Πέρασε από την Πάρμα η Σαμπντόρια

Η Λάτσιο δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση μαχητικής Σασουόλο με 2-1, για την 19η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα της Ρώμης βρέθηκε μόλις στο 6ο λεπτό πίσω στο σκορ (Καπούτο), αλλά στη συνέχεια πίεσε και πήρε τη νίκη με τα γκολ  των Μιλίνκοβιτς/Σάβιτς (25') και Ιμόμπιλε (72'). Ο Γιώργος Κυριακόπουλος δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου για τη Σασουόλο.

Nωρίτερα, η Νάπολι, μολονότι προηγήθηκε μόλις στο 1ο λεπτό, ηττήθηκε στη Βερόνα από την τοπική ομάδα με 3-1, μένοντας μακριά από την κορυφή της βαθμολογίας. Ο Κώστας Μανωλάς ήταν στον πάγκο των «παρτενοπέι». Στο μεταξύ η Τζένοα πήρε σημαντική νίκη με 1-0 επί της Κάλιαρι.

Στο μεταξύ, μπορεί ο Κριστιάνο Ρονάλντο να μην σκόραρε, όμως χάρη στα τέρματα του Αρτούρ (15') και του ΜακΚένι (71'), η Γιουβέντους νίκησε με 2-0 την Μπολόνια και «έπιασε» στην 4η θέση του καμπιονάτο την Αταλάντα, με τους «μπεργκαμάσκι» να έχουν, όμωςν έναν αγώνα περισσότερο.

Τέλος, η Σαμπντόρια πέρασε με 2-0 από την έδρα της Πάρμα, με την οποία δεν αγωνίστηκε ο νεοαποκτηθείς Βασίλης Ζαγαρίτης.