουλέν, Καρασαλίδης, Ρενέλα, Τεσέιρα, Λισγάρας, Τζουρίτσκοβιτς.

*Με μια αλλαγή ξεκινήσε η αρχική ενδεκάδα της Ξάνθης, αφού στη θέση του Μίκαελ Ντιρέσταμ, πέρασε ο Στέλιος Μαλεζάς.

Η εξέλιξη του α' ημιχρόνου:

12' Στην πρώτη της καλή στιγμή στον αγώνα, η ομάδα της Ξάνθης έχασε την πρώτη της καλή ευκαιρία η οποία μάλιστα ήταν διπλή για να ανοίξει το σκορ. Συγκεκριμένα, ο Ντε Αμορίμ, βρέθηκε στην περιοχή της Λαμίας, έκανε το σουτ από καλό σημείο με τον Θεοδωρόπουλο να αποκρούει ενώ στην εξέλιξη της φάσης, η μπάλα έφτασε στον Τζουρίτσοκοβιτς που σούταρε με τον Θεοδωρόπουλο να αποκρούει και πάλι και να κρατάει το 0-0.

15' Πρώτη ευκαιρία στο παιχνίδι και από πλευράς Λαμίας, όταν από λάθος της άμυνας της Ξάνθης, ο Ταϊρόν έκανε το πλασέ από κοντά, με τον Άμπαντ να μπλοκάρει.

21' Ευκαιρία για τη Λαμία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Καραμάνος εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Αντέτζο έκανε την κεφαλιά με τον Άμπαντ να μπλοκάρει.

23' Συνεχίζει να πιέζει η Λαμία, η οποία έχασε μία ακόμη ευκαιρία, όταν ο Δημούτσος έβαλε τη σέντρα από τα δεξιά, με τον Τουράμ να κάνει την κεφαλιά και τον Άμπαντ να μπλοκάρει ξανά.

32' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους "κυανόλευκους" να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Τάιρον μπήκε ωραία μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε στο πόδι του Άμπαντ, στη συνέχεια στο δοκάρι και κατέληξε σε κόρνερ.

42' Ευκαιρία για τους Θρακιώτες, με τον Τζουρίτσκοβιτς να κάνει το σουτ εκτός περιοχής και τον Θεοδωρόπουλο να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια.

45+1 Λήξη του α' ημιχρόνου

46' Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

47' Με νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία, άρχισε το δεύτερο ημίχρονο με τον Ταϊρόν να κάνει την πάσα στον Δημούτσο ο οποίος έκανε το σουτ στην κίνηση με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.

55' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΜΙΑ!!!!! Ο Τάιρον, έβγαλε υπέροχη ασίστ στον Μπεχαράνο μέσα στην περιοχή και ο Βολιβιανός με διαγώνιο πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 1-0 για τους "κυανόλευκους".

57' Ωραία προσπάθεια του Τουράμ που έκανε την πάσα στον Καραμάνο, αυτός γύρισε για τον Τάιρον που έκανε το πλασέ, χωρίς όμως να απειλήσει τον Άμπαντ.

58' Γύρισμα του Τουράμ από τα δεξιά, ο Τάιρον δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα, πλασέ του Μπεχαράνο. μπλόκαρε ο γκολκίπερ της Ξάνθης, σε μία ακόμη καλή ευκαιρία της Λαμίας στο ματς.

64' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Μπαριέντος πέρασε στη θέση του Τζουρίτσκοβιτς.

69' Μακρινό σουτ του Μαλεζάγια την Ξάνθη, μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος.

70' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Ντε Λούκας πέρασε στη θέση του Μουλέν.

70' Ευκαιρία για τη Λαμία, με τον Τουράμ να κάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή με τον Άμπαντ να μπλοκάρει.

74' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Σάλιακας πέρασε στη θέση του Τάιρον.

75' Σουτ του Ρόμανιτς για τη Λαμία, η μπάλα πέρασε άουτ.

83' Ο Καραμάνος μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ με τον Άμπαντ να αποκρούει.

84' Ευκαιρία για τη Λαμία, όταν από μπαλιά του Καραμάνου, ο Ρόμανιτς έκανε το πλασέ, με το γκολκίπερ της Ξάνθης να αποκρούει σε κόρνερ.

84' Αλλαγή για την Ξάνθη. Ο Πολέτο πέρασε στη θέση του Τεσέιρα.

86' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βύντρα πέρασε στη θέση του Καραμάνου.

89' Σουτ του Μπαριέντος για την Ξάνθη, από το ημικύκλιο της περιοχής, με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Θεοδωρόπουλου.

Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος

90+1' Σουτ του Σάλιακα για τη Λαμία, που μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή της Ξάνθης και έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

90+4' Αλλαγή για τη Λαμία. Ο Βλαχομήτρος πέρασε στη θέση του Τουράμ.

90+5' Τέλος της αναμέτρησης