«Περίπατο» στο Καυτανζόγλειο έκανε ο ΠΑΟΚ, 5-0 τον Αιγινιακό για το Κύπελλο

Με καλή συνολική παρουσία και κορυφαίους τους Πέλκα, Λημνιό και Πρίγιοβιτς, ο ΠΑΟΚ έκανε το 3/3 τερματίζοντας πρώτος με 9 βαθμούς στον 2ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδος, συντρίβοντας τον αδύναμο Αιγινιακό με 5-0

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο γκολ για τους τυπικά φιλοξενούμενους. Με την συμπλήρωση πέντε λεπτών, ο Λημνιός με κοντινό πλασέ, από σέντρα του Πέλκα, παραβίασε την εστία του Τόλιου, ανοίγοντας το σκορ.

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός. Στο 52' ο -άφαντος στο πρώτο ημίχρονο- Πρίγιοβιτς πέτυχε το 0-2 με ωραίο κοντινό πλασέ. Στο 67' από σέντρα του Μακ, ο Πρίγιοβιτς πάλι με σουτ έκανε το 0-3, σε μια φάση που υπάρχει υποψία οφσάιντ για τον σκόρερ. Στο 72' ο ΠΑΟΚ ανέβασε και άλλο τον δείκτη του σκορ με τεχνικό πλασέ του Ελ Καντουρί μέσα από την αντίπαλη περιοχή και στο 82' ο Λημνιός σέντραρε και ο Σάχοφ με κεφαλιά σημείωσε το 0-5. Το γκολ του μαροκινού Ελ καντουρί ήταν το πρώτο στην ελληνική καριέρα του νεοαποκτηθέντος επιθετικού.

Τον αγώνα παρακολούθησαν περίπου 500 φίλαθλοι.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο νεαρός Γιώργος Βρακάς έγινε ο μικρότερος ποδοσφαιριστής που φόρεσε σε επίσημο παιχνίδι την φανέλα του ΠΑΟΚ. Ο ποδοσφαιριστής από τα Γιάννινα ξεκίνησε σήμερα τον αγώνα, σε ηλικία 16 ετών, 7 μηνών και 1 ημέρας, καθώς είναι γεννημένος στις 28 Απριλίου του 2001. Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε ο Απόστολος Τσουρέλας, ο οποίος είχε αγωνιστεί σε ηλικία 16 ετών, 7 μηνών και 9 ημερών. Ο βετεράνος άσος είχε αγωνιστεί στο ματς ΠΑΟΚ-Δόξας Δράμας (1-0), στις 14 Φεβρουαρίου του 1980, περνώντας ως αλλαγή στο 84ο λεπτό στη θέση του Νέτο Γκουερίνο.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ: Τόλιος, Τοπαλίδης, Λιόλιος, Γιαζιτζόγλου, Ανδρικόπουλος, Αντωνιάδης, Γκατζολάρι (64' Zoύρκος), Δωματάς, Παπαδόπουλος, Ντόγος (56' Φουρτζίου), Καρακώστας.
ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σαμπράνο, Μαλεζάς, Πούγγουρας, Δεληγιαννίδης, Σάχοφ, Μαουρίτσιο (56' Κάτσε), Λημνιός, Πέλκας (61' Μακ), Βρακάς (64' Ελ Καντουρί), Πρίγιοβιτς.